Спеціальні потреби

Актуально

У Міннесоті – унікальний український архiв

Унікальна і єдина у своєму роді колекція, що розповідає про історію української імміграції, зберігається і продовжує зростати у Центрі вивчення імміграції при Міннесотському університеті у місті Міннеаполіс.

Українська громада у США за понад сторіччя свого існування не лише створила різні організації, церкви та установи. Завдяки активності українців у чисельних американських академічних установах зберігаються українські колекції та архіви. Унікальна і єдина у своєму роді колекція, що розповідає про історію української імміграції зберігається і продовжує зростати у Центрі вивчення імміграції при Міннесотському університеті у місті Міннеаполіс.

Серед старших кураторiв Центру вивчення імміграції є американка українського походження Галина Миронюк. Вона каже, що кожна імміграція, що приїжджає, вона iз своєї країни щось з собою привозить, що є для неї рідне.

Галина Миронюк разом з батьками іммігрувала до США після Другої світової. Ось уже багато років вона працює над збереженням здобутків української імміграції. Працівники Центру вивчення імміграції при бібліотеці Міннесотського університету зберігають спадщину не лише української але і латвійської, польської, російської, iталійської, грецької та інших громад. Загалом - 24 чотири етнічні колекції та багатоетнічний архів.

Українська колекція була створена завдяки професору Олександру Грановському, який одночасно з виданням журналів та наукових праць, займався збереженням культурної спадщини своєї громади. Розповiдає Галина Миронюк:

Показуючи екслiбрiс професора Олександра Грановського, панi Галина розповiдає, що він приїхав до Америки в 13-му році, здобув високу освіту. І він зберігав книжки, періодику, журнали газети. І він власне всю свою збiрку віддав для заснування української колекції».

Наслiдуючи ініціативу Грановського, iншi американськi українці почали передавати до Центру в Міннесоті свої власні збiрки. Поряд з книжками на полицях архіву зберігаються унікальні рукописи. Розповiдає Галина Миронюк:

«Перша українська колекція, що була впорядкована - архів професора Василя Галича. Він також приїхав в Америку десь, можливо в 18-му році, якщо я не помиляюсь. Він перший в Америці здобув докторат і дисертацію написав про українців англійською мовою. І книжка була перша видана. І власне ми маємо архів щодо цієї книжки. Тут є його нотатки до різних частин, розділів книги».

На сьогодні в архівах центру є десятки тисяч книжок, з яких чотири з половиною тисяч українські. За словами панi Миронюк, всi українськiй книжки впорядковані за системою каталогізації Бібліотеки Конгресу США. Серед них усi видання української імміграції у США, навiть перевидання класиків Шевченка, Франка, Лесi Українки.

Зібрана у центрі колекція української літератури віддзеркалює розвиток української громади. Наприклад також є перевидання Святослава Караванського. Як каже панi Миронюк, зібрана в центрi література охоплює весь період української громади до тепер, фактично все, що в той чи iнший спосiб стосується життя української імміграції у США та Канаді. Однак, додає вона, є також колекція видань так званого таборового періоду, коли після Другої світової війни велика кількість української інтелігенції жила у таборах у Німеччині, Австрії, Італії, Великобританії:

«Ми захоплюємо імміграцію від часу коли вона Україну залишила, мандрувала і тоді опинилася в Америці. І дуже унікальні є».

Окрім друкованих видань в архіві зібрані фотографії, що закарбували життя української імміграції. Серед них, наприклад, фотографія посвячення новозбудованої церкви святого Михаїла, православної церкви у Міннеаполісі. На ній зображений миторполит Іоан Теодорович, який у 1924 роцi, як єпископ, прибув до США на запрошення заснованих там українських православних громад. Поруч нього стоять священики тодi уже очолюваної ним церкви отець Запаранюк і отець Желехівський.

Поміж чисельних знімків в архівах центру зберігається фотографія, датована початком минулого століття, із зображенням православного священика Агапія Гончаренка, який вважається першим українським політичним іммігрантом до Сполучених Штатів.

На полицях української колекції можна також знайти, наприклад, портрет українців Північної Дакоти, знятий в 1907 році. На одній з фотографій зображена перша церква українців у місті Ґоргам цього ж штату (Gorham, North Dakota). Коли було зроблено фото, не відомо. Сама церква згоріла 1915 року.

Зібрані в Центрі вивчення імміграції знімки дозволяють прослідкувати життя та розвиток української діаспори, побачити найцікавіші моменти громади, як наприклад зустріч українців з майбутнiм президентом США Рональдом Рейганом, коли він ще був губернатором штату Каліфорнія.

У центрі вивчення імміграції зберігаються також газети, які працівники центру переводять на мікрофільми. Загалом майже сто різних назв, починаючи від першого видання українців газети «Америка».

Як розподіває Галина Миронюк, одне з чисел «Америки» з 1886 року, однак iндексу до цих давніх примiрникiв газети немає. Проте індекс до іншої газети «Свободи» є від 1893 до 1918 року. «Америка» i «Свобода», до речі, видаються по нинiшнiй день.

Українська колекція центру вивчення імміграції продовжує поповнюватися. Багато речей ще потрібно розібрати. Центр інколи отримує гранти на упорядкування колекцій, допомагають студенти та добровольці з діаспори. Однак основний тягар лягає на Галину Миронюк, для якої робота з українською колекцією, як каже вона, особлива:

«Для мене це така пожива, як то кажуть, я не нуджуся цією роботою. Кожний раз відкриєш книжку чи новий архів прийде, все відкривається щось цікаве, щось нове. Для мене дуже велике задоволення».

Пані Галина закликає науковців працювати з українською колекцією. Загалом, говорить вона, інтерес до українських архівів не дуже великий, хоча є чимало вчених, якi цікавляться історією української імміграції. Однак це починає змiнуватися, каже Галина Миронюк, ажде останні події в Україні збудили інтерес американців до всього українського, включно з архівними матеріалами.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG