Спеціальні потреби

Актуально

Вiзит Єханурова до США – день перший

вiдео - переглянути

У Вашингтоні з дводенним робочим візитом перебуває прем'єр-міністр України Юрій Єхануров. Не зважаючи на успішний продаж минулого тижня українського підприємства Криворіжсталь -- подiю, яку високо оцінили західні експерти, глава українського уряду заявив, що з реприватизацією в Україні буде покінчено. Він сказав, що уряд проводитиме зважену політику, оскільки, за його словами, тепер на зміну пропагандистськiй команді прийшла команда професійних менеджерів.

Свiй перший день в американськiй столицi Юрiй Єхануров розпочав з виступу в приміщенні престижного Фонду Карнегі. Прем'єр-міністра аудиторії представив директор програм з питань Росії та Азії Фонду Андерс Аслунд. Вкотре пролунали позитивні слова про події помаранчевої революції та демократичні перетворення в Україні. Цього разу, однак, аудиторія також почула і критичні зауваження в сторону першого помаранчевого уряду через його невиважену, за словами Аслунда, економічну політику:

«В Україні була лише одна проблема - економічна політика уряду. Тому ми дуже зраділи зміні, що сталася в уряді у вересні», -- зазначив Аслунд.

Свій виступ прем'єр-міністр України почав окресленням зовнішньо-політичних пріоритетів України. Зокрема Юрій Єхануров зупинився на завданнях, які стоять перед його урядом віз-а-ві Європейського Союзу, як то реалізація Плану дій інтеграції, отримання статусу країни з ринковою економікою, спрощення візового режиму, розвиток спеціальної торговельної зони між Україною та країнами ЄС. Так, європейська інтеграція, за словами прем'єра, залишається першочерговим завданням України, однак можливою вона стане лише за умов покращення життя кожного окремого громадянина України, пiдкреслив український прем`єр:

«Для мене це дуже конкретний проект. І тільки тоді, коли українська проста людина буде жити так, як живуть люди у Центральній та Західній Європі, тільки тоді ми реально можемо говорити про вступ до Європейського Союзу. Для мене питання вступу у Європейський Союз - це життя тієї людини, яка має отримати водогін, має отримати теплу воду, має мати Інтернет у себе у будинку».

Глава українського уряду також зупинився на особливостях торговельно-економічних стосунків зі Сполученими Штатами, зокрема на питанні імпорту птиці, кольорових сплавів, тяжких металів та цукру:

«Набуває особливого значення підписання спеціального протоколу між Україною та США, що буде свідчити про практичну підтримку вступу України та Світової організації торгівлі і буде хорошим сигналом для інших країн».

Говорячи про внутрішню ситуацію в Україні, Юрій Єхануров спробував пояснити аудиторії, чому відбулися урядові зміни. За словами політика, попередня команда, хоча і мала правильне бачення поставлених цілей, її популістські заходи призвели до негативних наслідків для економіки країни:

«Команда Ющенка залишилась такою, якою і була. Був у влади перші місяці пропагандистсько-агітаційний блок, зараз прийшов блок менеджерів та прагматиків».

Після чого аудиторія почула від прем'єра слова, втілення в життя яких з нетерпінням чекають українські та іноземні бізнесмени:

«Саме моє призначення прем'єр-міністром уряду це сигнал українському бізнесу, що приватна власність буде священною і недоторканною в Українi».

За словами прем'єр-міністра, його уряд чітко розумiє, що треба робити для оживлення економічного клімату в країні, і для цього процесу його команда готова, крім іншого, залучати сили, які ще зовсім недавно перебували не у фаворі теперішньої влади - олігархічні структури: «Ми хочемо, щоб вони насправді стали національною буржуазією і думали про розвиток нашої країни», сказав Єхануров.

Залишивши Фонд Карнеґі, український прем'єр відбув на зустріч, організовану Міжнародним республіканським інститутом та Національним демократичним інститутом. Вiн подякував обидвом установам за допомогу, яку вони надали у проведенні минулорічних президентських виборів і запевнив, що український уряд забезпечить проведення чесних парламентських виборів наступного року:

«Уряд України забезпечить прозорі, чесні вибори весною наступного року. Вибори будуть зроблені на основі європейських стандартів. Ми запрошуємо міжнародних спостерігачів вести відповідний моніторинг виборів».

Колишній же посол США в Україні Вільям Мiллер, який прийшов на зустріч з прем'єром, вважає, що найголовніше на наступних виборах - зберегти помаранчеву команду:

«Помаранчеву революцію необхідно знову об'єднати - це абсолютно зрозуміло для усіх, хто відвідував Київ останні декілька тижнів. Єхануров належить до тих, хто розуміє цю необхідність, і знає як це робити. Мається на увазі об'єднання усіх політичних сил, що були на Майдані і прислуховуючись до принципів Майдану, висловлених людьми».

Між тим українська діаспора у США очікує конкретних кроків у двосторонніх відносинах. Голова Українсько американської координаційної Ради Ігор Ґавдяк, надiється, що прем`єр роз`яснить ситуацію, яка склалася:

«Ми очікуємо, що після зустрічей з чиновниками американського уряду i Конгресу справа вступу до СОТу i питання, яке для нас у дiаспорi дуже важне, а саме щоби звiльнити Україну від поправки Джексона-Венiка, що нарештi ці дві речі підуть вперед. Ми сподiваємося цього i, взагалi, щоб відносини мiж Америкою i Україною стануть на більш нормальний курс. А друге, віримо, що прем`єр-мiнiстр, можливо, пояснить нам всi тi не тільки проблеми, але i містерії, якi дiються в Українi, щоб ми краще зрозуміли [ситуацію в Українi]».

Вiдтак у Торговельній палаті Сполучених Штатів відбувся обід за участю прем'єр міністра України. На закритій для преси зустрічi обговорювалися питання бізнес-стосунків двох країн. За словами Ґері Літмана, вiце-президента вiддiлу з питань Європи та Євразії Торговельної палати США, Юрій Єхануров розповів американським бізнесменам про плани нового українського уряду. Як зауважив Ґері Літман, Єхануров справив враження на американців доброго менеджера. Сьогодні є великі надії, підкреслив Літман, однак надії, як сказав вiн, були і раніше. Вже не раз як американці, так і народ України розчаровувились в українських урядах, зауважив Літман. Залишається лише сподіватися, зазначив він, що цим разом нове керівництво доведе протилежне.

Всі новини дня

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв Голодомору. Відео

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв Голодомору. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00

USAID доправило до України вже понад тисячу електрогенераторів. Відео

USAID доправило до України вже понад тисячу електрогенераторів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

"Поки Путін продовжує вражати українські електромережі, Сполучені Штати працюють над тим, щоб світло не згасало" - заявила очільниця Агентства США з міжнародного розвитку Саманта Павер.

ЄС, США та Японія посилають у Україну генератори та інше обладнання для відновлення світла і тепла

Ситуація в Києві та інших великих містах погіршилася після найбільшого ракетного обстрілу енергомережі у вівторок, 15 листопада 2022 року. Близько 40% українців відчувають труднощі з постачанням електоенергії та опилення по всій країні. (AP Photo/Андрій Андрієнко)

ЄС та США та Японія активізували зусилля, щоб надати екстрену допомогу Україні для відновлення та підтримки електроенергії та опалення.

Про те, що виконавчий орган ЄС готує передачу в Україну генераторів та трансформаторів з країн ЄС та з резервів Комісії, повідомила у телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Розмовляючи з президентом України, вона висловила повну солідарність ЄС з Україною:

“Україна страждає від навмисних і варварських бомбардувань Путіним цивільної інфраструктури країни. Я рішуче засуджую ці напади. Росія повинна відповідати за те, що є військовими злочинами", – заявила керівниця виконавчого органу Європейського Союзу.

Європейська комісія готує для передачі Україні 200 середньогабаритних трансформаторів і великий автотрансформатор із Литви, один трансформатор середнього розміру із Латвії. Також ЄС надасть Україні 40 потужних генераторів із Румунського резерву rescEU, резерву в рамках ЄС на випадок надзвичайних ситуацій. За словами фон дер Ляєн, кожен із цих генераторів може забезпечити безперебійним живленням невелику та середню лікарню.

Крім того, Європейська комісія працює над створенням нового енергетичного центру rescEU у Польщі. Він допоможе скоординувати енергетичну допомогу Україні від Групи Семи (G7).

Вже незабаром до України прибудуть і 100 генераторів від Франції. Про це повідомила міністерка закордонних справ країни Кетрін Колонна, і нагадала: удари по цивільній інфраструктурі — це воєнні злочини.

Додаткові генератори для України надсилають і з Німеччини — сотні на додачу до 135 відправлених раніше.

Дивіться також:

«Щоб світло не згасало». США передають Україні генератори. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Японія цього тижня оголосила про виділення Україні двох з половиною мільйонів доларів на закупівлю генераторів та освітлювальних приладів, які працюють від енергії сонця.

Сполучені Штати також надають Україні широку підтримку. Станом на п'ятницю, агентство з міжнародного розвитку USAID доправило до України вже понад тисячу електрогенераторів, які допоможуть лікарням, школам, рятувальним службам, державним установам і надавачам послуг продовжувати свою діяльність під час війни — про це повідомляюють у Посольстві США в Києві.

Американська посолка у Києві Бріджит Брінк долучилася до передачі понад півсотні генераторів Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України.

“Ця допомога є лише частиною відповіді на жорстокі й постійні атаки Росії на критичну інфраструктуру, в той час, як ми продовжуємо підтримувати Україну”, – написала посолка в твіттері.

Згідно з інформацією українського уряду, через обстріли в середу, 23 листопада, 10 цивільних осіб загинуло, 50 людей зазнало поранень, вісім енергооб'єктів постраждало від обстрілів, всі чотири українські АЕС не постачали струм до енергомережі.

Командування Повітряних сил ЗСУ повідомило, що сили ППО України збили 51 ракету з 70, а також 5 безпілотників.

Як раніше писав «Голос Америки», в заяві Білого дому, оприлюдненій напередодні, йдеться про те, що нові удари Росії по енергетичній інфраструктурі та цивільних об'єктах України є навмисною спробою "збільшити страждання та кількість смертей українських чоловіків, жінок та дітей".

«Ми сьогодні добре озброєні хлібороби». Українці пам’ятають, як Москва вже намагалася їх знищити, але нині світ допомагає їм захиститися

Напередодні відзначення Дня пам’яті жертв голодоморів в Україні, низка держав визнала Голодомор 1932-33 року геноцидом, резолюцію з цього питання підготував німецький парламент, де голосування має відбутися наступного тижня. Інші світові демократичні лідери наголошують, що нинішня війна продовжує справу сталінської диктатури у її намаганні винищити чи упокорити українців, але цього разу Україна має надійних союзників, які стоять з нею «пліч-о-пліч­» у боротьбі за свою свободу і право жити в демократичній країні.

Звертаючись до парламентів Румунії, Молдови та Ірландії, які цього тижня визнали геноцидом штучний голод, організований сталінським Радянським Союзом, президент України Володимир Зеленський заявив, що їхнє рішення про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу та злочином проти людяності є сьогодні «важливим як ніколи».

Про це президент Зеленський написав у своєму твіті, додавши, що нині Україна разом з вільними країнами «відновлює історичну справедливість і виборює вільне майбутнє Європи».

У п’ятницю, напередодні Дня пам’яті жертв голодоморів, світова і передусім німецька преса писала майже як про доконаний факт про намір німецького парламенту визнати Голодомор геноцидом. Про це повідомило агентство Reuters, наголошуючи на тому, що міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок привітала зусилля нижньої палати парламенту Бундестагу. Також представник німецького уряду сказав, що канцлер Олаф Шольц підтримав цю ініціативу.

Загалом, станом на 2022 рік, парламенти 22 країн світу визнали Голодомор 1932–1933-го років геноцидом українського народу.

Цього року у зв’язку з широкомасштабною війною, яку багато оглядачів та політиків називають геноцидною, у своїх заявах світові лідери проводять паралелі між подіями 90-літньої давності та сьогоднішніми спробами Москви упокорити українців або знищити їх як націю та державу.

Вшанування жертв Голодомору на тлі нових російських злочинів, що межуть з геноцидом

Про те, що Кремль не полишив свої спроби винищити українців, згадав цими днями британський прем’єр Ріші Сунак. У заяві, яку опублікував офіс британського прем’єра, мовиться, що згадуючи про жертв Голодомору, не можна забувати про сучасні жертви, які приносять українці у прагненні досягнути свободи від Москви.

«Напередодні Дня пам'яті жертв Голодомору ми згадуємо загиблих внаслідок нищівного голоду в Україні 90 років тому. Кремль сьогодні знову завдає українцям невиправданих страждань», – мовиться у твіті офісу британського прем’єра, який додає, що Британія є поруч з Україною в боротьбі за свободу.

Президент США, чий Конгрес визнав Голодомор геноцидом у 2018 році, заявив цього тижня, що його країна «вшановує всіх загиблих у цій безглуздій трагедії». Але також президент Джо Байден «віддає належне стійкості українського народу, який витримав спустошення та тиранію, щоб зрештою створити вільне та демократичне суспільство».

У заяві Білий дім наголосив, що «хоробрий український народ продовжує мужньо протистояти нападу Росії на його демократію» та підтвердив «непохитну відданість суверенітету та територіальній цілісності України».

Те що відбувається зараз, це продовження того, що відбувалося раніше, всіх репресій Радянського союзу, це продовження Голодомору
Оксана Маркарова

Про те, що сьогоднішні атаки Росії є продовженням геноцидної політики Москви по відношенню до українського народу, яка триває вже століттями, в інтерв’ю «Голосу Америки» сказала посолка України у США Оксана Маркарова.

«Абсолютно очевидно, що те що відбувається зараз, це продовження того, що відбувалося раніше, всіх репресій Радянського союзу, це продовження Голодомору, це продовження жахливого нападу на Київ, після того як Україна здобула незалежність в 1918-му, і можна ще далі заглиблюватися в історію», – сказала Маркарова під час церемонії вшанування жертв Голодомору біля меморіалу у Вашингтоні.

Але вона додала, що якщо тоді ніхто не встав на захист України, «бо ми не мали вже свої державності, щоб на той момент захистити себе», цього разу українці мають свою державу і партнерів у світі, які допомагають українцям відвоювати свою свободу.

«Ми сьогодні вже добре озброєні хлібороби. Україна має 31 рік незалежності до початку цієї нової фази агресії. У нас виросло нове покоління, яке ніколи не жило в окупації – це дуже важливо, – сказала Маркарова. – Сьогодні весь цивілізований світ з нами».

У середу, 23 листопада, пройшла церемонія вшанування жертв Голодомору біля меморіалу у Вашингтоні.
У середу, 23 листопада, пройшла церемонія вшанування жертв Голодомору біля меморіалу у Вашингтоні.

Використання їжі як зброї – давня тактика Москви, яка знову повторюється з новини нюансами

Численні американські оглядачі проводили паралелі між політикою експропріації хліба в українців у 1930-х роках і нинішніми повідомленнями про викрадення української пшениці та про використання продуктів харчування як зброї проти України та проти демократії у світі.

Про це говорив і державний секретар США Ентоні Блінкен, який сказав, що блокуючи вивіз української пшениці та інших продовольчих товарів, «Росія знову використовує продовольство у війні, яку вона розпочала». Вона ставить перед загрозою голоду бідні країни та «посилює і без того жахливу гуманітарну кризу та брак продовольчої безпеки».

Так само, як 90 років тому ми бачили спробу перетворити одну з найбагатших у сільськогосподарському відношенні країн світу на зону голоду, сьогодні триває спроба використати енергію проти країни з такою кількістю енергоресурсів як зброю проти України
Джеффрі Паєтт

Під час вшанування жертв Голодомору у Вашингтоні інший представник адміністрації Байдена, заступник Держсекретаря США з питань енергоресурсів, колишній Посол США в Україні Джеффрі Паєтт навів іншу паралель – він сказав, що Росія перетворює на зброю те, що є багатством України. І йдеться не лише про зерно.

«Я б ніколи не порівнював одне з іншим. Я маю на увазі, що в Голодомор загинули мільйони людей. Але ясно те, що так само, як 90 років тому ми бачили спробу перетворити одну з найбагатших у сільськогосподарському відношенні країн світу на зону голоду, сьогодні триває спроба використати енергію проти країни з такою кількістю енергоресурсів як зброю проти України і проти народу України», – сказав Паєтт у розмові з кореспонденткою Української служби «Голосу Америки».

Історики вважають, що новий злочин геноцидного масштабу проти українців став можливий через те, що занадто мало було зроблено для того, щоб визнати і вивчити попередній геноцид.
Історики вважають, що новий злочин геноцидного масштабу проти українців став можливий через те, що занадто мало було зроблено для того, щоб визнати і вивчити попередній геноцид.

Від початку російського вторгнення Сполучені Штати допомагають українським слідчим органам документувати російські воєнні злочини та злочини проти людяності на звільнених територіях. І дедалі більше експертів вважають, що російське насильство в Україні є геноцидом. Також Конгрес США зараз розглядає відповідну резолюцію, яка може дати юридичне визначення геноциду цим злочинам.

Історики переконані, що новий злочин геноцидного масштабу проти українців став можливий через те, що занадто мало було зроблено для того, щоб визнати і вивчити попередній геноцид.

Особливо важливо, на думку історика Єльського університету Тімоті Снайдера, те, що Голодомор не визнали геноцидом у Москві. Адже невизнання геноциду в минулому веде до його повторення в майбутньому, каже відомий історик.

«Коли ви заперечуєте наявність політичних мотивів у минулому, ви також заперечуєте наявність політичних мотивів у майбутньому», – сказав Тімоті Снайдер, виступаючи нещодавно перед аудиторією, що включала парламентарів німецького Бундестагу.

Генсек НАТО: «Найбільш актуальним фокусом зараз є підтримка України». Відео

Генсек НАТО: «Найбільш актуальним фокусом зараз є підтримка України». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

«Найбільш актуальним і найбільш нагальним завданням і фокусом зараз є, звісно, підтримка України. Нам треба переконатися, що союзники надають військову підтримку, що НАТО надає підтримку, щоб гарантувати, що президент Путін не переможе в Україні», - заявив Генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Більше

Відео - найголовніше

У Вашингтоні вшанували пам’ять жертв Голодомору. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:41 0:00
XS
SM
MD
LG