Спеціальні потреби

Актуально

Як українцi реагують на останню кризу

Як останні «політичні землетруси» в Україні можуть вплинути на настрої виборців? На думку політологів, криза, пов`язана з “газовими угодами” та відставкою уряду, лише незначним чином позначиться на електоральних симпатіях українців, які здебільшого вже визначилися у своєму виборі.

Як твердить наука політологія, існує 2 види політичних криз – внутрішні і зовнішні. Причому якщо перші завжди працюють проти влади і на користь опозиції, то кризи на міжнародному рівні зазвичай суттєво підвищуть підтримку громадянами чинної влади. Вважається, що саме на хвилі квазі-міжнародної кризи – боротьби з Чечнею -- прийшов до влади російський президент Путін. Рейтинг американського президента Буша різко підскочив після початку війни в Іраку. Особливість нинішньої передвиборчої ситуації в Україні полягає в тому, що зараз тут розгортаються обидва типи криз, -- каже політолог Сергій Таран:

«Ми зараз бачимо в Україні, що існують міжнародні кризи. Це насамперед газова проблема. І вона, по ідеї, має спрацювати на користь влади. І існують внутрішні кризи – відставка уряду, перебіг конституційної реформи, криза з затвердженням складу Конституційного суду. Ці кризи об`єктивно працюють не на користь влади, вони працюють на користь опозиції. Інша річ, що в нинішньої влади не завжди вистачає ресурсу використовувати міжнародні кризи для підняття свого рейтингу. Якби в інших обставинах владній команді був даний такий подарунок, як газова війна, то влада могла б істотно підняти свій рейтинг – так, як свого часу піднявся рейтинг влади під час кризи з Тузлою».

На думку політологів, нинішні “політичні землетруси” в Україні лише незначним чином вплинуть на настрої виборців, які вже здебільшого визначились у своєму виборі. Відставка уряду і роль у цих подіях Блоку Юлії Тимошенко може дещо зменшити підтримку екс-прем`єрки на Заході України, а настраханий можливістю реваншу помаранчевий електорат мобілізується навколо “Нашої України”, -- припускає політичний експерт Максим Стріха:

«Я ризикну припустити, що останні події призведуть до суттєвих змін в симпатіях саме цих виборців... Надто міцно виборець Галичини звик вважати голосування разом з комуністами, разом з відверто проросійською Партією регіонів непрощенним гріхом, який не може бути виправданий жодними іншими аргументами».

Інші політологи кажуть, що криза ніяк не вплине на підтримку Блоку Юлії Тимошенко. Лідерка блоку наголошує на сенсі цих виборів як на виборах прем`єра. І якщо Тимошенко щось втратила на Західній Україні, то зможе відбити цю втрату голосів у центрі – у тих виборців, які хочуть бачити в ній сильного прем`єра, -- каже Вадим Карасьов:

«З одного боку, Юлія Тимошенко програла в очах помаранчевого електорату, бо виступила проти президента, проти Кабміну. І проходить переорієнтація помаранчевого електорату. Але незахідноукраїнський електорат насторожився, але може проголосувати за неї як за ефективного прем`єра».

Криза, пов`язана з відставкою уряду, може призвести до дискредитації парламентаризму як такого. Таке побоювання висловлює політолог Олесь Доній:
«У нас залишиться одна легітимна політика – політика революції. Є Майдан, як міф, він є легітимний, все решта може бути нелегітимне для суспільства, а відповідно все, що нелегітимне, його рішення можна і не виконувати, тобто в цьому є небезпека. Тобто парламент своїми діями може призвести не до дискредитації самого парламенту, а до дискредитації парламентаризму.
Якщо демократія себе дикредитує, то суспільство заволає сильної руки. Не попросить, а заволає. Скаже – ну його к чорту, всі ці парламенти, які сваряться і не вміють домовлятися між собою – дайте нам сильного президента, чи через референдум, чи ще через щось, і ще добре, якщо цим сильним президентом буде Ющенко, в якого є все-таки поняття демократії», -- вважає Олесь Доній.

Всі новини дня

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

«Дивовижний прогрес» або «невдале лідерство»: очікування від виступу Байдена «Про стан держави». Відео

Президент США Джо Байден виступить у вівторок ввечері із традиційною промовою «Про стан держави». Серед тем, про які, ймовірно, говоритиме Байден, – стан економіки, соціальні видатки та російська війна в Україні.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Двоє українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, врятовані - посол України

Наслідки землетрусу в Туреччині, Хатай. 7 лютого, 2023. REUTERS/Umit Bektas

Двох громадян України, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай унаслідок землетрусу, було врятовано з-під руїн будинку. Про це на сторінці у Фейсбук повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар.

В інтерв'ю Українській службі Голосу Америки посол заявив, що також у посольства є інформація про 4 поранених українців, у них легкі травми та вони не потребують медичної допомоги. “Нам вдалося встановити контакт із 38 громадянами, яких розшукували родичі, зараз ще продовжується пошук контактів із 19 українцями, які, за наявною інформацією, перебували в зоні цього стихійного лиха”, - повідомив посол.

Василь Боднар розповів, що команда рятувальників з України уже у вівторок має прибути до Туреччини, також Київ надає Анкарі гуманітарну допомогу: “Вилетіли два літаки, один із них - медичний. Загалом 87 спеціалістів, рятувальників високого класу, які мають досвід проведення рятувальних робіт саме в міських умовах, частина з них вилетіла вже цими літаками. Виліт відбувся, і сьогодні літаки будуть у Туреччині. А також рухається автоколона спеціальної техніки, яка вже перейшла через кордон України… Наші експерти прибувають на своїй техніці й будуть займатися розбором завалів і допомогою постраждалим саме там на місці”.

За словами посла, термінова допомога рятувальників є критично важливою, адже наразі є шанс дістати живими людей з-під завалів. Василь Боднар розповів, що наразі в зонах лиха також є велика потреба у продуктах харчування, теплому одязі, адже більшість людей залишаються на постраждалих територіях. “Я поки не бачив хвилі евакуації, евакуюють переважно поранених та тих, хто потребує спеціальної допомоги, чи дітей, які лишилися без батьків, тому що більшість родин сподіваються, що знайдуть своїх рідних, і розташовуються там. Військо розкидає палаткове містечко, формують тимчасове житло”, - заявив Боднар.

Працівники посольства України, яке розташоване в Анкарі, теж відчули наслідки землетрусу: “Під час найбільшого піку поштовхів ми відчували певний рух посуду, але жодних евакуацій ніхто не проводить, цей регіон не є під загрозою.”

За словами посла, наразі до допомоги Туреччині вже долучилися близько 70 країн.

Кількість загиблих внаслідок землетрусу в Туреччині та Сирії перевищила 7200 тисяч. Відомо про принаймні 5200 загиблих у Туреччині та 1800 - у Сирії. Понад 8 тисяч людей вдалось врятувати з-під завалів у Туреччині. Пошукові роботи тривають, й кількість знайдених загиблих постійно зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG