Спеціальні потреби

Пайфер про річницю Майдану, поправку Джексона-Венiка


З Києва днями повернувся колишнiй посол США в Українi Стівен Пайфер. В інтерв`ю нам вiн подiлився враженнями від настроїв в Українi через рік після Майдану та прокоментував скасування Сенатом США дії щодо України поправки Джексона-Венiка.

Головними надбаннями помаранчевої революції, колишній посол США В Україні назвав зміну менталітету українського народу, а також підходів до процесу державного управління:

«У мене декілька спостережень. Одне з них – коли ви розмовляєте з українцями, стає очевидним, що вони відчувають, що у них є вплив на політичні процеси, вплив на дії уряду – i цього вiдчуття у них не було перед помаранчевою революцією. I це величезний позитив. А друге, це наочнi ознаки демократії в Українi. Серед них - медіа, якi зараз набагато більш вiдкритi. Вони, звісно, сьогоднi не вiдчувають того тиску, який вони вiдчували в роки Кучми. I політичне життя нiбито йде своїм руслом. I пан Янукович, невзважаючи на те, як ви дивитеся на його політичні уподобання, вiн працює в умовах вільної конкуренції i це добре. Це багато що каже про українську демократію».

Що ж до недалеких парламентських виборів, Стівен Пайфер вважає, що ключовою умовою формування ефективного державного апарату є коаліція сил, єдиних у своїх ідейних переконаннях:

«На мiй погляд, якщо робити якiсь прогнози щодо березневих виборiв, виглядає, що найширшою підтримкою заручаться три партії – це «Наша Україна» Ющенка, БЮТ та Партiя регiонiв. I математика тут проста. Для того, щоб створити коаліцію, тобто політичний блок, який сформує бiльшiсть та обере прем`єр-мiнiстра, для цього потрібно, щоб дві iз цих партiй спiвпрацювали мiж собою. На мiй погляд – i це моя особиста думка – логічними партнерами, якщо ви хочете продовжувати помаранчеву революцію, були б Ющенко i Тимошенко».

Стівен Пайфер є спiвголовою Коаліції за скасування дії поправки Джексона-Веніка – документа, який вимагає від України дотримання певних стандартiв, коли йдеться про емiграцiйнi та релiгiйнi права її громадян. У п’ятницю зусилля цієї організації увінчалися першим успіхом - Сенат Сполучених Штатів одностайно прийняв рішення про зняття з України дії цього положення. Однак, битва ще не скінчена, остаточне слово за Палатою представників:

«Я вважаю, що в Палатi представникiв досить широка підтримка для просунення цього питання. Я думаю, що бiльшiсть людей усвiдомлює, що Українi ставлять дуже гарнi оцінки, коли йдеться про вільну емiграцiю, а також щодо пошанування прав релiгiйних меншин сповiдувати свої конфесії. Отож наш аргумент полягає в тому, що Україна з успiхом виконала всi вимоги поправки Джексона-Венiка. Поправка довела свою ефективність в Українi, i тепер настав час звiльнити Україну від її дії».

На думку колишнього посла США в Києвi, у знятті поправки зацікавлена не тільки українська, але і американська сторона:

«Звільнення від дії поправки має дві переваги: по-перше, Україна тепер отримає статус найбільшого сприяння в торгiвлi зi Сполученими Штатами. В економiчному сенсi це надасть Українi статус, який гарантує перманентну нормалізацію торговельних стосунків.... А друга перевага – психологічна, адже ми від самих українцiв чули, що вони через поправку Джексона-Венiка якось почувають себе обмеженими. I вони не розумiють, чому проти них чиннi якi-небудь обмеження, якщо вони виконали усi вимоги. Отож я вважаю, що це було тавром i звільнення України від дії поправки знiме це тавро».

Стівен Пайфер передбачає, що голосування в справi скасування поправки в Палатi Представників відбудеться у грудні, найпізніше – у січні наступного року.

XS
SM
MD
LG