Спеціальні потреби

Членство в НАТО -- українцi тягнуть в рiзнi сторони


Декілька українських політичних партій оголосили ініціативу провести референдум про доцільність вступу країни до Пiвнiчно-атлантичного союзу. Експерти пояснюють цю ідею бажанням зіграти на антинатівських настроях населення під час парламентських виборів. Тим часом керівництво українського оборонного відомства виступило з ініціативою розвіяти «неправдиві міфи» про можливі шкідливі наслідки приєднання до альянсу.

«Провести референдум щодо вступу України в НАТО – це конституційний обов’язок влади і право народу». Про це заявив член фракції Партії регіонів Олександр Пеклушенко. При цьому депутат і декілька його впливових партійних колег висловилися проти інтеграції України до блоку. Вони вважають, що влада не має права вести відповідні переговори, не порадившись із громадянами.

З ідеєю провести референдум щодо НАТО декілька днів тому виступив лідер об`єднаних соціал-демократів Віктор Медведчук. Він пообіцяв вже наступного тижня провести необхідні для цього збори громадян і сформувати ініціативні групи, які збиратимуть підписи. Медведчук вважає, якщо референдум відбудеться – його рішення буде випадковим для виконання.

Оглядачі кажуть, що ідея з референдумом виникла не випадково.
Соціологічні дослідження показують стабільну низьку популярність НАТО серед українських громадян. Кількість прихильників альянсу практично не збільшується, не зважаючи на задекларований новою владою курс на повноправне членство в блоці. Опитування свідчать, що майже третина населення не має чітких уявлень про завдання та діяльність НАТО.

Маючи на меті змінити ситуацію, міністр оборони України Анатолій Гриценко закликав розбивати існуючі в українському суспільстві стереотипи про НАТО як агресивного блоку. Про це він сказав під час наради з керівним складом відомства та Генерального штабу Збройних сил України.

Опозиція намагається нав`язати суспільству негативний образ альянсу, вважає Гриценко. Люди побоюються, що після приєднання до НАТО на території України з`явиться ядерна зброя. Інший страх про спрямування українських військових «в усі можливі та неможливі зони збройних конфліктів». Багато громадян вважають, що зближення з альянсом погіршить співпрацю з Російською Федерацією та завдасть шкоди вітчизнянму військово-промисловому комплексу. Міністр вважає, що всі ці стереотипи не відповідають дійсності.

Мiж тим сьогоднi також стало відомо про укладення мирової угоди в тривалому конфлікті між Фондом держмайна України з кіпрською компанією. За її позовом двічі - у Бельгії та Канаді - арештовувалися українські літаки, що виконували перевезення вантажів на замовлення країн НАТО. Мирова угода гарантує безперешкодні польоти української транспортної авіації за кордоном без ризику арешту з 1 листопада. Тривалий конфлікт був перешкодою для підписання угоди про використання альянсом українських літаків. Експерти оцінюють завдані протистоянням збитки у сотні мільйонів доларів.

XS
SM
MD
LG