Спеціальні потреби

Актуально

В Українi вступила в силу нова система влади

Від початку Нового року Україна стала парламентською республікою. Відтепер значна частина президентських повноважень належатиме парламенту та призначеному ним прем`єр-міністру. Iз змiнами появилися новi особливості державного устрою України.

Більшість норм нової Конституції вступлять у силу вже після парламентських виборів. Це норма перехідних положень. Як керувати країною протягом трьох місяців, які залишилися до цього, юристи зараз лише радяться. Певності немає навіть щодо того, чи залишиться політреформа в силі, якщо комісія на чолі з міністром юстиції заявила про її неконституційність.

У будь-якому разі головні відмінності нової системи, яка діятиме з квітня, відомі – прем`єр-міністра країни призначатиме не президент, а парламент. Вірніше – парламентська коаліція, яка утворює більшість.

Міністрів, окрім силових, призначає прем`єр, як і очільників значної кількості вливових державних компаній.

Зате у президента з`явилося більше можливостей впливу на Верховну Раду. Право розпуску Верховної Ради, поряд із неспроможністю Ради розпочати пленарні засідання протягом 30-и днів, також у разі неможливості сформувати в Раді коаліцію депутатських фракцій (якщо жодна політична сила за результатами виборів не отримала 226 або більше місць в парламенті) або коли протягом 60-и днів після відставки Кабінету Міністрів не сформовано новий Кабiнет.

Згiдно з політреформою, Верховна обиратиметься вже не на 4, а на 5 років, аналогічно як і новий склад місцевих рад. Крім цього, статус народних депутатів з часу обрання нового парламенту зазнає і не таких приємних для них змін: невходження депутата до фракції партії чи блоку, за списком якої депутат був обраний, або вихід із цієї фракції тягне за собою втрату депутатського мандата.

Дещо збільшується і обсяг владних повноважень у генерального прокурора. Прокуратурі повернули функцію загального нагляду, і підконтрольний президенту генпрокурор стає доволі потужним силовим інструментом.

Керівників областей та районів призначатиме президент, хоча раніше пропонувалося зробити це прерогативою прем`єр-міністра.

Всі ці моменти абсолютно нові для українських політиків. Експерти кажуть, що у разі неузгоджень поміж гілками влади, політичні конфлікти можуть стати перманентними, а країна некерованою. Один лише момент -- всі накази уряду мають реалізовуватися керівниками регіонів, призначених президентом. Як це працюватиме у випадку конфлікту прем`єра та президента, невідомо.

У президента залишається також право вето на закони, прийняті парламентом, та бюджет. Інакше кажучи, хоч Україна стала парламентською республікою, президент залишається доволі сильною фігурою. Ефективність нової системи можна буде оцінити не раніше ніж за півроку. Однак вже зараз юристи не виключають, що країна опиниться перед необхідністю суттєво корегувати цю систему.

Всі новини дня

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео

США оголосили про новий пакет військової допомоги для України – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:04 0:00

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів. З подробицями – Остап Яриш.

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео

Євген Клопотенко про визнання борщу культурною спадщиною ЮНЕСКО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:13 0:00

Український борщ визнали нематеріальною, культурною спадщиною ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони. Катерина Лісунова поспілкувалась про подію із відомим кухарем і ініціатором включення борщу до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО Євгеном Клопотенком.

США надають Україні боєприпаси, зенітно-ракетні системи NASAMS, радари на 820 мільйонів доларів

NASAMS кадр з відео Міністерства оборони США

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI). Про це в Пентагоні повідомив речник Міністерства оборони Тодд Бріссіл.

Це надання допомоги за спеціальними повноваженнями президента є чотирнадцятим за рахунком вилученням обладнання зі запасів Міністерства оборони України, яке адміністрація Байдена санкціонувала з серпня 2021 року. У цьому пакеті українська армія отримає додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS).

Згідно з заявою, в рамках програми USAI, «Міністерство оборони надасть Україні критично важливий потенціал для захисту від російської агресії». У цей пакет входить:

– дві норвезькі Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи (NASAMS);

– до 150 000 снарядів 155 мм артилерії;

– чотири додаткові контрартилерійські радари.

Як пояснює Пентагон, на відміну від допомоги за президентськими повноваженнями, USAI є механізмом, згідно з яким Сполучені Штати закуповують озброєння у промисловості, а не постачають обладнання, яке вилучається зі запасів Міністерства оборони. Це оголошення, згідно з повідомленням, означає, що уряд починає процес укладання контрактів для надання додаткових можливостей Збройним Силам України.

Пентагон нагадує, що Сполучені Штати виділили близько 7,6 мільярдів доларів США на безпекову допомогу Україні з початку правління адміністрації Байдена, у тому числі приблизно 6,9 мільярдів доларів з початку неспровокованого вторгнення Росії 24 лютого. З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 8,8 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні.

Міністерство оборони США говорить, що Україні постачається та зброя, яка їй в цей момент потрібна, в залежності від ситуації на полі бою.

У заяві Пентагона наголошується, що Сполучені Штати продовжують працювати зі своїми союзниками та партнерами і в цьому випадку особливо відзначають Норвегію, яка допомагає Сполученими Штатами надати «сучасні засоби протиповітряної оборони, які допоможуть Україні захиститися від жорстоких повітряних атак Росії».

Президент України Володимир Зеленський заявив у п’ятницю 1 липня, що Росія вже випустила проти України близько 3 тисяч ракет і російські ракетні удари підкреслюють важливість надання Україні оборонної підтримки країнами Заходу.

Внаслідок нічного обстрілу багатоквартирного будинку і бази відпочинку в Одесі у ніч проти 1 липня загинуло щонайменше 20 осіб. Як повідомили в оперативному командуванні «Південь», обстріл трьома ракетами Х-22 вели російські літаки стратегічної авіації Ту-22 з напрямку Чорного моря.

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео

Як війна в Україні впливає на підготовку до проміжних виборів в США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:59 0:00

Рекордна інфляція, реформа зброїних сил, війна в Україні — все це частина політичних дебатів напередодні проміжних виборів в США, які відбудуться вже менш, ніж через півроку. Однак кандидати від партій визначаються вже зараз - напередодні праймеріз пройшли у кількох штатах.

Більше

XS
SM
MD
LG