Спеціальні потреби

Актуально

До суспiльного ТБ в Українi таки ще далеко

Суспільне телебачення: мета не стала ближчою. Це констатували учасники міжнародної конференції “Суспільні та комерційні ЗМІ як європейський виклик для України”, що відбулася у Києві під егідою Ради Європи.

Суспільне телебачення, впритул підійшовши до практичної реалізації ідеї, відкочується знов на стадію обговорень і “круглих столів”.

Незалежний від держави суспільний телеканал – одне з гасел опозиції у виборчу кампанію – новій владі виявився не таким уже й потрібним. Про втрату інтересу може свідчити й те, що ключовий промовець – голова президентського секретаріату Олег Рибачук на конференцію не прийшов, надіславши натомість привітання. Як сказано там – цитуємо -- “Позиція президента України Віктора Ющенка однозначна: громадському мовленню бути. Реалізація цього мега-завдання є одним із пріоритетів у роботі команди президента, який вбачає у ній виконання своїх зобов`язань перед Майданом, серйозну передумову до входження країни у європейський інформаційний простір”.

Попри оптимістичні заяви представників влади, один з авторів концепції громадського мовлення, екс-віце-президент НТКУ Андрій Шевченко каже – є відчуття, що процес заморожено:

«При тому, що влада нібито почала говорити з нами однією мовою, але здебільшого це зводиться до дуже красивих, дуже правильних мантр, які ми чуємо з вуст Олега Рибачука, але цим і обмежуються конкретні кроки. Є відчуття того, що процес створення суспільного мовлення заморозився».

Шевченко, який зробив спробу трансформувати державний канал УТ-1 на канал суспільного мовлення, називає це спробою “на ходу перебудувати фастівську електричку на європейський експрес”. За його словами, контекст для створення суспільного телебачення сьогодні несприятливий. Закон про суспільне мовлення у Верховній Раді провалено, Національна телерадіокомпанія повертається до свого державного формату, політичної волі до реформ нема.

Інший розробник концепції суспільного телебачення, відомий журналіст Олександр Ткаченко жартома привітав учасників конференції як “Клубу любителів суспільного мовлення”. За його словами, якщо закон про суспільне мовлення не буде прийнятий до кінця виборчої кампанії, ідею доведеться надовго поховати:

«Сам закон про суспільне мовлення обов`язково повинен бути прийнятий до кінця виборчої кампанії.… Зрозуміло, що після виборів ті сили, які переможуть, навряд чи захочуть віддавати ресурс в руки громади…. Якщо зараз під час виборчої кампанії закон не буде прийнятий, це буде першим індикатором того, що тема знову буде переходити рівень клубного спілкування».

Як відзначали учасники конференції, готуючи цю зустріч, вони сподівалися говорити про практичні речі та почати власне створювати громадське телебачення. Натомість змушені повертатися до вихідної точки і вкотре доводити важливість його появи в Україні. Як сказала член Нацради з питань телебачення Тетяна Лебедєва:

«Всі вже розуміють, що державне телебачення це не просто атавізм, це сумний спадок, який ми отримали від радянської комуністичної системи, це ознака тоталітарних режимів».

До чого голова виконавчого комітету з питань ЗМІ Ради Європи Кароль Якубович додала:

“Жодної державної преси, жодної контрольованої урядом преси, -- у цьому, зокрема полягає свобода слова”.

Всі новини дня

НАСА: Українські аграрії втратили $1 млрд врожаю на окупованих РФ землях

Архівне фото серпня 2022 року. Збір врожаю пшениці поблизу селища Згурівка, Україна

Попри війну, аграрії змогли провести здебільшого успішну кампанію збору врожаю в Україні, згідно з даними американської космічної агенції НАСА.

На основі аналізу супутникових знімків аналітики програми "НАСА Врожай" підрахували, що фермери зібрали 26,6 млн тонн пшениці, що менше ніж рекордний врожай попереднього року, але відповідає середньому врожаю 27,9 млн тонн.

"Наші дані на основі супутникових знімків врожаю озимої пшениці в 2022 році в Україні чітко свідчать, що фермери мали здебільшого успішний врожай", - каже директор програми "НАСА Врожай" Інбал Бекер-Решеф.

Однак, згідно з аналітичними даними, близько 6 мільйонів тонн зерна було зібрано з територій, які не контролює Україна. Це означає, що українські фермери втратили щонайменше 1 мільярд доларів надходжень, говорить Сергій Скакун, аналітик програми "НАСА Врожай".

Чорноморська зернова ініціатива, укладена влітку за посередництва ООН й Туреччини, дозволила розблокувати експорт української пшениці через порти Чорного моря. Однак, майбутнє ініціативи під питанням після того, як у жовтні Росія, що півроку блокувала українські порти, тимчасово вийшла з угоди. Пізніше Кремль повернувся до угоди, а домовленість продовжили на 120 днів.

В листопаді президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію в перешкоджанні втіленню ініціативи. Він вказав, що наразі 80 кораблів із зерном затримуються в Босфорі.

Також міністр інфраструктури України Олександр Курбаков повідомив, що Росія "все ще має інструменти для штучного обмеження" можливостей угоди: "77 суден стоять у черзі для проходу інспекції в Туреччині, порти Великої Одеси використовують до 50% своїх потужностей [...] Ми мали досвід проведення 40 інспекцій на добу, зараз через позицію РФ на день інспектується в 5 разів менше. У жовтні Зернова ініціатива дозволила експортувати 4,2 млн тонн зернових, у листопаді не вийдемо і на 3 млн тонн. При цьому, технічно ми можемо вийти на 6 млн тонн на місяць".

Близько 450 тисяч тонн українського зерна щомісяця експортується через Польщу, це на 50% більше, ніж було станом на середину року, повідомив Анджей Адамчик, міністр інфраструктури Польщі. За його словами, в порівняні із жовтнем минулого року, обсяги перевезень зерна зросли у 16 разів.

Як Голос Америки повідомляв раніше, до оголошеної Зеленським програми "Зерно з України" приєднались 20 країн. В межах ініціативи планується надіслати 60 кораблів із зерном, щоб забезпечити продовольством щонайменше 5 мільйонів людей, переважно в країнах Африки та Азії.

Українці у в’єтнамській війні – в Україні набуває популярності книжка «Ми були солдатами... і молодими». Відео

Як подолати на війні страх? Як розкрити свій потенціал в бою? Деякі воєнні практики, якими користуються сьогодні ЗСУ, напрацьовувались на війні у В'єтнамі. Зокрема, і солдатами українського походження.

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео

Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:55 0:00

Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з Владіміром Путіним і закликав його вивести російські війська з України. Тим часом Берлін готується передати Україні додаткові зенітні установки Gepard. Деталі - від Богдана Цюпина.

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео

В ЄС остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:15 0:00

Дипломати Євросоюзу остаточно домовились встановити граничну ціну на російську нафту на рівні 60 доларів за барель. Обмеження вводять щодо тієї нафти, яку транспортують морем. Заступник міністра фінансів США Воллі Адеємо раніше привітав таку домовленість.

У Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. Відео

В американському Конгресі представили законопроект про визнання "Групи Вагнера" терористичною організацією. В разі ухвалення ініціативи, Державний департамент буде зобов'язаний включити "Групу Вагнера" до переліку терористичних організацій.

Більше

XS
SM
MD
LG