Спеціальні потреби

В Українi побувала Кондолiза Райс


Держсекретар США Кондолiза Райс відвідала Україну з одноденним візитом. В Україні пані Райс зустрілася з президентом Ющенком, прем`єром Єхануровим, міністром закордонних справ Тарасюком, прочитала традиційну лекцію в Національному університеті імені Шевченка та поспiлкувалася iз студентами.

Зранку Кондоліза Райс мала зустрічі в українському уряді, і на традиційну лекцію в університеті її чекали більше двох годин. У червоному корпусі університету, де до пані держсекретаря бували президенти США Клінтон і Буш-старший, заходи безпеки надзвичайні. Проте зустріч планується неформальна: ніяких викладачів у перших рядах, жодних запитань, заздалегідь погоджених з деканатом. Студенти збавляють час, відточуючи формулювання: кортить блиснути перед гостею доброю англійською. Запитувати хочуть про різне:

-- «Думаю, запитаю про відносини з Україною», -- каже Анна Іванченко з інституту філології.

-- «Мені буде цікаво подивитися, в якому вона буде вбранні. Цікаво подивитися, як вдягаються люди такого високого рівня».

-- «Ми хотіли її побачити вживу, і це для нас щось таке майже надприроднє», -- говорять iншi.

Але ось нарешті висока гостя прибула. Виступаючи з трибуни, Кондоліза Райс США згадала про помаранчеву революцію. За її словами, минулого листопада українці показали, що готові до демократії, коли вийшли на вулиці, протестуючи проти вкрадених виборів. “Багато десятиліть на Україну дивилися як на об`єкт великого суперництва. Але сьогодні вільний голос України нарешті пролунав, -- каже Райс. Як заявила вона, сьогодні Україна як велика держава вершить свою долю через демократичні реформи, а Сполучені Штати співпрацюють з нею на рівноправних засадах”.

У своїй промові держсекретар США заявила про підтримку вступу України до НАТО, ЄС та Світової організації торгівлі.

“Сьогодні Сполучені Штати бачать Україну якорем демократичної стабільності в Європі та Євразії. Сполучені Штати допоможуть Україні провести економічні та політичні реформи, необхідні для вступу до Євросоюзу і Світової організації торгівлі. Ми й далі будемо підтримувати ваше прагнення до добросусідських стосунків з вашими сусідами, особливо Росією. І якщо ви вирішите пов`язати своє майбутнє з НАТО, тоді Америка допоможе вам у досягненні й цієї мети”. “Коли Україна буде готова, двері НАТО будуть відкриті перед нею", -- сказала пані Райс, наголосивши, що всі країни-члени НАТО мають міцну демократію і ведуть боротьбу з корупцією. Цього ж, за її словами, очікують держави альянсу і від України.

Відтак студентам надали слово для запитань. Їх цікавила тема Іраку, питання студентських обмінів, і те, як сприйняли в Америці помаранчеву революцію. Запитували, як почувається пані держсекретар у ролі “принцеси-войовниці” і навіть про те, чи не планує вона балотуватися на посаду президента США. Кондоліза Райс відповіла, що їй подобається її нинішня робота, а на запитання, чи дуже, на її думку Україна відстала у своєму розвитку від США, порадила не орієнтуватись на певні фіксовані стандарти, а подбати про політику, що сприяє економічному зростанню. “Тоді самі здивуєтеся, як швидко розвиватиметься ваша економіка”.

Студенти, як виглядає, зустріччю залишились задоволені. Хоч і кажуть, що тезу Кондолізи Райс про Україну як рівноправного партнера США наразі сприймають радше як аванс:

«Я думаю, що стосунки стають кращими, проте Америка не сприймає Україну як рівпоправного партнера, тому що, звичайно, Америка набагато більша і сильніша держава».

А своїм однокурсникам, які не були на зустрічі, одна студента вирiшила сказати таке: «Що я зустрілася з найдивовижнішою жінкою, яку я взагалі зустрічала у своєму житті».

XS
SM
MD
LG