Спеціальні потреби

Актуально

Колишнiй посол США в Українi про газову вiйну


переглянути вiдео-сюжет

Хоча наслідки українсько-російського газового протистояння не мають прямого впливу на Сполучені Штати, офіційна Америка пильно спостерігає за розвитком подій, і вже має певні враження про те, що відбувається. Втiм однозначної відповіді щодо економічного чи політичного походження газової кризи між Україною та Росією, на думку колишнього посла США в Українi Стівена Пайфера, не існує. Натомість дипломат у відставці визнає вплив обох чинників:

«На мою думку, йдеться про як економічні, так і політичні чинники. З одного боку Газпром має рацію у тому, що Україна не може надалі розраховувати отримувати газ за заниженими цінами. Втiм з іншого боку, виникає питання, яка ціна буде ринково виправданою для України. Балтійські країни платять сто двадцять доларів за тисячу кубометрів, Білорусь сорок вісім. То яким чином сформувалась ціна для України у двісті тридцять доларів? Тому виникає запитання, чи за цим стоять політичні міркування. І відповісти на нього може тільки Росія. Говорячи з позиції третьої сторони, трошки дивним видається виникнення цього конфлікту лише за дванадцять тижнів до виборів в український парламент та ще у холодний зимовий період. Все це викликає занепокоєння як європейських країн, так і Сполучених Штатів».

Реакцію європейських країн, четверта частина енергетичних потреб яких залежить від російських поставок газу, Стівен Пайфер назвав цілком закономірною:

«Вони розглядають можливість використання більшої кількості російського газу і тому виникає питання, чи зможе Росія бути надійним та відповідальним поставником. Саме такі питання спровокувала нинішня криза, якщо подивитися, про що пише європейська преса. Це той випадок, коли Росія прорахувалась. Вона працювала так тяжко останні кілька років, щоб закріпити за собою імідж надійного поставника на світових ринках. І ми хочемо, щоб Росія повністю інтегрувалась у глобальні енергетичні ринки. Однак кроки на зразок тих, до яких Росія вдалася у неділю, змушують замислитися над тим, чи не використовуватиме вона таку позицію у своїй політичній боротьбі».

Крім того, додав дипломат у відставці, європейська спільнота занепокоєна методами, за допомогою яких Росія намагається розв'язати конфліктну ситуацію із сусідньою країною:

«І хоча це питання може бути вирішене виключно спільними зусиллями Росії та України, вони були здивовані брутальністю тактики, до якої вдалася Росія, скоротивши поставки. І це відразу викликало симпатію до української сторони».

Поточний конфлікт, на думку посла, Україна та Росія мають вирішити за допомогою переговорів, не вдаючись до тактики залякування та політичних ультиматумiв. А щодо попередження подібних ситуацій у майбутньому, Україна, як вважає Стівен Пайфер, має перш за все працювати над скороченням залежності своєї економіки від природного газу:

«По-перше, Україна повинна всерйоз почати процес пошуку шляхів більш ощадливого використання енергії. На жаль, українська економіка дуже неефективна, коли йдеться про використання енергії. Тепер, із зростанням ціни, саме час зменшити об'єми використання газу та підвищити енергійну ефективність економіки. По-друге, Україна має вдатися до кроків для диверсифікації джерел енергопостачання, а саме підвищити об'єми внутрішнього видобутку та знайти інших поставників», -- зазначив колишнiй посол США в Українi Стівен Пайфер.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG