Спеціальні потреби

Виник конфлiкт навколо Ялтинського маяка


Українці почали захоплення об'єктів російського чорноморського флоту в Криму. Таке повідомлення сьогодні зранку розповсюдили деякі засоби масової інформації. Йшлося про напад на ялтинський маяк. Працівники українського підприємсва «Держгідрографія» витіснили з об'єкту працівників чороморського флоту. Згодом офіційний Київ пояснив – маяк є власністю України і незаконно використовувався збройними силами сусідньої держави. Жодних порушень міждержавних угод не було.

Про конфлікт на Ялтинському маяку першими повідомили російські ЗМІ. За їхнімі даними, невідомі люди захопили об`єкт близько 10 ранку. Начальник маяка вирішив, що це провокація і повідомив місцеву міліцію. Росіяни назвали напад порушенням міждержавних угод. Але офіційних заяв від представників Кремля не пролунало.

Офіційний Київ відреагував на конфлікт лише в другій половині дня. Речниця Міністерства транспорту Тетяна Маркіна повідомила, маяк – власність України і не має відношення до російського чорноморського флоту:

«Це обладнання, яке забезпечує безпеку судноплавства. Відповідно до міжнародного морського законодавства і законів України, держава має забезпечувати безпеку судноплавства у своїх водах. Тому маяк Україна використвовує для цього питання. Він навіть не може бути переданий в оренду».

У п`ятницю зранку на маяк прийшли працівники підприємства «Держгідрографія». За словами Маркіної, вони мали на це всі юридичні підстави:

«Підприємство "Держгідрографія", згідно договору обслуговує маяк. Це були представники підприємства, які почали виконувати свої обов`язки згідно господарського договору, який був укладений минулого тижня. І тому виникає запитання, чому це було розцінено як захоплення маяка».

Пізніше аналогічну заяву оприлюднив український МЗС. В ньому говориться, що будь-які повідомлення щодо „захоплення Ялтинського маяка” є свідомою дезінформацією. Оскіьки навігаційно-гідрографічне обладнання не передавалося в оренду Росії угодою 1997 року. Це підтверджує військовий експерт севастопольського центру «Номак» Павло Лакійчук:

«Коли підписувалися базові угоди по Чорноморському флоту, в додатку номер 2 до угоди про параметри поділу є посилання, що питання розподілу гідрографічного і метеорологічного обладнання будуть вирішені додатковою угодою. Але з 1997 року російська сторона від підоготовки угоди по навігаційному обладнанню ухилялася».

Належність маяка Україні підтвердилв також господарський суд Севастополя. Він ще минулого року зобов`язав Чорноморський флот віддати ялтинський маяк та понад 70 інших об`єктів, якими користується без законних підстав.

Мас-медіа повідомляють, що після інциденту російський чорноморський флот посилив охорону військових об`єктів на території Криму. Павло Лакійчук заперечує інформцію про захоплення маяка російськими морськими піхотинцями. За його словами, українські фахівці нині проводять інвентаризацію майна на об`єкті і готові стояти там до кінця.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG