Спеціальні потреби

Об`єднання православ`я в Українi вiдкладається


Створення єдиної помісної православної церкви в Україні переноситься на віддалену перспективу. Не змогли домовитись ієрархи двох гілок українського православ`я – Київський патріархат і автокефалісти. Саме ці дві конфесії плекали надію, об`єднавшись, домагатися від Константинополя статусу єдиної української помісної православної церкви.

Об`єднання українського православ`я, про яке останнім часом говорили як про реальну можливість, знову відсуваться у невизначене майбутнє. Ще донедавна між двома церквами – Київським патріархатом і автокефалами – велися успішні переговори; справа йшла до об`єднавчого собору, який мав відбутись 19 листопада. Проте в останній момент менша конфесія зробила більшій пропозицію, на яку Київський патріархат не зміг погодитись. Автокефальна церква, як умову об`єднання, висунула вимогу про відхід обох предстоятелів від керівництва; натомість для об`єднаної церкви пропонувалося обрати нового очільника. Патріарх Філарет вважає, що це призвело б до руйнації керованого ним Київського патріархату:

«Київський патріархат зміцнів втричі якраз за часи мого патріаршества, втричі зміцнів. І якщо б я погодився на те, щоб відійти від керівництва церквою, то це привело б до деструктивного становища в самому КП. Почалась би боротьба за патріаршество».

Так чи інакше, об`єднавчого собору не буде. Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет звинувачує ієрархів Автокефальної церкви у небажанні об`єднуватись:

«Автокефальна церква повинна вирішить одне головне питання – хоче вона об`єднатись з Київським патріархатом чи не хоче. Якщо вона твердо бажає об`єднатись з Київським патріархатом, то не треба ставить ніяких умов. При такому положенні об`єднання може бути. А якщо бажання об`єднатись в одну церкву нема, то тоді можна придумать будь-які умови, перешкоди».

А оскільки ієрархи УАПЦ не хочуть єдиної церкви, каже Філарет, то Київський патріархат звертається до духовенства і мирян автокефальної церкви із закликом іти на об`єднання без ієрархії:

«Наша церква готова приймать і парафії, і духовенство в склад Київського патріархату для того, щоб створити в Україні єдину помісну православну церкву».

За словами його святості, є автокефальні парафії, які вже зараз готові перейти до Київського патріархату. Щоправда, які саме, патріарх Філарет не уточнив – щоб, як він каже, його слова не сприйняли як тиск. Як запевняє предстоятель Київського патріархату, до нової напруги в міжцерковних стосунках заклик до братів-православних не призведе. За його словами, саме в такий спосіб зміцнювався впродовж років патріархат під його керівництвом: за рахунок добровільного приєднання парафій.

Нагадаємо: Українська православна церква Київського патріархату, маючи на сьогодні три з половиною тисячі громад, є другою за чисельністю і впливом православною конфесією України. Слідом за нею йде Українська автокефальна православна церква на чолі з митрополитом Мефодієм, яка налічує п`ятсот громад. І найчисельнішою – десять з половиною тисячі громад – залишається Українська православна церква Московського патріархату, яку очолює митрополит Володимир. Позиція цієї третьої гілки українського православ`я в питанні створення єдиної помісної церкви довгі роки залишається незмінною: каяття інших двох церков та повернення їх в лоно канонічного Московського патріархату.

XS
SM
MD
LG