Спеціальні потреби

Ющенка критикують за iдею про референдум


Колишні соратники Вiктора Ющенка по “помаранчевій коаліції” виступили проти референдуму з конституційної реформи. Лідерка БЮТ Юлiя Тимошенко та лідер соціалістів Олександр Мороз скритикували запропоновану президентом ідею проведення плебісциту. “Політично недоцільним” назвав референдум і спікер парламенту Володимир Литвин.

Президент утвердився в намірі провести референдум з конституційної реформи. Про це Віктор Ющенко заявив у п`ятничному інтерв`ю чотирьом українським телеканалам: «Хочу підкреслити, що з цією ідеєю я вийду, безумовно, щоб ні в кого не було ніяких сумнівів», -- сказав вiн.

Глава держави наполягає, що зміни в Конституції, які набрали чинності 1 січня цього року, вносилися з порушенням процедури і потайки від суспільства:

«Я переконаний: якщо ви зараз вийдете на Хрещатик і запитаєте: скажіть, що таке конституційна реформа в Україні, яка була рік назад проведена, -- думаю, 95% вам скажуть, що вони мало володіють інформацією. Вони не знають, що відбулася неконституційна зміна влади, що ці зміни ніхто навіть не пропонував для всенародного обговорення, ніхто не обговорював ці зміни в парламенті. Все робилося під килимом».

Ющенко не уточнив, коли саме планує порадитися з народом, однак дав зрозуміти, що станеться це після виборів – для того щоб референдум, за його словами, не спричинив додаткової дестабілізації.

Президентська ініціатива зустріла категоричне несприйняття колишніх соратників по “помаранчевій” коаліції. Олександр Мороз вважає референдум способом скасувати політреформу. “Ми не дозволимо зробити ревізію і повернути країну до авторитарної моделі”, -- заявив у суботу лідер соціалістів. Відомий прихильник обмеження президентських повноважень нагадав, що за зміни до Конституції його партія боролася впродовж десяти років. Мороз дорікнув Ющенкові в тому, що “Наша Україна”, яка теж раніше обстоювала демократизацію влади, сама ставши владою, почала критикувати політреформу. На думку лідера Соцпартії, президент не має ні юридичних, ані політичних підстав ревізувати зміни до Конституції, які вже набрали чинності. “Його аргументація, м`яко кажучи, некоректна”, -- наголосив Мороз.

“Глухим кутом” назвала референдум і колишня союзниця президента по “помаранчевій” команді Юлія Тимошенко. На думку екс-прем`єрки, яка, на відміну від Мороза, завжди була противницею політреформи, референдум з її скасування треба було проводити одразу після перемоги на президентських виборах. Нині ж “точку повернення вже пройдено”, -- заявила лідерка БЮТ в неділю у Львові.

Проти ідеї радитись з народом – обмежувати президентську владу чи ні – різко виступив і голова Верховної Ради. Виступаючи в суботу в ефірі телеканалу “Інтер”, Володимир Литвин назвав плебісцит політично недоцільним, погрозивши, що в разі його проведення на всенародний суд можуть бути винесені й інші, незручні для президента питання:

«Сьогодні не стільки важливо говорити, які будуть результати референдуму, а як ними можна розпорядитись. А що як до цього підв`яжуть референдум про НАТО, референдум про мову, референдум про федеративний устрій? Так я думаю, треба не будити лихо, поки воно спить. Інакше ми розшматуємо країну».

Литвин послався також на труднощі імплементації результатів плебісциту, навіть якщо такий відбудеться. Як він нагадав, кучмівський референдум 2000 року, що проводився з протилежною метою – підсилити президентські повноваження – дав 99% голосів на підтримку новацій, внесених попереднім президентом. “Але Верховна Рада їх не підтримала, і слава Богу”, -- зазначив спікер.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG