Спеціальні потреби

Україна хоче економити енергоресурси


Українські експерти говорять про необхідність суттєвого скорочення споживання енергорерсурсів. Урядовці запропонували низку програм, які дозволять суттєво економити газ. Вони охоплюють як промислові підприємства, так і комунальне господарство.

Вже другий тиждень в Україні стоять незвичні холоди. Синоптиики кажуть – вони прийшли з Арктики. Особливо потерпають від них східні області. На Луганщині вночі температура опускається нижче 30 градусів. Не набагато тепліше на решті території України. Десятки людей щодня гинуть від переохолодження, закрито багато шкіл і дитячих садочків.

Ще один наслідок морозів – рекордне збільшення споживання газу та електроенергії. НАК «Нафтогаз України» визнає, що перебирає всі ліміти відбору палива із трубопроводів, які йдуть в Європу. Прем`єр Єхануров каже, щоденно країна споживає газу на 40% більше, ніж зазвичай у цю пору року. Через це паливо недоотримують Румунія, Польща, Італія та Угорщина.

За п`ять років Україна має скоротити споживання газу у півтора рази, кажуть урядовці. Цього року – вже на 10 відстотків. Для цього розробили декілька програм. Вони стимулюватимуть економити паливо як промисловими підприємствами, так і населенням.

Державна компанія «Нафтогаз» починає заміну старих опалювальних котлів, які використовують для опалення помешкань. За розрахунками фахівців, модернізації потребують 750 тисяч індивідуальних систем опалення. Коефіцієнт їхньої корисної дії не перевищує 50%. Тобто половина газу спалюється даремно. Сучасні системи мають значно кращі показники. Вже цього року планують змінити 200 тисяч систем опалення.

Тим, хто не взмозі оплатити заміну обладнання держава надаватиме п`ятирічний безвідсотковий кредит. При цьому погашатиметься він за рахунок зменшення плати за газ. Розрахунки показують, що запропонована схема виявиться доступною навіть для людей із низькими доходами. Ідею вже випробували на Київщині. Після заміни старих опалювальних котлів на сучасні споживання газу скоротилося майже вдвічі. Зекономлений газ отримуватимуть промислові споживачі. За оцінкою гендиректора підприємтва «Газ-тепло» Дмитра Бублика, лише ця програма дозволить щорічно зекономити декілька мільярдів кубометрів палива.

XS
SM
MD
LG