Спеціальні потреби

Актуально

У Міннесоті – унікальний український архiв

Унікальна і єдина у своєму роді колекція, що розповідає про історію української імміграції, зберігається і продовжує зростати у Центрі вивчення імміграції при Міннесотському університеті у місті Міннеаполіс.

Українська громада у США за понад сторіччя свого існування не лише створила різні організації, церкви та установи. Завдяки активності українців у чисельних американських академічних установах зберігаються українські колекції та архіви. Унікальна і єдина у своєму роді колекція, що розповідає про історію української імміграції зберігається і продовжує зростати у Центрі вивчення імміграції при Міннесотському університеті у місті Міннеаполіс.

Серед старших кураторiв Центру вивчення імміграції є американка українського походження Галина Миронюк. Вона каже, що кожна імміграція, що приїжджає, вона iз своєї країни щось з собою привозить, що є для неї рідне.

Галина Миронюк разом з батьками іммігрувала до США після Другої світової. Ось уже багато років вона працює над збереженням здобутків української імміграції. Працівники Центру вивчення імміграції при бібліотеці Міннесотського університету зберігають спадщину не лише української але і латвійської, польської, російської, iталійської, грецької та інших громад. Загалом - 24 чотири етнічні колекції та багатоетнічний архів.

Українська колекція була створена завдяки професору Олександру Грановському, який одночасно з виданням журналів та наукових праць, займався збереженням культурної спадщини своєї громади. Розповiдає Галина Миронюк:

Показуючи екслiбрiс професора Олександра Грановського, панi Галина розповiдає, що він приїхав до Америки в 13-му році, здобув високу освіту. І він зберігав книжки, періодику, журнали газети. І він власне всю свою збiрку віддав для заснування української колекції».

Наслiдуючи ініціативу Грановського, iншi американськi українці почали передавати до Центру в Міннесоті свої власні збiрки. Поряд з книжками на полицях архіву зберігаються унікальні рукописи. Розповiдає Галина Миронюк:

«Перша українська колекція, що була впорядкована - архів професора Василя Галича. Він також приїхав в Америку десь, можливо в 18-му році, якщо я не помиляюсь. Він перший в Америці здобув докторат і дисертацію написав про українців англійською мовою. І книжка була перша видана. І власне ми маємо архів щодо цієї книжки. Тут є його нотатки до різних частин, розділів книги».

На сьогодні в архівах центру є десятки тисяч книжок, з яких чотири з половиною тисяч українські. За словами панi Миронюк, всi українськiй книжки впорядковані за системою каталогізації Бібліотеки Конгресу США. Серед них усi видання української імміграції у США, навiть перевидання класиків Шевченка, Франка, Лесi Українки.

Зібрана у центрі колекція української літератури віддзеркалює розвиток української громади. Наприклад також є перевидання Святослава Караванського. Як каже панi Миронюк, зібрана в центрi література охоплює весь період української громади до тепер, фактично все, що в той чи iнший спосiб стосується життя української імміграції у США та Канаді. Однак, додає вона, є також колекція видань так званого таборового періоду, коли після Другої світової війни велика кількість української інтелігенції жила у таборах у Німеччині, Австрії, Італії, Великобританії:

«Ми захоплюємо імміграцію від часу коли вона Україну залишила, мандрувала і тоді опинилася в Америці. І дуже унікальні є».

Окрім друкованих видань в архіві зібрані фотографії, що закарбували життя української імміграції. Серед них, наприклад, фотографія посвячення новозбудованої церкви святого Михаїла, православної церкви у Міннеаполісі. На ній зображений миторполит Іоан Теодорович, який у 1924 роцi, як єпископ, прибув до США на запрошення заснованих там українських православних громад. Поруч нього стоять священики тодi уже очолюваної ним церкви отець Запаранюк і отець Желехівський.

Поміж чисельних знімків в архівах центру зберігається фотографія, датована початком минулого століття, із зображенням православного священика Агапія Гончаренка, який вважається першим українським політичним іммігрантом до Сполучених Штатів.

На полицях української колекції можна також знайти, наприклад, портрет українців Північної Дакоти, знятий в 1907 році. На одній з фотографій зображена перша церква українців у місті Ґоргам цього ж штату (Gorham, North Dakota). Коли було зроблено фото, не відомо. Сама церква згоріла 1915 року.

Зібрані в Центрі вивчення імміграції знімки дозволяють прослідкувати життя та розвиток української діаспори, побачити найцікавіші моменти громади, як наприклад зустріч українців з майбутнiм президентом США Рональдом Рейганом, коли він ще був губернатором штату Каліфорнія.

У центрі вивчення імміграції зберігаються також газети, які працівники центру переводять на мікрофільми. Загалом майже сто різних назв, починаючи від першого видання українців газети «Америка».

Як розподіває Галина Миронюк, одне з чисел «Америки» з 1886 року, однак iндексу до цих давніх примiрникiв газети немає. Проте індекс до іншої газети «Свободи» є від 1893 до 1918 року. «Америка» i «Свобода», до речі, видаються по нинiшнiй день.

Українська колекція центру вивчення імміграції продовжує поповнюватися. Багато речей ще потрібно розібрати. Центр інколи отримує гранти на упорядкування колекцій, допомагають студенти та добровольці з діаспори. Однак основний тягар лягає на Галину Миронюк, для якої робота з українською колекцією, як каже вона, особлива:

«Для мене це така пожива, як то кажуть, я не нуджуся цією роботою. Кожний раз відкриєш книжку чи новий архів прийде, все відкривається щось цікаве, щось нове. Для мене дуже велике задоволення».

Пані Галина закликає науковців працювати з українською колекцією. Загалом, говорить вона, інтерес до українських архівів не дуже великий, хоча є чимало вчених, якi цікавляться історією української імміграції. Однак це починає змiнуватися, каже Галина Миронюк, ажде останні події в Україні збудили інтерес американців до всього українського, включно з архівними матеріалами.

Всі новини дня

План бюджету США на 2024 рік і підтримка України: деталі зі слухань в Конгресі. Відео

“Продовжувати допомогу Україні є в прямих інтересах Вашингтона”, - таку заяву зробив Державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи у Конгресі. Вже кілька днів в Сенаті та Палаті Представників тривають слухання за участі очільника Держдепартаменту, міністра оборони США та генерала Марка Міллі.

Академія наук України відзначила президентку Національної академії наук США за допомогу українським науковцям у час війни

Посолка України у США Оксана Маркарова вручає диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» президентці Національної академії наук США (NAS) Марші Макнат

Посолка України у США Оксана Маркарова вручила диплом «Почесний доктор Національної академії наук України» очільниці Національної академії наук США (NAS) Марши Макнат.

Президентка Національної академії наук США Марша Макнат отримала ступінь почесного доктора Національної академії наук України за «значний внесок у розвиток науки та міжнародне наукове співробітництво». Макнат була нагороджена разом з Єжи Душинським, президентом Польської академії наук у листопаді минулого року, а диплом отримала з рук української посолки Оксани Маркарової у четвер, 23 березня, в посольстві України у Вашингтоні.

Посолка України наголосила на великій допомозі, яку українським вченим у партнерстві з Академією наук Польщі надає Академія наук США. Особливо посолка України відзначила, що завдяки допомозі західних колег українські вчені можуть продовжувати наукову діяльність і під час війни, перебуваючи як в Україні, так і за кордоном.

Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який долучився до церемонії завдяки віртуальному зв’язку, сказав, що за допомогою колег українська наука може не лише вижити, але і продовжити свій розвиток.

Доктор наук Марша Макнат є геофізиком за фахом, колишня Президентка Американського геофізичного союзу, з 2016 року вона очолює Національну академію наук США.

За словами Марши Макнат, наука і науковці не могли бути пріоритетом для українського уряду в той час, коли Україні потрібно було захищатися від російської агресії, але наука буде мати ключове значення для післявоєнної відбудови України.

«Ми скористалися можливістю допомогти Польській академії наук, яка надавала підтримку колегам з України, тому що ми розуміли, що уряд буде зосереджений на завданнях оборони, і не буде кому подбати про довготерміновий добробут України, подбати про те, що буде збережена її наука», – сказала Марша Макнат.

У березні минулого року після початку широкомасштабної російської агресії Національна академія наук США започаткувала Фонд безпечного проходу (Safe Passage Fund) для підтримки Польської академії наук, яка почала допомагати українським вченим-біженцям та їхнім родинам, які переїжджали до Польщі та сусідніх країн.

На початку березня 2022 року Академія наук України уклала угоду з польською академією, яка запропонувала допомогу для українських науковців, але фінансування, доступне через польську академію, було вичерпано за кілька днів.

Програма, до якої приєдналася Академія наук США, не лише поєднала вчених з України – тих, що залишилися, і тих, що виїхали з країни, з колегами зі США та інших країн світу, але і допомогла зібрати внески від окремих осіб і фондів, щоб фінансово підтримати українських дослідників.

Серед них – Фонд Девіда та Люсіль Паккард, Фонд Альфреда П. Слоуна, Фонд Уолдера, Фонд Саймонса, Фонд Шурла та Кей Керчі, Фонд Премії Прориву. Нещодавно до них долучилося Американське хімічне товариство.

За словами Марши Макнат, на початковому етапі було зібрано 7 мільйонів доларів на програму, яка має охопити декілька сотень науковців, і розрахована на три роки.

Планується розширити програму допомоги і зосередити її переважно у Східній Європі, щоб українські учені мали можливість залишитися недалеко від дому і бажання повернутися назад.

За даними Міністерства освіти і науки України, перед війною в Україні було 60 000 науковців, більшість з яких залишилися в Україні. Багато з них є внутрішньо переміщеними особами через те, що їхні робочі місця пошкоджені, зруйновані або неможливі для роботи через брак електроенергії.

Міністерство вважає, що близько 6 тисяч науковців зараз перебувають за межами країни через війну.

За даними міністерства, станом на січень постраждало понад 90 науково-дослідних та вищих навчальних закладів, а з них 4 повністю знищені. Близько 228 залишилися неушкодженими. Серйозно постраждав відомий Харківський фізико-технічний інститут та найбільший у світі радіотелескоп декаметрової довжини хвилі, який належить Інституту радіоастрономії в Харкові.

«Завжди можна зробити більше» – сенатори відповідають на питання про Держдеп США. Відео

Чи достатньо робить Держдепартамент США, щоб допомогти зупинити російську війну в Україні? На це запитання відповіли сенатори від Демократичної та Республіканської партії.

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео

Посол Ізраїлю в Україні: Що робить Ізраїль для допомоги Україні? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:32 0:00

За останній рік у відносинах України та Ізраїлю були як гострі звинувачення, так і слова вдячності. Минулого місяця глава МЗС Ізраїлю Елі Коен став першим ізраїльським високопосадовцем, який відвідав Україну після початку повномасштабної війни.

"Ми не хочемо, щоб Росія відпочила, перегрупувалась і знову атакувала - через рік, два чи три роки" - Блінкен 

Держсекретар Ентоні Блінкен у Сенаті, 22 березня 2023. REUTERS/Jonathan Ernst

Сполучені Штати прагнуть до тривалого миру в Україні, заснованого на повазі до суверенітету та інших принципів міжнародного права, але зараз від Росії ознак про готовність до змістовної дипломатії немає. Про це державний секретар США Ентоні Блінкен заявив під час свідчень перед Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США про "Стан американської дипломатії у 2023 році: зростаючі конфлікти, бюджетні виклики та конкуренція наддержав".

Під час слухання обговорювали, зокрема, пропонований Білим домом бюджет на 2024 фінансовий рік, де закладено 63,1 мільярда доларів для Державного департаменту та USAID, що, на переконання уряду, дозволить "продовжувати просувати національні інтереси США, лідирувати у світі в подоланні глобальних викликів і продовжувати підтримувати народ України".

Важливо, щоб це [війна] не тягнулась,.. це буде дуже вигідно для Путіна та Росії

Напередодні під час слухань у комітеті Сенату з асигнувань Блінкен заявив, що у проекті бюджету збережеться безпекова, економічна, енергетична та гуманітарна підтримка України.

Конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк Ендрю Кім відзначив, що цей рік є "критичним для України": "Важливо, щоб це [війна] не тягнулась, бо якщо вона затягнеться, це буде дуже вигідно для Путіна та Росії, бо вони зможуть це певним чином перечекати, тому ми маємо переконатись, що ця коаліція, ця воля [підтримувати Україну] - зберігається".

Джон Джеймс, конгресмен-республіканець від штату Мічиган, подякував адміністрації Джо Байдена за продовження гуманітарного паролю для українців: "Серед виборців мого округу є велика українська громада, і я вітаю це".

Співпраця Китаю та Росії

Натомість його однопартієць від штату Кентуккі Енді Барр розкритикував президентську адміністрацію за недостатньо сувору позицію щодо загроз від Китаю, передусім у питаннях китайського аеростата, що, як припускають, вів шпигунську діяльність, а також у китайській підтримці російської війни в Україні.

існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР
Конгресмен Енді Барр

Барр процитував звіт американського уряду, який засвідчив, що "компанії з КНР надавали російським компаніям... продукцію подвійного призначення, що можуть бути використані Росією у війні проти України, китайські державні оборонні компанії надають [Росії] навігаційне обладнання, технології для глушіння сигналу, запчастини для винищувачів".

Законодавець також процитував численні повідомлення у медіа щодо наданих Китаєм технологій для російської війни: "Чому ви тоді просто... попереджаєте про наслідки надання Росії матеріальної підтримки, коли Держдеп приходить до висновку... із доказами... китайської матеріальної підтримки Росії?"

"Ми зосереджені на летальній допомозі, - пояснив Блінкен, - і також ми стежимо за наданням приватними корпораціями технологій подвійного призначення, які можуть викликати занепокоєння". Барр у відповідь заявив про необхідність "накласти санкції на Китай за летальну допомогу": "Йдеться не просто про купівлю [Китаєм російських] нафти чи газу, існують задокументовані митні записи надання летальної підтримки уже зараз, ми повинні бути суворішими до КНР".

"Незамінна" світова сила

"Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України, до прикладу, [рішення про] ракети далекого радіусі дії, які можна було надати, були відкладено, це могло б стати у пригоді, адже вони могли б знищити іранські дрони, які зараз розміщені незаконно у Криму, - сказав республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон. - Що було зроблено, щоб надати передове озброєння? Зупинімо війну, ми можемо це зробити, надаючи це оборонне озброєння".

Адміністрація діяла недопустимо у затримуванні оборонної допомоги України

Блінкен у відповідь підкреслив, що "поділяє відданість" тому, аби "надавати українцям те, що їм потрібно, щоб долати російську агресію, це те, що ми робили" від самого початку повномасштабної війни Росії та до її початку. "Звинувачення, що ми цього не робили, це просто неправда", - сказав держсекретар Блінкен, підкресливши, що США "на кожному кроці працюють з міжнародною коаліцією" країн й досягли прогресу, зокрема, на зустрічах контактної групи у форматі "Рамштайн".

Конгресвумен-демократка від штату Пенсильванія Меделін Дін підкреслила, що США - це "незамінна" світова сила, яка об'єднала коаліцію з понад 50 країн, щоб закінчити війну Росії в Україні "якомога швидше, що це не буде тривала війна".

Вона запитала, як саме пропозиція бюджету Держдепу може сприяти цьому.

"По-перше, ми не прагнули цієї війни, ми робили все, щоб запобігти їй, я брав участь в активних дипломатичних зусиллях з нашими російськими колегами, - відповів Блінкен. - На жаль, стало очевидно, й президент Путін сказав про це прямо, що йшлось не про безпекові загрози від НАТО чи України, завжди йшлось про переконання Путіна, що Україна - не незалежна держава, що її треба стерти з карти і включити у російську імперію".

Українці хочуть його більше, ніж будь-хто, зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня.
Державний секретар США Ентоні Блінкен

"Незалежність, суверенітет України чітко визнані, вони нікуди не зникнуть, українці нікуди не зникнуть. Але звісно те, як це вирішиться, це важливо. На моє переконання і на переконання адміністрації, ми відчайдушно хочемо миру, хоча українці хочуть його більше, ніж будь-хто. Зрештою, саме вони страждають від цієї агресії щодня, вони хочуть тривалого і стійкого миру, що відображає базові принципи міжнародної системи й Статуту ООН", - сказав держсекретар.

Він додав: "Ми не хочемо, щоб Росія просто перепочила, перегрупувалась і знову атакувала - півроку, рік чи два-три роки потому". Блінкен додав, що не бачить жодних "ознак того, що Росія готова до змістовної дипломатії" для закінчення війни.

Напередодні у Сенаті Блінкен назвав агресію Росії проти України та авторитарне керівництво президента Росії Володимира Путіна "гострою загрозою" для інтересів США, а довгостроковим викликом він назвав політику Китайської Народної Республіки.

Вихід США з Афганістану

Окрім питання російської агресії, законодавці торкались інших викликів для США, передусім з боку Китаю. При цьому чимало законодавців від Республіканської партії поставили під питання окремі аспекти зовнішньої політики Білого дому, зокрема критикували виведення американського контингенту з Афганістану у 2021 році.

При цьому голова Комітету у закордонних справах Палати представників від Республіканської партії Майкл Маккол, який ініціював відповідне розслідування, заявив, що дає Блінкену час до понеділка, аби надати законодавцям відповідні документи щодо виведення США з Афганістану, й попередив держсекретаря, що його може чекати повістка до суду.

У відповідь Блінкен висловив згоду надати комітету необхідну інформацію, а також законодавці-демократи у своїх виступах підкреслювали, що рішення про виведення американських сил з Афганістану, а також відповідні угоди із Талібаном були прийняті ще за попередньої адміністрації президента Дональда Трампа.

Більше

XS
SM
MD
LG