Спеціальні потреби

Актуально

Розпочались слухання по сутi справи Гонгадзе

Київський апеляційний суд розпочав слухання по суті справи про вбивство Гонгадзе. Першого лютого за зачиненими дверима допитували підсудних. Клопотання представників потерпілих про поновлення відкритого процесу було відхилено.

Ранкове засідання суду почалося за присутності однієї-єдиної відеокамери. Представник Лесі Гонгадзе Андрій Федур виконав обіцянку, принісши до залу засідань власний засіб відеозйомки – щоб компенсувати заборону знімати журналістам. Проте “маленька хитрість” адвокату не вдалась – і цю єдину камеру судді зажадали вимкнути.

Клопотання Федура про поновлення гласності процесу також було відхилено. У поданому клопотанні йшлося про те, що жодних державних таємниць матеріали справи не містять. Як доказ наводилось опубліковане в газеті “Факти” від 23 грудня минулого року інтерв`ю з першим заступником начальника слідчого управління Генпрокуратури Шубіним. Текст інтерв`ю, твердив Федур, повністю збігається з обвинувальним висновком, що його суд чомусь слухав у закритому режимі.

Вимогу поновити гласний судовий процес підтримала також представниця вдови вбитого журналіста, Мирослави Гонгадзе. Як заявила адвокат Валентина Теличенко, підставою для визнання державної таємниці є порядок, обумовлений чинним законодавством, а не точка зору окремих осіб. Теличенко пропонувала чітко визначити підстави і межі слухань, які будуть проводитись в закритому режимі. Представники потерпілої сторони наголошували також на тому, що в разі якщо йдеться про державну таємницю, вони також, як і журналісти, не можуть брати участь у процесі, бо в них не оформлений доступ і жодних підписок вони не давали.

Однак представники прокуратури не підтримали клопотання. Вони наполягали, що в матеріалах справи, на відміну від інтерв`ю в газеті “Факти”, все-таки є державна таємниця – зокрема службові характеристики підсудних та їхні службові повноваження як колишніх міліціонерів, а також імена та адреси деяких працівників спецслужб. Клопотання адвокатів прокурори назвали “нікчемним і безспідставним” та, як було сказано, “піар-декларацією”.

Позиція прокуратури цілком збіглася з точкою зору обвинувачених. Підсудні також наполягали на закритому процесі. Один із пiдозрюваних вбивць журналіста, Протасов, доводив, що через слабке здоров`я не виносить присутності телекамер: “Не тому що Протасов не хоче – стан здоров`я спрацьовує попри мою волю”, --зазначив вiн.

Суд відхилив клопотання про поновлення гласності процесу. Пресу видалили із зали, і за зачиненими дверима почався допит підсудного Поповича. За кілька годин, під час перерви журналісти спілкувалися з адвокатами – як виглядає, представники потерпілих віднині будуть єдиним джерелом новин про судовий процес у справі про найгучніше вбивство у новітній історії України. Говорять адвокат Валентина Теличенко:

«Зараз ми слухали речі, які нібито є державною таємницею. Представники потерпілої не давали жодної підписки, яка належить бути в такій ситуації. Ми слухали ті речі, які з моєї точки зору не є державною таємницею – насправді йшлося про системне зловживання працівниками Міністерства внутрішніх справ. Я вважаю, що закритий режим цього слухання наразі не був обгрунтований».

До чого Андрiй Федур додав: «Жодних правових підстав для закритих слухань я не бачу, але сьогодні є така вища, як на мене, політична воля для того, щоб цей процес був максимально закритий».

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG