Спеціальні потреби

Актуально

Вiзит Єханурова до США – день перший

вiдео - переглянути

У Вашингтоні з дводенним робочим візитом перебуває прем'єр-міністр України Юрій Єхануров. Не зважаючи на успішний продаж минулого тижня українського підприємства Криворіжсталь -- подiю, яку високо оцінили західні експерти, глава українського уряду заявив, що з реприватизацією в Україні буде покінчено. Він сказав, що уряд проводитиме зважену політику, оскільки, за його словами, тепер на зміну пропагандистськiй команді прийшла команда професійних менеджерів.

Свiй перший день в американськiй столицi Юрiй Єхануров розпочав з виступу в приміщенні престижного Фонду Карнегі. Прем'єр-міністра аудиторії представив директор програм з питань Росії та Азії Фонду Андерс Аслунд. Вкотре пролунали позитивні слова про події помаранчевої революції та демократичні перетворення в Україні. Цього разу, однак, аудиторія також почула і критичні зауваження в сторону першого помаранчевого уряду через його невиважену, за словами Аслунда, економічну політику:

«В Україні була лише одна проблема - економічна політика уряду. Тому ми дуже зраділи зміні, що сталася в уряді у вересні», -- зазначив Аслунд.

Свій виступ прем'єр-міністр України почав окресленням зовнішньо-політичних пріоритетів України. Зокрема Юрій Єхануров зупинився на завданнях, які стоять перед його урядом віз-а-ві Європейського Союзу, як то реалізація Плану дій інтеграції, отримання статусу країни з ринковою економікою, спрощення візового режиму, розвиток спеціальної торговельної зони між Україною та країнами ЄС. Так, європейська інтеграція, за словами прем'єра, залишається першочерговим завданням України, однак можливою вона стане лише за умов покращення життя кожного окремого громадянина України, пiдкреслив український прем`єр:

«Для мене це дуже конкретний проект. І тільки тоді, коли українська проста людина буде жити так, як живуть люди у Центральній та Західній Європі, тільки тоді ми реально можемо говорити про вступ до Європейського Союзу. Для мене питання вступу у Європейський Союз - це життя тієї людини, яка має отримати водогін, має отримати теплу воду, має мати Інтернет у себе у будинку».

Глава українського уряду також зупинився на особливостях торговельно-економічних стосунків зі Сполученими Штатами, зокрема на питанні імпорту птиці, кольорових сплавів, тяжких металів та цукру:

«Набуває особливого значення підписання спеціального протоколу між Україною та США, що буде свідчити про практичну підтримку вступу України та Світової організації торгівлі і буде хорошим сигналом для інших країн».

Говорячи про внутрішню ситуацію в Україні, Юрій Єхануров спробував пояснити аудиторії, чому відбулися урядові зміни. За словами політика, попередня команда, хоча і мала правильне бачення поставлених цілей, її популістські заходи призвели до негативних наслідків для економіки країни:

«Команда Ющенка залишилась такою, якою і була. Був у влади перші місяці пропагандистсько-агітаційний блок, зараз прийшов блок менеджерів та прагматиків».

Після чого аудиторія почула від прем'єра слова, втілення в життя яких з нетерпінням чекають українські та іноземні бізнесмени:

«Саме моє призначення прем'єр-міністром уряду це сигнал українському бізнесу, що приватна власність буде священною і недоторканною в Українi».

За словами прем'єр-міністра, його уряд чітко розумiє, що треба робити для оживлення економічного клімату в країні, і для цього процесу його команда готова, крім іншого, залучати сили, які ще зовсім недавно перебували не у фаворі теперішньої влади - олігархічні структури: «Ми хочемо, щоб вони насправді стали національною буржуазією і думали про розвиток нашої країни», сказав Єхануров.

Залишивши Фонд Карнеґі, український прем'єр відбув на зустріч, організовану Міжнародним республіканським інститутом та Національним демократичним інститутом. Вiн подякував обидвом установам за допомогу, яку вони надали у проведенні минулорічних президентських виборів і запевнив, що український уряд забезпечить проведення чесних парламентських виборів наступного року:

«Уряд України забезпечить прозорі, чесні вибори весною наступного року. Вибори будуть зроблені на основі європейських стандартів. Ми запрошуємо міжнародних спостерігачів вести відповідний моніторинг виборів».

Колишній же посол США в Україні Вільям Мiллер, який прийшов на зустріч з прем'єром, вважає, що найголовніше на наступних виборах - зберегти помаранчеву команду:

«Помаранчеву революцію необхідно знову об'єднати - це абсолютно зрозуміло для усіх, хто відвідував Київ останні декілька тижнів. Єхануров належить до тих, хто розуміє цю необхідність, і знає як це робити. Мається на увазі об'єднання усіх політичних сил, що були на Майдані і прислуховуючись до принципів Майдану, висловлених людьми».

Між тим українська діаспора у США очікує конкретних кроків у двосторонніх відносинах. Голова Українсько американської координаційної Ради Ігор Ґавдяк, надiється, що прем`єр роз`яснить ситуацію, яка склалася:

«Ми очікуємо, що після зустрічей з чиновниками американського уряду i Конгресу справа вступу до СОТу i питання, яке для нас у дiаспорi дуже важне, а саме щоби звiльнити Україну від поправки Джексона-Венiка, що нарештi ці дві речі підуть вперед. Ми сподiваємося цього i, взагалi, щоб відносини мiж Америкою i Україною стануть на більш нормальний курс. А друге, віримо, що прем`єр-мiнiстр, можливо, пояснить нам всi тi не тільки проблеми, але i містерії, якi дiються в Українi, щоб ми краще зрозуміли [ситуацію в Українi]».

Вiдтак у Торговельній палаті Сполучених Штатів відбувся обід за участю прем'єр міністра України. На закритій для преси зустрічi обговорювалися питання бізнес-стосунків двох країн. За словами Ґері Літмана, вiце-президента вiддiлу з питань Європи та Євразії Торговельної палати США, Юрій Єхануров розповів американським бізнесменам про плани нового українського уряду. Як зауважив Ґері Літман, Єхануров справив враження на американців доброго менеджера. Сьогодні є великі надії, підкреслив Літман, однак надії, як сказав вiн, були і раніше. Вже не раз як американці, так і народ України розчаровувились в українських урядах, зауважив Літман. Залишається лише сподіватися, зазначив він, що цим разом нове керівництво доведе протилежне.

Всі новини дня

Чи достатньо нині озброєння, щоб українські військові змогли витіснити росіян до позицій 23 лютого? Відео

а словами Пентагону, новітнє озброєння допоможе українцям здійснити якісний вплив на полі бою. А Борис Джонсон, прем’єр-міністр Великої Британії, ще однієї країни, яка надає Україні потужну військову підтримку, під час телефонної розмови із президентом Зеленським, заявив...

Єднання заради України: священик із Сан-Дієго став спонсором уже для п’ятьох українських родин. Відео

Тисячі українців вже змогли знайти тимчасовий прихисток у США за програмою "Юнайтін фо Юкрейн", "Єднання заради України". Одна з головних вимог цієї програми - мати спонсора у США.

Церемонія складання присяги новими американськими громадянами у Нью-Йорку. Відео

Напередодні Сполучені Штати відзначали День незалежності. І вже за традицією, у цей день по всій країні пройшли церемонії складання присяги новими американськими громадянами.

Свавільні затримання широко поширені на контрольованих Росією територіях України – Глава ООН з прав людини

Мішель Бачелет, Верховна комісарка ООН з прав людини

ЖЕНЕВА, 5 липня (Reuters) – Довільне затримання цивільних осіб набуло широкого поширення в частинах України, утримуваних російськими військовими та пов’язаними з ними збройними групами. Про це у вівторок заявила глава ООН з прав людини, повідомивши про 270 задокументовані випадки. Вона оголосила про плани посилити моніторинг у країні.

Висновки ґрунтувалися на інформації, отриманій від відвідин спостерігачами на місцях та інтерв’ю, проведеними з трохи більше ніж 500 жертвами та свідками порушень прав людини, а також - на інших джерелах, заявила Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет.

«Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків свавільних затримань і насильницьких зникнень. Вісім жертв були знайдені мертвими», — сказала Бачелет в оновленому звіті про ситуацію в Україні в період з 24 лютого по 15 травня.

У виступі на цьому ж засіданні заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова звинуватила Росію у "масштабному" викраденні людей, у тому числі мера Херсона Ігоря Колихаєва, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення.

Делегат від Росії Євген Устинов заявив, що доповідь Бачелет є частиною дезінформаційної кампанії проти його країни, покликаної «приховати злочини київського режиму». Москва заперечує навмисні напади на мирних жителів після вторгнення 24 лютого.

У вівторок російські війська завдали ударів по цілях у Донецькій області, щоб підготувати шлях для очікуваного бронетехнічного удару, щоб спробувати захопити більше території.

Офіс ООН з прав людини, який працює в Україні з 2014 року, досі не отримав доступ до території, окупованої російськими збройними силами, сказала Бачелет.

Вона також заявила, що її офіс збільшує свою присутність у країні - планується збільшити моніторингову групу в Україні до 80 осіб із приблизно 55.

Наразі було задокументовано близько 4889 смертей цивільних осіб, сказала Бачелет, підкресливши, що фактичні цифри, «ймовірно, значно» вищі.

Висока кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань викликають «значне занепокоєння» щодо того, що атаки, здійснені російськими збройними силами, не відповідають міжнародному гуманітарному праву, сказала Бачелет, додавши, що українські військові також, очевидно, причетні до подібних порушень у східних частинах країни, але в "набагато меншому масштабі".

«Дії Росії є образою для людства. Ми не можемо стояти осторонь і мовчати», — заявила на сесії Мішель Тейлор, посол США в Раді.

Американська баскетболістка просить президента США звільнити її з російської тюрми

Зірку WNBA та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор Бріттні Ґрінер супроводжують до зали суду на слухання в Хімках неподалік від Москви, Росія, понеділок, 27 червня 2022 р.

У понеділок, 4 липня, американська баскетбольна зірка Брітні Ґрінер звернулася до президента Джо Байдена з проханням допомогти її звільнити з російської в’язниці, де вона перебуває вже понад чотири місяці через звинувачення у перевезенні наркотиків.

У листі, написаному від руки, 31-річна американська спортсменка пише, що боїться, що може залишитися за ґратами «назавжди», розповідає американський тижневик Newsweek.

Зірку Жіночої національної баскетбольної асоціації (WNBA) та дворазову золоту медалістку Олімпійських ігор заарештували в московському міжнародному аеропорту Шереметьєво 17 лютого. У Росії вона опинилася через те, що з 2014 року між сезонами у США грає в команді Євроліги в російському місті Єкатеринбург. Приблизно половина гравців WNBA змагаються за кордоном у міжсезоння.

Спортсменку звинуватили у перевезенні в багажі картриджів для вейпа, які містили гашишну олію. Гашишна олія заборонена в Росії, але вона декриміналізована в багатьох штатах США. За звинуваченням у перевезенні наркотиків баскетболістці може загрожувати до 10 років позбавлення волі.

У Росії виправдовують менше 1% обвинувачених у кримінальних справах. І навіть якщо її виправдають, на відміну від Америки, уряд Росії має повноваження скасувати будь-яке рішення та відправити її до в'язниці, нагадує ВВС.

«Поки я сиджу тут, у російській в’язниці, наодинці зі своїми думками і без захисту моєї дружини, сім’ї, друзів, моєї олімпійської форми чи будь-яких досягнень, я боюся, що можу бути тут назавжди», – написала Ґрінер. У своєму листі, який надійшов у День незалежності США, вона також нагадала президенту про військову службу, яку її батько проходив у В'єтнамі.

Вона попросила президента не забувати інших громадян США, яких було затримано в Росії. «Будь ласка, зробіть усе можливе, щоб повернути нас додому», – написала вона. «Я вперше голосувала у 2020 році і голосувала за вас. Я вірю в вас».

Суд над Ґрінер мав розпочатися в Москві 1 липня, але його було перенесено через неявку двох свідків на 7 липня.

Визволення американців вимагає «складних рішень» від адміністрації Байдена

Затримання спортсменки відбулося за кілька днів до російського вторгнення в Україну на тлі постійного погіршення російсько-американських стосунків. І це, на думку деяких офіційних осіб, може поставити під загрозу її безпечне повернення.

Росія заперечує, що її затримання пов’язано з напруженістю між США та Росією.

Адміністрація Байдена заявила, що Ґрінер було «неправомірно затримано». «Президент Байден чітко заявив про необхідність звільнити всіх громадян США, які взяті в заручники або незаконно затримані за кордоном, включно з Бріттні Ґрінер», — заявила в понеділок речниця Ради національної безпеки.

Також різні урядовці США заявляли, що працюють «агресивно, використовуючи всі доступні засоби, щоб повернути її додому».

«Ми не хочемо, щоб пані Ґрінер стала пішаком у політичній битві, яка зараз точиться в усьому світі», – заявив у червні конгресмен США Джон Гараменді, член комітету Палати представників із питань збройних сил. За його словами, війна в Україні «фактично розірвала дипломатичні відносини між США та Росією».

Надію на те, що Вашингтон і Москва все ще здатні домовлятися з деяких питань принесло нещодавнє звільнення іншого американського в’язня, Тревора Ріда. Його наприкінці квітня обміняли на засудженого в Америці російського контрабандиста наркотиків.

Колишнього морського піхотинця було заарештовано влітку 2019 року після того, як російська влада заявила, що він напав на офіцера поліції, коли його везли до поліцейської дільниці після нічної пиятики. Суд засудив Ріда до дев’яти років ув’язнення.

США обміняли його на Костянтина Ярошенка, російського пілота, який відбував 20-річний термін ув’язнення у федеральній в'язниці в Коннектикуті. Його заарештували в Ліберії в 2010 році та екстрадували до США, де засудили за контрабанду кокаїну до Сполучених Штатів.

Тоді президент Джо Байден сказав, що повернення Ріда було «свідченням того пріоритету, який моя адміністрація надає поверненню додому американців, які є заручниками та незаконно утримуються за кордоном», однак він наголосив, що переговори, які завершилися обміном полоненими, вимагали «складних рішень», які було нелегко ухвалити.

Як писали американські ЗМІ, вирішальним фактором у справі Ріда було його слабке здоров'я. Він сидів у одній камері з ув'язненим, хворим на туберкульоз, і кашляв кров'ю. Його родина також провела гучну кампанію тиску, вимагаючи від Білого дому дозволити його батькам публічну зустріч з Байденом.

За ґратами в Росії залишається інший відомий американець – бізнесмен Пол Велан. Він також був у минулому морським піхотинцем, а заарештували його наприкінці грудня 2018 року за звинуваченням у шпигунстві. У Росії стверджують, що його схопили з електронним накопичувачем пам’яті, на якому містилися російські державні таємниці.

Сам Велан стверджує, що диск йому подарував знайомий, і він припустив, що там лише весільні фотографії. Майже одразу після оголошення вироку з'явилися розмови про те, що це була «спецоперація» з метою змусити США погодитися на обмін в'язнями. За словами брата Велана, Давіда, російські офіцери, які «полювали» на Пола, з самого початку дали зрозуміти, що сподівалися обміняти його на Ярошенка чи іншого відомого російського контрабандиста – Віктора Бута.

Торговець зброєю, на прізвисько «торговець смертю», Бут був заарештований у Таїланді в 2008 році. Пізніше його екстрадували до США і засудили у 2012 році до 25 років за змову з метою вбивства громадян США, доставку зенітних ракет, та надання допомоги терористичній організації.

Як повідомляла британська газета The Guardian, обмін Ріда на Ярошенка відкрив шлях для можливого обміну Бута на Вілана.

Вілан утримується в ув’язненні вже майже 4 роки, з яких останні 20 місяців він провів у трудовому таборі в Мордовії. Там, за словами його брата, його будять кожні дві години вночі та фотографують, бо існує нібито великий ризик його втечі.

Проте, навіть родина Вілана визнає, що такий обмін на Бута був би нерівноцінний. «На мій «хлопський розум», було б божевіллям, якби уряд США обміняв би «торговця смертю» на Пола, який, у кращому випадку, є нещасним туристом», – сказав Девід Вілан у розмові з газетою The Guardian.

У статті використано інформацію Newsweek, Guardian, ВВС.

Більше

XS
SM
MD
LG