Спеціальні потреби

Тимошенко обурена газовими домовленостями


Юлiя Тимошенко називає досягнуті Україною домовленості в газовому питанні “зрадою національних інтересів”. Екс-прем`єр-міністр обіцяє оскаржити підписаний протокол у суді, а також заявляє про підготовку подання до Стокгольмського арбітражного суду.

Зрада національних інтересів. Так кваліфікує Юлія Тимошенко результати українсько-російських “газових” переговорів. На скликаній пресовій конференції екс-прем`єрка вживала жорсткі вислови. Як вона сказала, підписати подібну угоду можна було тільки “з перепою”. Щоб погодитись на такі невигідні для України умови, за її словами, треба було бути Жириновським. На думку лідерки БЮТ, Україна взагалі не мусила нічого підписувати, оскільки все вже було підписано. І підписані документи однозначно забезпечували газ до 1 січня 2010 року за ціною 50 доларів за тисячу кубів. Україна, вважає Тимошенко, повинна була до кінця стояти на цих досягнутих раніше домовленостях. Підписані ж у ніч з 3 на 4 січня документи, твердить вона, зруйнували стабільну й надійну систему забезпечення України природним газом до 2010 року.

Екс-очільниця уряду роздала журналістам текст “злочинної”, як вона вважає, угоди, заявивши, що оголошена ціна в 95 доларів на 5 років – неправда:

«Угода, яку я тримаю, свідчить про те, що насправді через посередництво РосУкренерго таки прийняли ціну газу 230 доларів за тисячу кубічних метрів від Росії починаючи з 1 січня. Причому ця ціна абсолютно не зафіксована на якийсь період. Тут написано, що вона буде потім, ця ціна, визначатися по формулі, яка не надана в цьому документі, по критеріям, які абсолютно не визначені цим документом, і ми не застраховані від того, що через декілька місяців ця ціна почне спонтанно підніматися».

Юлія Тимошенко вважає, що вже в другому півріччі від України можуть зажадати світових цін за газ. Країна платити стільки не зможе, опиниться у борговій ямі та зрештою змушена буде розраховуватись своїми газотранспортними потужностями, -- прогнозує екс-прем`єрка.

Аби похмурі прогнози не справдились, Верховна Рада, на її думку, повинна негайно скасувати підписану з Росією угоду як таку, що суперечить національним інтересам. Лідерка БЮТ заявила також, що подає позовну заяву про скасування цієї угоди до Печерського райсуду Києва, а її партія готує відповідне звернення до Стокгольмського суду.

Екс-очільниця Кабінету обіцяє також подання до Генпрокуратури на міністра Плачкова і голову НАК Нафтогаз Івченка, яких підозрює в корупційних зв`язках з “напівкримінальною”, як вона висловилась, фірмою-посередником “РосУкренерго”.

При цьому, як підкреслила Тимошенко, “оборудка, яка відбулася, не могла відбутися без найвищого політичного освячення”. Колишня соратниця Віктора Ющенка, яка навіть після розриву завжди стримано відгукувалась про президента України, цього разу прокоментувала його позицію з ядучою іронією:

«Я з умиленням прочитала в “Українській правді”, що наш президент зараз займається різьбою тарілок в Івано-Франківській області. Це, безумовно, викликає певну гордість, що у нас такий унікальний президент... Я хотіла б, щоб ми зараз припинили різати тарілки і повернулися до України, до Києва і почали займатися наполегливо розв`язанням газової кризи».

У негативній оцінці підписаної з Росією угоди голос Тимошенко долучився до загального хору опозиції. Лідер Компартії Симоненко заявив про намір українського керівництва “нагріти руки” на експлуатації газотранспортної системи, прогресивна соціалістка Вітренко закликала президента подати у відставку “за державний злочин”. У тому, що Україна втратила фінансово, переконаний керівник опозиційного блоку “Не так!” Леонід Кравчук, а голова партії “Віче” Інна Богословська говорить про втрату економічного суверенітету. Раніше лідер опозиції Віктор Янукович також висловився у тому дусі, що газова угода, мовляв, не врятує Україну від економічного колапсу.

А тим часом на місці України хотіла б бути Румунія. Ця країна платить за російський газ по 270 доларів за тисячу кубів, і тепер зажадала пояснень від Росії, чому вона змушена платити більше, ніж Україна і Болгарія.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG