Спеціальні потреби

Прослуховування американців є законним, заявив Мінюст США


Міністр юстиції США Альберто Ґонзалес заявив, що виконавча гiлка влади має законне право, без судового розпорядження, вести всередні країни стеження та «електронне» прослуховування, якщо такі дії запевнять національну безпеку.

Високий посадовець заявив про це на слуханні комітету Сенату з питань розвідки, який розглядає доцільність проваджуваної Агентством національної безпеки програми стеження за громадянами і постійними мешканцями США. «У другій статті сказано, що президент має обов'язок і повноваження захищати Америку від атак» - привів уривок з Конституції пан Ґонзалес, яким, на його думку, уряду надаються повноваження підслуховувати без судового ордера. Міністр юстиції також виступив на захист програми Білого дому стосовно стеження за підозрюваними особами всередині країни як необхідного інструменту в боротьбі з тероризмом.

«Вони використовують для спілкування із своїми силами і їх координування відео-матеріали та міжнародні телемережі, електронну пошту, Інтернет та мобiльнi телефони, навіть наші власні школи пілотів, обертаючи відтак літаки на вбивчу зброю. Щоб вести цю незвичайну війну, не втрачаючи чуйності та відкритості до світу, ми не лише повинні боротися з терористами за кордоном, але й виявляти їхні гнізда у себе вдома» - сказав він.

«Електронні» прослуховування без судового розпорядження є порушенням закону про методи боротьби з міжнародною контр-розвідкою, відомого під абревіатурною назвою ФІСА. Відповідно до нього, встановлення підслуховуючої апаратури без судового дозволу - незаконне. Однак Білий дім твердить, що затягування процедури одержання дозволу збільшує ризик вчинення терактів.

Від недавна, таємна інформація про ведення Білим домом програми прослуховування просочилася у ЗМІ. Вона викликали гостру критику демократів-законодавців. Патрік Лейгі, сенатор США, говорить про це так: «Адміністрація замовчала перед Конгресом і американським народом факт недотримання положень закону ФІСА. Ви приховували свої дії, аж поки преса не упіймала вас на гарячому - підслуховуваннях без ордерів».

Адміністрація президента Буша зауважує, що програма підслуховувань ведеться обережно і вона спрямована лише на людей, вірогідно пов'язаних з аль-Кайдою. Втім, деякі особи побоюються, що її зможуть відтак поширити. Так чи інакше, а республіканці вважають, що деякі аспекти слухань «не для преси». Зокрема Арлен Спектер, сенатор-республіканець, говорить так:

«Можливо, що деякі з відповідей на запитання міністру юстиції не слід, на його думку, розголошувати. Тому їх краще задавати за зачиненими дверима. Якщо він цього проситиме, ми підемо йому на зустріч».

До речі, слухання в Сенаті - лише один із кількох заходів, якими перевірятиметься легітимність застосовуваних президентом в питанні прослухувань повноважень.

XS
SM
MD
LG