Спеціальні потреби

Депутати йдуть на конфронтацiю з Ющенком


Верховна Рада йде на поглиблення конфронтації з президентом. Напередодні вона відсторонила двох міністрів та зробила перший крок до скасування газових домовленостей із Росією. Урядовці запевняють – постанова парламенту не має правових наслідків. Вона також не вплине на створення спільного підприємства, яке постачатиме газ в Україну.

Верховна Рада вже давно погрожувала змінити енергетичний блок уряду. Причиною називали невдалі газові домовленості із Росією. Жертвами мали стати міністр палива й енергетики Іван Плачков та голова компанії «Нафтогаз України» Олексій Івченко. Звільнити їх пропонували Віктору Ющенку. Тоді, мовляв, Рада може відкликати свою постанову про відставку всього уряду.

У четвер увечері, так і не дочекавшись у парламенті президента, депутати взяли ініціативу в свої руки і провели результативне голосування. За компанію вирішили відсторонити міністра юстиції Сергія Головатого. Під час голосування знову об`єдналися інтереси Блоку Юлії Тимошенко, комуністів, партії Регіонів і есдеків. Вони не приховували, що прагнуть скасування газових домовленостей. Рада також дала доручення Генпрокуратурі та Рахунковій палаті проаналізувати газові контракти. Говорить Андрiй Шкiль:

«150 підприємств зараз звернулися до президетна з вимогою скасувати цю угоду. Рада зробила в цьому напрямку перший крок. Якщо угоду денонсують, то вступає в силу та угода, яка діяла до того. Будуть працювати контракти між Україною і Туркменістаном, Україною і Росiйською Федерацiєю. По тій угоді всі проблеми вирішувалися в Стокгольмському суді – ми беремо газ, якщо вам щось не подобається – ви звертаєтеся в Стокгольмський суд».

Депутати із пропрезидентських фракцій кажуть, що постанова не матиме правових наслідків. Адже Рада раніше вже відправляла у відставку весь уряд. Залишиться на своїй посаді й керівник «Нафтогазу» Олексій Івченко – звільняти його Рада не має повноважень. Сторони й надалі будуть виконувати умови контракту укладених із Газпромом, каже Івченко:

«Це не є міждержавна угода, або міжурядова угода. Це угода між двома господарюючими суб`єктами. І вона жодним чином не може бути денонсована чи Верховною Радою, чи іншими владними органами».

Спільне підприємство, яке постачатиме газ в Україну, як і планувалося, створять у січні. Нестабільна ситуація поки що не позначилася на енергопостачанні. Урядовці запевняють, перебоїв із газом немає. Навпаки, за рахунок власних сховищ Україна направляє додаткове паливо в Європу. В Росії лютують морози і майже на половину зросло споживання енергоресурсів. Через це «Газпром» скоротив поставки в Австрію та Угрощину.

А от політичні насліки голосування будуть. Можливостей для примирення президента і парламенту залишається все менше. А це значить, конфлікт поглиблюватиметься й надалі, кажуть експерти.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG