Спеціальні потреби

Актуально

З інтеграцією українцiв у США буває нелегко

Українські громади у США переживають час інтеграції попередніх імміграцій з так званою четвертою хвилею, тобто іммігрантами, які почали прибувати до країни з кінця вісімдесятих років і до сьогодні. Процес досить складний і інколи навіть болісний. Одна з найбільших українських громад в Америці знаходиться у місті Парма, штату Огайо, неподалік Клівленду. Місцеві українці повільно, і не в усіх питаннях, але, схоже, знаходять спільну мову. Хоча проблем ще залишається дуже багато.

Парма типове одноповерхове американське містечко. Церкви тут найвищі споруди. Поміж численних конфесій куполи українських церков відразу кидаються в очі. Собор Святого Йосафата чи не найбільша українська греко-католицька церква в Пармі. При ньому працює українська католицька неповна середня школа. Мозаїка для оздоблення церкви була виготовлена в Італії. Разом з італійським майстром її клав парох церкви -- отець Андрій. У парафiї релігійні свята відзначають за новим, григоріанським календарем. I хоча церкву і відвідують чимало новоприбулих, більше їх можна зустріту у старокалендарнiй церкві Святої Покрови. Її парох отець Василь Петрів говорить, що саме дотримання давнiх українських традицій приваблює нових іммігрантів до його храму:

«Людина котра приїжджає з України, вона приходячи до нашої парафії, приходячи у храм, вона не відчуває різниці між тим, що вона була в Україні і тим, що вона є тут. Ми створюємо таку атмосферу, яка би захоплювала людей і їх притягала до парафії».

Велику кількість новоприбулих у Пармі складають п’ятидесятники. Якщо греко-католики та православні отримали церкви у спадок від попередніх поколiнь, вони власноруч збудували кілька церков. П’ятидесятники, загалом, є чи не найбільш організованою церковною громадою українців. До однієї з парафій, Слов`янської Церкви Повної Євангелії, щонеділі збирається кілька сот прихожан.

Православна церква Святого Володимира одна з найстаріших українських церков на околицях Клівленду. 1988 року, на тисячоліття Хрещення Київської Русі, вхід церкви був оздоблений мозаїчними картинами. Як розповідає настоятель храму отець Іван Наконечний, в мозаїці закладено частинку України:

«Ми таємно просили, щоб люди в той час привезли з собою воду з Дніпра та землю з Києва. І ми мішали ту воду і ту землю з Києва до цементу. І тому, коли ви поглянете на цю мозаїку, там є і частина України».

Біля церкви громада поставила пам’ятник жертвам українського Голодомору. Розташований при центральній дорозі Парми монумент нагадує пересічним американцям про маловідомі їм трагічні події в Україні.

У Пармі також працює три українські суботні школи. До школи імені Тараса Шевченка при соборі Святого Володимира щоранку у суботу приходить близько ста двадцяти дітей. Українську мову, історію, літературу, культуру вивчають як народжені в Україні діти, так і вже перше, друге, третє покоління, говорить вчителька Валентина Мартинюк:

«Вони хоч і не розуміють української мови сто процентів але ми їх учимо про Україну, ми їх учимо про їхні обряди, про їх історію».

Більшість вчителів в українських школах новоприбулі іммігранти, велика частина з яких професійні педагоги – серед них Галина Пляка, викладач української мови та літератури:

«Ми працюємо тут не за грошi. Ми працюємо тут в школі для того, щоби українці, діти, підростаюче покоління, знало, хто вони, якого вони роду, якого вони племені, щоб вони знали свою мову, свою історію, свою культуру, щоб вони знали літературу України. І тому ми приходимо кожної суботи сюди, щоби тих дітей навчити».

На вулицях Парми важко не помітити зростання бізнесів, заснованих українськими іммігрантами нової хвилі. Нові іммігранти своїми грошовими вкладеннями оживили i роботу Української кредитної спілки міста. Кредитівки, загалом, вважаються фінансовою кров’ю українських громад Америки, оскільки підтримують громадські організації. Рівень розвитку кредитівок, як правило, свідчить про розмір та міць осередку українців в тому чи іншому місті. Розповiдає менеджер клівлендської Федеральної кредитної спілки «Самопоміч» Орест Ліщинецький:

«Маємо нових, молодих членів кредитівки. Вони дуже спритні до економії, до роботи. Вони поширюють нашу громаду на більший і вищий рівень».

Однак, на думку батька Ореста, голови Об’єднання українських організацій Огайо Василя Ліщинецького, у новоприбулих ще не з’явилось розуміння важливості фінансово підтримувати українські установи:

«Та імміграція ще не вміє бути солідарною між собою, я не говорю про все українство, між собою. Щось щоби робити, треба піддержати фінансово. Немає ще того відчуття, що я маю частинку якусь вложити».

Один з активістів четвертої хвилин Андрій Гарматій бачить проблему повільної інтеграції у культурних відмінностях різних поколінь іммігрантів, які виростали у різних соціальних умовах.

«На жаль існує певне відокремлення між старою і новою імміграцією. Тут очевидно різниця у віці дається взнаки. А також дуже сильна культурна різниця у світосприйнятті і розумінні справ».

Ольга Чепак прибула до США кілька років тому і включилась у громадське життя українців. Зараз керує церковним та дитячим хорами при церкві Святої Покрови. Слабку активність своєї хвилі вона пояснює нелегким іммігрантським життям. Однак каже, що процес йде, і поміж новоприбулих все більше активістів:

«Ми пробуємо, ми вчимося. Знаєте, ми приїхали ще з тою інертністю з України, яку ми там мали. Знаєте, ми ідемо, ми ростемо у тому плані тому, що ми мусимо перебирати їхній досвід, перебирати те, що вони нам дали і продовжувати і побільшувати то».

Українська громада у Пармі та загалом навколо Клівленду вважається одним з найбільших відносно компактних поселень українців в Америці. За деякими підрахунками, тут мешкає від двадцяти до п’ятдесяти тисяч українців, велику частину з яких складають новоприбулі. Від того, чи зможуть вони знайти спільну мову з попередньою імміграцією, залежить напрямок розвитку громади у майбутньому.

На думку Василя Ліщинецького, якщо доля багатьох організацій українців не виглядає вже дуже багатообiцяючою, церкви та кредитівки напевно виживуть, оскільки вже зуміли привабити до себе нове покоління іммігрантів.

Всі новини дня

Підприємець Андрій Ставніцер: про відкриття в Україні клініки «Суперлюди» для протезування військових. Інтервʼю

Підприємець Андрій Ставніцер – власник одного з найбільших контейнерних терміналів в Україні. Він з командою працює над відкриттям в Україні клініки «Суперлюди», яка буде займатися протезуванням військових. Про цей та інші гуманітарні і благодійні проекти підприємець розповів Ірині Соломко.

Чорногорія затримала росіян і чорногорців за підозрою в шпигунстві

Прем'єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович

За даними Чорногорської газети Pobjeda, затримано 6 російських дипломатів, 30 росіян з тимчасовими видами на проживання та 2 громадян Чорногорії.

У четвер представник влади Чорногорії повідомив, що в країні розпочато розслідування щодо невстановленої кількості осіб за звинуваченням у шпигунстві.

Чорногорська газета Pobjeda, з посиланням на неназвані джерела, з'ясувала, що за підозрою у шпигунстві затримано 38 осіб, переважно громадян Росії. За даними газети, оперативники агентства національної безпеки (ANB) та спеціальної державної прокуратури Чорногорії (SDT) затримали шістьох російських дипломатів, 30 громадян Росії з тимчасовим посвідкою на проживання та двох чорногорців.

Прем'єр-міністр Чорногорії Дрітан Абазович, у прямій трансляції засідання кабінету міністрів, заявив, що для захисту інтересів країни, проводиться «міжнародна операція» з іноземними партнерами та прокуратурою, але не навів подробиць.

Вукас Радонич, представник SDT, повідомив агентству Reuters, що поліція провела обшуки в кількох квартирах, шукаючи докази змови і шпигунства. «Відповідно до запиту SDT і ухвали суду, поліція обшукує низку квартир та інших приміщень через обґрунтовану підозру в змові з метою створення злочинної діяльності та шпигунстві», — заявив він по телефону Reuters.

Радонич також повідомив, що після завершення обшуків «буде визначено, кому будуть пред'явлені звинувачення і хто буде заарештований». Проте, він не уточнив, скільки підозрюваних було викликано на допит.

Чорногорія, член НАТО і кандидат на членство в Європейському Союзі, приєдналася до міжнародних санкцій проти Росії через її вторгнення в Україну. У минулому Чорногорія вже надсилала російських дипломатів.

У 2016 році Чорногорія звинуватила російських агентів у причетності до змови з метою привести до влади проросійську опозицію, вбити тодішнього прем'єр-міністра Міло Джукановича та зупинити вступ країни до НАТО.

У статті використано матеріали Reuters.

Анексія Росією регіонів чотирьох областей України не матиме юридичної сили - генсек ООН

Військовик ЗСУ біля захопленого російського танка, Ізюм, Харківщина, 19 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Якщо Росія продовжить реалізацію своїх планів з анексії чотирьох українських регіонів, це означатиме "небезпечну ескалацію", яка поставить під загрозу перспективи миру в регіоні, попередив у четвер Генеральний секретар ООН.

"Будь-яке рішення про анексію Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України не матиме юридичної сили і заслуговує на засудження, – сказав Антоніу Гутерріш. - Будь-яке рішення Росії продовжувати ще більше поставить під загрозу перспективи миру".

Генсек додав: "Це продовжить потужний вплив на світову економіку, особливо в країнах, що розвиваються, і завадить нашій здатності доставляти життєво необхідну допомогу по всій Україні та за її межами".

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що заплановане на 30 вересня оголошення Росією про анексію окупованих українських територій після так званих "референдумів", відбувається у час "численних невдач росіян на війні" в Україні та "вразливого становища" президента РФ Володимира Путіна, зокрема, зниження його рейтингів. Однак ця ескалація, вважають оглядачі, може показати його "як людину, яка вже програла".

У статті використано матеріали Reuters

Росія не готова до поразки під Лиманом. Західні аналітики про бої на Донбасі та мобілізацію в Росії

Українські військові обстрілюють з мінометів позиції на передовій у Донецькій області 26 вересня 2022 року під час контрнаступу українських військ, що почався наприкінці серпня. (Фото АНАТОЛІЯ СТЕПАНОВА / AFP)

Британські та американські аналітики пишуть, що моблізація, ймовірно, завдасть більше шкоди, ніж принесе користі російській державі та армії. Вони також вважають, що українські війська просунулися на Донбасі в районі ключового міста Лиман, але російська інформаційна машина не готова до того, щоб представити такі новини в позитивному ключі. А це призводить до подальшої деморалізації російської армії та «гніву» в російських націоналістичних мілітаристських колах.

Кількість росіян, які втікають від мобілізації за кордон, імовірно, перевищує кількість війська, з яким Росія напала на Україну в лютому 2022 року, повідомляє британська розвідка.

«Через сім днів після того, як президент Путін оголосив про «часткову мобілізацію», відбувся значний відтік росіян, які прагнуть уникнути призову. Хоча точні цифри невідомі, вони, ймовірно, перевищують розмір загальних сил вторгнення, які Росія виставила в лютому 2022 року», – повідомляє британська розвідка у своєму зведенні від 29 вересня.

Британські аналітики звертають увагу на те, що керівництво Росії власними зусиллями підриває свою економіку, тому що не лише значна частина працездатних чоловіків вилучається з економіки, але і втікають з Росії багатші та освіченіші росіяни, що не зможе не позначитися на економіці країни та її перспективах.

«Серед тих, хто намагається виїхати з Росії, багато заможних і добре освічених, – мовиться у повідомленні. – У поєднанні з тими резервістами, яких мобілізують, внутрішні економічні наслідки зменшення кількості робочих рук і прискорення «витоку мізків», ймовірно, ставатимуть дедалі суттєвішими».

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) кажуть, що українські війська, ймовірно, завершують оточення міста Лиман.

«Розвал Лиманської кишені, ймовірно, матиме серйозні наслідки для російського угруповання на півночі Донецької та західної Луганської областей і може дозволити українським військам загрожувати позиціям Росії вздовж західного кордону Луганської області та в районі Сєвєродонецька-Лисичанська», – кажуть американські дослідники у повідомленні, опублікованому пізно ввечері 28 вересня.

Аналітики ISW звертають увагу на те, що російське військове керівництво не підготувалося інформаційно до «потенційно неминучої поразки росіян у Лимані», що, «ймовірно, ще більше знизить і без того низький бойовий дух росіян».

Вашингтонські дослідники пишуть, що російське військове керівництво не може пояснити військам, чому вони відступають, і це викликає деморалізацію армії та «гнів російського націоналістичного інформаційного простору».

На думку дослідників, ймовірно, в цьому була причина того, що Кремль наказав про часткову мобілізацію майже відразу після першогомасштабного контрнаступу України.

«Майбутні досягнення України навколо критично важливих районів Донецької та Луганської областей можуть вбити додатковий клин між російськими націоналістами та військовим керівництвом, а також між російськими військами та їхнім начальством», – зауважують у ISW.

Американські фахівці кажуть, що російська влада продовжує надсилати щойно мобілізованих і недостатньо навчених новобранців для посилення залишків різних підрозділів, послиаючись на дані українського Генштабу та численні повідомлення у соціальних мережах.

Аналітики кажуть, що той факт, що російські війська в Україні посилюють погано дисциплінованими, непідготовленими людьми, узгоджується з попередніми оцінками ISW про те, що навіть найелітніші частини Росії зазнали значних втрат в Україні.

Путін спотворює історію Голокосту, шкодить міжнародним зусиллям із запобігання масовим злочинам- заява послів у роковини Бабиного Яру

Біля символічної синагоги «Місце для роздумів» у Бабиному Яру у Києві відбулася спільна міжрелігійна молитва. Фото - Радыо Свобода

У 81-ші роковини трагедії в Бабиному Яру, представники міжнародної спільноти звинуватили російського президента Путіна у неповазі до історії Голокосту, шкоді світовим зусиллям із запобігання масовим злочинам та повторенню подібної трагедії.

Посли з особливих доручень, які опікуються питаннями Голокосту, низки виступили з осудом порушень прав цивільних, які коять сили Росії в Україні.

"Сьогодні, за оцінками різних джерел, російська влада та її проксі затримали, допитували і, за повідомленнями, катували, десятки тисяч українських громадян", - йдеться в спільній заяві Канади, Хорватії, Чехії, Німеччини, Греції, Нідерландів, Румунії, Великої Британії та США.

Вони вказали, що багато українців, включаючи тисячі дітей були перевезені, або силоміць депортовані з їхніх осель на територіях України, що тимчасово контролює Росія.

Путін намагається виправдати свою війну тим, що викривляє історію Голокосту, заявляючи про "денацифікацію" України, мовиться в заяві. Дипломати заявили про необхідність документувати злочини і притягнути винних до відповідальності.

В трагедії у Бабиному Яру 81 років тому нацисти та їхні поплічники вбили майже 34 000 євреїв.

В четвер президент України Володимир Зеленський вшанував пам’ять жертв масових розстрілів мирного населення нацистами в окупованому Києві у роки Другої світової війни, повідомляє прес-служба Офісу президента. Зеленський заявив, що "злочинці, які спричиняють такі трагедії, обов'язково мають бути покарані. Щоб у диктаторів і тиранів не було бажання повторювати щось подібне у майбутньому".

Більше

XS
SM
MD
LG