Спеціальні потреби

Схеффер: двері НАТО для України вiдкритi


Україна буде готова стати членом НАТО за три роки. З такою заявою після чергового раунду переговорів з керівництвом альянсу в Брюсселі виступив міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Керівництво блоку вперше офіційно заявило про можливість переходу в стосунках з Україною від інтенсифікованого діалогу до плану набуття членства.

Якби стосункам між Україною та НАТО давали оцінку за кількістю зустрічей та проведених переговорів, то вона була б «відмінною». З такого жарту почав свій виступ про підсумки чергового засідання комісії Україна-НАТО в Брюсселі генсек альянсу Яап де Хооп Схеффер. До українських делегацій все частіше входять не тільки політики, а й культурні діячі. Схеффер похвалився, що співачка Руслана нещодавно подарувала йому збірку своєї музики.

А з міністром закордонних справ України Тарасюком він, здається, взагалі потоваришував і навіть під час офіційних промов називає його по-приятельськи «Борисом». Оглядачі зазначають – важливе досягнення зустрічі в Брюсселі – перша згадка у спільній заяві про можливість України переходу до заключного етапу перед набуттям членства. Хоча й надалі Схеффер утримується від будь-яких прогнозів, коли саме це може статися:

«Союзники підкреслюють, що двері НАТО залишаються відкритими і це означає для України можливий перехід до виконання плану набуття членства. Успіх України, як ви знаєте, як знаю я, і знає міністр Тарасюк, буде залежати, звичайно, від конкретних успіхів у реформуванні. Ми не можемо сказати, на якому саміті буде ухвалено рішення про розширення НАТО. Ми не прив`язуємося до якихось дат чи подій. Цей процес залежатиме від успіхів у реалізації запланованого».

11 років Україна співрпацює з НАТО в рамках програми «Партнерство заради миру», каже міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Три останні роки вона виконує спільно розрблені плани дій. Відтак, Україна готова до чергового вищого етапу співпраці і чекає, що це станеться у квітні, відразу після парламентських виборів. Тарасюк вільніше оперує датами, але зазначає, що переговори з деякими членами блоку проходять нелегко:

«Україна може бути готова до членства в НАТО протягом трьох років. Але мова йде про двосторонній процес, в якому і Україна і НАТО повинні бути впевнені, що саме таким повинно бути рішення. Поки що ми не можемо сказати, що існує консенсус в рамках комісії Україна-НАТО щодо членства України в альянсі в осяжній перспективі».

Багато експертів вважають – говорячи про відсустність консенсусу в НАТО, Тарасюк в першу чергу має на увазі позицію Франції та Німеччини. Саме ці дві країни на догоду, за всiма ознаками, Кремлю поки що гальмують рух України до альянсу. Це - на відміну від Сполучених Штатів і нових східно-європейських членів блоку.

Однак всі сходяться в одному - ключову роль в подальшому руху України до НАТО відіграють березневі парламентські вибори. При чому матиме значення не тільки їх демократичність і прозорість, на чому наполягаюь в альянсі. Не мало залежатиме i від складу майбутньої Верховної Ради. Якщо на виборах переможуть політичні сили, які декларують свою орієнтацію на Росію, то рух до НАТО може бути взагалі призупинено.

XS
SM
MD
LG