Спеціальні потреби

Актуально

Розмова про справу Щербаня та революцiї

Перебуваючи днями у Вашингтоні, де вiн виступав в Iнститутi миру США, директор Мiжнародного iнституту демократії та експерт Інституту масової iнформацiї Сергій Таран, завiтав до нашої студії в день після затримання у Флориді екс-губернатора Сумської областi Володимира Щербаня. Цю справу та іншi питання вiн прокоментував у розмовi з Мирославою Ґонґадзе.

МҐ: Багато представників колишнього режиму втекли за межі України. В основному у двох напрямках -- у Росію і США. На вашу думку, де їм перебувати безпечніше?

СТ: Безумовно їм безпечніше перебувати у Росії, оскільки багато представників старого режиму i так мали добрі стосунки з представниками влади ще за часів Кучми і їм для того, щоби там втримати безпеку, просто треба поновити свої старі політичні і бізнес-стосунки. Крім того, ті речі, які їм інкримінують в Україні, є дуже проблемними для світового законодавства, але ще є нормою життя у Росії. І тому для них найбезпечніше бути в тій країні, де, скажімо, відмивання грошей ще не є такою великою проблемою як наприклад це є на Заході. І приклад з колишнім прем’єр-мiнiстром Лазаренком показує, що набагато менше ризиковано отримати долю Бакая i жити в Росії, ніж шукати щастя на Заході, де невідомо чим закінчиться.

МҐ: Чому вони все таки сюди їдуть?

СТ: Я думаю, що вони їдуть тому, що Захід дає те, що не може дати Росія, а саме безпечність фінансових рахунків. І в багатьох представників старої влади на Заході є дуже багато капіталів, які i тримають їх на Заході і вони би з задоволенням, ці представники старої влади, краще би жили в Росії, але далі б тримали свої рахунки на Заході. І от, намагаючись їх якось врятувати, вони їдуть в Штати і потім отримують те, що зараз ми маємо з Щербанем.

МҐ: Сьогодні «Вашингтон пост» надрукувала статтю про намагання Кремля підкорити опозиціонерів, щоб попередити можливий розвиток подій за сценарієм України чи Грузії. На вашу думку, ви виступали в Інституті миру буквально позавчора, тут у Вашингтоні чи можливий сценарій розвитку подій в Росії, Білорусі за сценарієм Грузії чи України?

СТ: У Росії поки що сумнівний. У Білорусі дуже може бути. У Росії і Білорусі дуже слабка опозиція -- і там і там. Але в Росії ще є та проблема, що там дуже чітко виражений зовнішній ворог. Всіх росіян остерігається агресії з Кавказу і серед росіян культивується прийняття західних цінностей. Зараз влада намагається створити росіянам образ Заходу як чужої цивілізації. I це створює для революцій, демократичних перетворень дуже серйозні проблеми в Росії. Крім того, міжнародна спільнота ніколи не буде так намагатися втручатися в демократичні вибори, в демократичнiсть процесу [виборiв] в Росії, як це вона може робити в інших країнах, зокрема в Білорусі. Тому в Росії дуже сумнівно, щоб в найближчі роки відбулись перетворення. А в Білорусі, якщо білоруській опозиції вдасться консолідуватись, то вона має всi шанси для того, щоби добитись демократичних виборів, якi цілком можуть привести до того, що Лукашенко залишить свій пост.

МҐ: Зараз у Вашингтоні, особливо у Білому домі часто говорять про переможний хід демократії, демократичних рухів, революцій. Чи погоджуєтесь ви з думкою, що демократичні революції можуть бути спровоковані iз-зовні чи це все є фактором внутрішніх процесів?

СТ: Сполучені Штати, як жодна інша країна, дуже добре знають, що революцію не можна занести iз-зовні. І ті події, які відбуваються в Іраку, зокрема зараз, вони показують, що якщо народ не готовий до демократичних перетворень, ніякими -- навіть військовими зусиллями, цього не можна зробити. І для Заходу, зокрема для Сполучених Штатів, вся Східна Європа, зокрема Україна, є дуже гарний приклад того, що демократія це все таки доля людства і, рано чи пізно, всi країни будуть демократичними. Тому доля якраз України, зокрема для американців, вона дуже є небайдужою тому, що те, куди піде Україна, буде означати наскільки вірна, на скільки правильна ідеологічна доктрина Сполучених Штатів, що всі країни рано чи пізно будуть демократичними.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG