Спеціальні потреби

Актуально

Як українцi реагують на останню кризу

Як останні «політичні землетруси» в Україні можуть вплинути на настрої виборців? На думку політологів, криза, пов`язана з “газовими угодами” та відставкою уряду, лише незначним чином позначиться на електоральних симпатіях українців, які здебільшого вже визначилися у своєму виборі.

Як твердить наука політологія, існує 2 види політичних криз – внутрішні і зовнішні. Причому якщо перші завжди працюють проти влади і на користь опозиції, то кризи на міжнародному рівні зазвичай суттєво підвищуть підтримку громадянами чинної влади. Вважається, що саме на хвилі квазі-міжнародної кризи – боротьби з Чечнею -- прийшов до влади російський президент Путін. Рейтинг американського президента Буша різко підскочив після початку війни в Іраку. Особливість нинішньої передвиборчої ситуації в Україні полягає в тому, що зараз тут розгортаються обидва типи криз, -- каже політолог Сергій Таран:

«Ми зараз бачимо в Україні, що існують міжнародні кризи. Це насамперед газова проблема. І вона, по ідеї, має спрацювати на користь влади. І існують внутрішні кризи – відставка уряду, перебіг конституційної реформи, криза з затвердженням складу Конституційного суду. Ці кризи об`єктивно працюють не на користь влади, вони працюють на користь опозиції. Інша річ, що в нинішньої влади не завжди вистачає ресурсу використовувати міжнародні кризи для підняття свого рейтингу. Якби в інших обставинах владній команді був даний такий подарунок, як газова війна, то влада могла б істотно підняти свій рейтинг – так, як свого часу піднявся рейтинг влади під час кризи з Тузлою».

На думку політологів, нинішні “політичні землетруси” в Україні лише незначним чином вплинуть на настрої виборців, які вже здебільшого визначились у своєму виборі. Відставка уряду і роль у цих подіях Блоку Юлії Тимошенко може дещо зменшити підтримку екс-прем`єрки на Заході України, а настраханий можливістю реваншу помаранчевий електорат мобілізується навколо “Нашої України”, -- припускає політичний експерт Максим Стріха:

«Я ризикну припустити, що останні події призведуть до суттєвих змін в симпатіях саме цих виборців... Надто міцно виборець Галичини звик вважати голосування разом з комуністами, разом з відверто проросійською Партією регіонів непрощенним гріхом, який не може бути виправданий жодними іншими аргументами».

Інші політологи кажуть, що криза ніяк не вплине на підтримку Блоку Юлії Тимошенко. Лідерка блоку наголошує на сенсі цих виборів як на виборах прем`єра. І якщо Тимошенко щось втратила на Західній Україні, то зможе відбити цю втрату голосів у центрі – у тих виборців, які хочуть бачити в ній сильного прем`єра, -- каже Вадим Карасьов:

«З одного боку, Юлія Тимошенко програла в очах помаранчевого електорату, бо виступила проти президента, проти Кабміну. І проходить переорієнтація помаранчевого електорату. Але незахідноукраїнський електорат насторожився, але може проголосувати за неї як за ефективного прем`єра».

Криза, пов`язана з відставкою уряду, може призвести до дискредитації парламентаризму як такого. Таке побоювання висловлює політолог Олесь Доній:
«У нас залишиться одна легітимна політика – політика революції. Є Майдан, як міф, він є легітимний, все решта може бути нелегітимне для суспільства, а відповідно все, що нелегітимне, його рішення можна і не виконувати, тобто в цьому є небезпека. Тобто парламент своїми діями може призвести не до дискредитації самого парламенту, а до дискредитації парламентаризму.
Якщо демократія себе дикредитує, то суспільство заволає сильної руки. Не попросить, а заволає. Скаже – ну його к чорту, всі ці парламенти, які сваряться і не вміють домовлятися між собою – дайте нам сильного президента, чи через референдум, чи ще через щось, і ще добре, якщо цим сильним президентом буде Ющенко, в якого є все-таки поняття демократії», -- вважає Олесь Доній.

Всі новини дня

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

У США набирає обертів передвиборча кампанія до проміжних виборів до Конгресу, які заплановані на листопад. Зараз тривають внутрішньопартійні вибори – так звані праймеріз, які мають визначити єдиних кандидатів від партій в кожному окрузі.

Зеленський в інтерв’ю Washington Post: поставки важкого озброєння суттєво змінили ситуацію на полі бою. Відео

Незабаром до України прибуде більше безпекової допомоги зі США. Про це заявив міністр оборони Олексій Резніков за підсумками розмови з головою Пентагону Ллойдом Остіном. Очільники оборонних відомств також обговорили проведення нового засідання Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”.

«Я прошу вірити в Україну» – Резніков про хід війни, плани мобілізації та військову допомогу США. Інтерв'ю

«Україна має домовленості зі США щодо невикористання американської зброї по території Росії. Але обмежень щодо тимчасово окупованих територій України немає», – розповів міністр оборони України Олексій Резніков в ексклюзивному інтервʼю Голосу Америки.

"Літуни"- група активістів із Сан-Франциско оранізовує передачі медичної та гуманітарної допомоги в Україну

На допомогу Україні приходять "літуни". У Сан-Франциско з'явилась група активістів, яка налагодила систему передачі медичної та гуманітарної допомоги через приватні перельоти. Таким чином уже передали більше 350 валіз. З літунами поспілкувалась наша Христина Шевченко.

Іван, родом із Одеси, який вже 5 років живе у Сан-Франциско, де працює в тех індустрії. Та сьогодні у нього інша робота.

Іван координує "літунів" - групу активістів, які організувались для того щоб перевозити допомогу в Україну валізами під час приватних перельотів з Сан-Франциско. Так перевезли тонни життєво необхідних речей.

"Де купити всі ці речі нашим військовим є, але проблема в тому як їх відправити, бо між Каліфорнією і Україною 12 тисяч кілометрів. Я побачив якщо ці всі потоки оптимізувати, якщо одна людина, яка летить бере не три сумки з собою а 10 чи 20, то ми можемо відправляти допомогу яка потрібна українським військовим. Тобто, наприклад, є людина якій треба відправити турнікети, наколінники своєму братові, знайомому, вона виходить на нас", - пояснює Іван Гайд, координатор руху "літунів".

Ідея сподобалась друзям Івана - Андрію та Максимові. Так і створили ядро руху та прозвали себе "літунами", хоча насправді самі хлопці не літають, а виконують функцію посередників.

Якщо хтось хоче переправити вантаж з гуманітарною допомогою, медикаментами і захисним спорядженням вони звертаються до "літунів". "Літуни" ж у групах на Facebook шукають людину, яка летить з Сан-Франциско до Європи і домовляються аби та перевезла додатковий багаж. Ось наприклад знайшли Арсена, який із Сан-Франциско летить до Варшави. Він радо погодився на пропозицію "літунів".

"Я роблю це щоб відчувати себе корисним. Дуже важко відчувати себе корисним, якщо вся допомога зводиться лише до передачі грошей, таким чином моя поїздка мені здається менш порожньою і більш змістовною",- каже Арсен.

Арсен уже полетів, а сьогодні "літуни" відправляють новий вантаж. Людина яка буде з ним летіти до Варшави вирішила себе не афішувати. Валізи, які вона сьогодні отримає вона побачить вперше. Літуни подбали і про пакування цінної допомоги. Організували цілий рух пошуку валіз і сумок у Сан-Франциско. Цим займається Максим.

"В мене в гаражі ми збираємо пусті валізи, найбільше у мене було 83 пусті валізи, зараз 20 чи 30 валіз. Що ми робимо? Ми йдемо по друзях, по знайомих, на роботі просто до американців і просимо у них валізи. І тоді люди яким треба щось відправити в Україну їм не треба купувати нову валізу вони можуть прийти до мене і я їм дам валізу правильного розміру",- ділиться Максим Павлишин.

Андрій розповідає - перед кожним польотом роблять інвентаризацію багажу.

"Ну от наприклад у нас є одна валіза в якій є всі ці речі, ці всі речі запиані у Івана і ми просто їх перевіряємо перед тим як відправити. Наприклад це медична допомога, турнікети, навіть телефони передають", - пояснює Андрій Губенко, активіст "літунів".

Іншим елементом системи є домовленості з авіалініями. Адже не всі погоджуються на таку кількість додаткового вантажу. Допомагає літунам домовитись з авіалініями Ярема. Засновник громадської організації "Громада".

"Готую лист, іду спілкуюсь з авіакомпаніями, кожен раз сюжет інший і домовленості інакше відбуваються, хтось дає знижку, хтось безкоштовно дозволяє відправити гуманітарну допомогу, більшість ідуть назустріч, більшість розуміє масштаби трагедії в Україні", - розповідає Ярема Кузишин, співзасновник громадської організації "Громада".

Більшість авіаліній погоджуються надати знижки або ж пропускає валізи безкоштовно. У Варшаві каже Іван, у організації ж людина, яка забирає вантажі. Також у Львові є людина яка їх розподіляє і відправляє конкретним підрозділам.

"Час дуже важливий, у нас була людина, яка відправляла щось своєму знайомому і на жаль, коли сумки були у літаку ця людина загинула, а ви уявляєте, якби ми відправляли іншим поштовими компаніями, які відправляють місяць, скільки таких би людей загинуло",- каже Іван Гайд.

"Літуни" хочуть щоб їхній приклад надихнув українські громади й в інших штатах.

Дивіться також: У Сан-Франциско налагодили систему передачі медичної та гуманітарної допомоги Україні через пасажирів регулярних рейсів. Відео

Екперти США закликали Байдена не дозволяти Путіну перебрати ініціативу у війні в Україні

Фото: президент США Джо Байден, серпень 2022 року REUTERS/Лі Міллз

17 відомих американських експертів в статті для The Hill закликали президента США Джо Байдена різко збільшити допомогу Україні, щоб підтримати контрнаступ.

Серед співавторів статті, колишні командувачі Сил США в Європі Філіп Брідлав та Веслі Кларк, екс-високопосадовці Пентагону Дебра Кейган, Евелін Фаркас та Александер Вершбоу, колишні посли США в Україні Джон Гербст та Вільям Тейонр, та інші.

Експерти розкритикували стратегію уряду США, за якою надається достатньо допомоги для протистояння, але недостатньо для відвоювання захоплених Росією територій. "Через перестороги щодо провокування ескалації Росією (звичайної та ядерної) ми насправді віддаємо ініціативу російському президентові Володимиру Путіну і зменшуємо тиск на Москву, спрямований на те, щоб Росія припинила агресію і серйозно поставилась до перемовин", - йдеться в статті.

Зокрема, дослідники закликають збільшити кількість HIMARS, а також надати Україні далекобійні снаряди ATACMS, дальність дії яких сягає 300 км, а на дипломатичному фронті, утриматись від спроб переконати Україну розпочати перемовини на невигідних умовах.

Будь-яка "стратегічна перерва", лише дасть час Путіну, щоб перегрупувати свої війська для нових дій, переконані автори статті. Україна має отримати можливість відтіснити російські війська з територій зайнятих з лютого цього року, а згодом і звільнити території, захоплені Росією після 2014 року, вважають експерти і наголошують, що перемога України зменшує ймовірність того, що американським військам доведеться брати участь у прямому протистоянні проти російських сил.

Автори статті закликають не піддаватись на російський ядерний шантаж. Коментуючи заяву радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана, озвученій на Аспенському безпековому форумі цього місяця про те, що США хочуть уникнути "Третьої світової війни", аналітики вказали, що ядерне стримування все ще діє і Росії вигідно погрожувати ядерною зброєю, але не застосовувати її.

Якщо ядерний шантаж Росії спрацює з Україною, Путін зможе використати його і щодо країн НАТО, додають експерти.

"Якщо ми дозволимо Путіну залякати нас не давати зброю необхідну Україні, щоб зупинити російський ревізіонізм, що станеться, якщо він розмахуватиме своєю ядерною чарівною паличкою над країнами Балтії? Чому адміністарція вважає, що Путін не насмілиться зробити це з Естонією, або Польщею, якщо тактика спрацює в Україні?" - задають питання експерти.

Більше

XS
SM
MD
LG