Спеціальні потреби

Розмова про справу Щербаня та революцiї


Перебуваючи днями у Вашингтоні, де вiн виступав в Iнститутi миру США, директор Мiжнародного iнституту демократії та експерт Інституту масової iнформацiї Сергій Таран, завiтав до нашої студії в день після затримання у Флориді екс-губернатора Сумської областi Володимира Щербаня. Цю справу та іншi питання вiн прокоментував у розмовi з Мирославою Ґонґадзе.

МҐ: Багато представників колишнього режиму втекли за межі України. В основному у двох напрямках -- у Росію і США. На вашу думку, де їм перебувати безпечніше?

СТ: Безумовно їм безпечніше перебувати у Росії, оскільки багато представників старого режиму i так мали добрі стосунки з представниками влади ще за часів Кучми і їм для того, щоби там втримати безпеку, просто треба поновити свої старі політичні і бізнес-стосунки. Крім того, ті речі, які їм інкримінують в Україні, є дуже проблемними для світового законодавства, але ще є нормою життя у Росії. І тому для них найбезпечніше бути в тій країні, де, скажімо, відмивання грошей ще не є такою великою проблемою як наприклад це є на Заході. І приклад з колишнім прем’єр-мiнiстром Лазаренком показує, що набагато менше ризиковано отримати долю Бакая i жити в Росії, ніж шукати щастя на Заході, де невідомо чим закінчиться.

МҐ: Чому вони все таки сюди їдуть?

СТ: Я думаю, що вони їдуть тому, що Захід дає те, що не може дати Росія, а саме безпечність фінансових рахунків. І в багатьох представників старої влади на Заході є дуже багато капіталів, які i тримають їх на Заході і вони би з задоволенням, ці представники старої влади, краще би жили в Росії, але далі б тримали свої рахунки на Заході. І от, намагаючись їх якось врятувати, вони їдуть в Штати і потім отримують те, що зараз ми маємо з Щербанем.

МҐ: Сьогодні «Вашингтон пост» надрукувала статтю про намагання Кремля підкорити опозиціонерів, щоб попередити можливий розвиток подій за сценарієм України чи Грузії. На вашу думку, ви виступали в Інституті миру буквально позавчора, тут у Вашингтоні чи можливий сценарій розвитку подій в Росії, Білорусі за сценарієм Грузії чи України?

СТ: У Росії поки що сумнівний. У Білорусі дуже може бути. У Росії і Білорусі дуже слабка опозиція -- і там і там. Але в Росії ще є та проблема, що там дуже чітко виражений зовнішній ворог. Всіх росіян остерігається агресії з Кавказу і серед росіян культивується прийняття західних цінностей. Зараз влада намагається створити росіянам образ Заходу як чужої цивілізації. I це створює для революцій, демократичних перетворень дуже серйозні проблеми в Росії. Крім того, міжнародна спільнота ніколи не буде так намагатися втручатися в демократичні вибори, в демократичнiсть процесу [виборiв] в Росії, як це вона може робити в інших країнах, зокрема в Білорусі. Тому в Росії дуже сумнівно, щоб в найближчі роки відбулись перетворення. А в Білорусі, якщо білоруській опозиції вдасться консолідуватись, то вона має всi шанси для того, щоби добитись демократичних виборів, якi цілком можуть привести до того, що Лукашенко залишить свій пост.

МҐ: Зараз у Вашингтоні, особливо у Білому домі часто говорять про переможний хід демократії, демократичних рухів, революцій. Чи погоджуєтесь ви з думкою, що демократичні революції можуть бути спровоковані iз-зовні чи це все є фактором внутрішніх процесів?

СТ: Сполучені Штати, як жодна інша країна, дуже добре знають, що революцію не можна занести iз-зовні. І ті події, які відбуваються в Іраку, зокрема зараз, вони показують, що якщо народ не готовий до демократичних перетворень, ніякими -- навіть військовими зусиллями, цього не можна зробити. І для Заходу, зокрема для Сполучених Штатів, вся Східна Європа, зокрема Україна, є дуже гарний приклад того, що демократія це все таки доля людства і, рано чи пізно, всi країни будуть демократичними. Тому доля якраз України, зокрема для американців, вона дуже є небайдужою тому, що те, куди піде Україна, буде означати наскільки вірна, на скільки правильна ідеологічна доктрина Сполучених Штатів, що всі країни рано чи пізно будуть демократичними.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG