Спеціальні потреби

Актуально

Американський експерт коментує продаж «Криворіжсталі»


Відкритий конкурс щодо реприватизації Криворіжсталі став своєрідним індикатором для західних інвесторів. Більшість аналітиків назвали це проривом для нового уряду України. У своїй редакційній статті Вашингтон Таймс назвала продаж Криворіжсталі тріумфом для української економіки, яка, за словами газети, ще знаходиться на початковiй фазi свого розвитку. А Вол Стріт Джорнал написав, «якщо події останніх днів є сигналом майбутнiх дій, то президент Ющенко, можна вважати, подолав свою першу політичну кризу і для 48-ми мільйонної нації це можна вважати доброю новиною».

Голова виконавчого комітету Українсько-американської бізнес-ради Морган Вільямс, який завiтав до нашої студiї, вважає, що продаж «Криворіжсталі» пішла на користь Україні, і показала, що українські підприємства мають справжню вартість на міжнародному ринку. Втiм водночас вiн вказав, що цiна, за яку продано «Криворіжсталь», вказує, що з попереднiм продажем не все було гаразд:

«Цiна була дуже висока, коли порівняти її з прогнозами, якi висловлювалися більшістю аналітиків, i навiть після продажу аналітики говорили, що цiна була дуже висока. І все це вказує, що попереднiй процес не був повністю прозорим, повністю справедливим i що не усіх потенцiйних покупцiв було допущено на аукціон, бо той, хто перемiг цього разу, також хотiв брати участь попереднього разу, однак правила тодi були такими, що їх не було допущено до участi. Отож від уряду залежить, що вони хочуть робити відносно попередніх аукцiонiв i що вони хочуть розслiдувати».

За словами Моргана Вільямса, Україна сьогодні стоїть перед складним вибором:

«Це складний вибiр для уряду України вирiшити, скiльки є крупних об`єктiв, щодо яких необхiдно буде проводити розслiдування i яка кiлькiсть мала б бути реприватизована. Єдине, чим тут занекоєнi ділові кола, це те, що вони б хотіли, щоб це сталось в скорому часi, щоб були виробленi стандарти, за якими працювати, щоб довести цей процес до кiнця. В цьому i проблема, бо цього дотепер не зроблено. Ми донинi не знаємо, скiльки буде об`єктiв i якi саме об`єкти це будуть. I цифри тут коливаються від п`яти-шести, до п`ятнадцяти, двадцяти, двадцяти п`яти, i очевидно їх може бути також набагато більше, однак ви не можете починати з нуля i реприватизовувати кожен об`єкт. Все ж бiльшiсть аналітиків та представників ділових кіл вважають, що процес не повинен зупинитися на одному об`єктi, оскiльки iснують інші крупнi об`єкти, якi були приватизовані у спосіб, який не був прозорим i який суперечив ринковим принципам».

Морган Вільямс каже, що західні аналітики та інвестори вважали, що список об'єктів на реприватизацію мав бути затверджений ще у травні, бо це б поставило чіткі зрозумілі рамки цього процесу. Але вже жовтень, а уряд досі цього не зробив, не зважаючи на успіх продажу Криворіжсталі:

«Я думаю, що президент, новий прем`єр-мiнiстр та новий міністр економіки повиннi створити команду з надiйних, прогресивних молодих людей, щоб зрушити справу з мiсця, щоб визначитися, як має виглядати процес подальшої реприватизацiї. Треба, щоб вони вивчили, наскiльки реальними залишаються шанси для України приєднатися до Світової організації торгiвлi ще цього року, а якщо такої перспективи немає, необхiдно, щоб вони попрацювали над тим, щоб це сталося наступного року. Люди говорять красивi слова, однак словами вони залишаються. Тому ділові кола надiються, що продаж Криворiжсталi створить пiдставу для нового старту».

Можна з доволi великою впевненістю сказати, що Морган Вільямс відобразив настрої, які панують у Вашингтоні щодо економічного майбутнього України. Саме у такій атмосфері до американської столиці вже наступного тижня прибуває прем'єр-міністр України Юрій Єхануров. Слiд відмітити, що цей візит готувався давно і готувався він для Юлії Тимошенко, яка займала цю посаду ще зовсім недавно. Але в Україні все змінюється швидко, часто не завжди прогнозовано і зараз американські урядовці, які з захопленням чекали появи першої жінки прем'єр-міністра побачать на її мiсцi Юрiя Єханурова. Хоча після останнього приватизаційного успіху по Криворіжсталі він буде не менш бажаним гостем в американській столиці ніж вона.

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG