Спеціальні потреби

США визнали Україну ринковою державою


Сполучені Штати надали Україні статус держави з ринковою економікою. Про це сьогодні в Києві оголосив представник американського уряду. Президент Ющенко вже привітав це рішення США. Експерти вважають, що від нього в першу чергу виграють українські металурги та хімічна промисловість.

Сполучeні Штати визнали українську економіку ринковою. Про це повідомив перший заступник міністра торгівлі США Девід Семпсон, який нині перебуває в Києві. Він також повідомив, що протягом декількох тижнів уряд США підпише з Україною двосторонній протокол про взаємний доступ на ринки товарів та послуг. Це є передумовою вступу України до Світової організації торгівлі.

Цей крок Сполучені Штати пояснили «суттєвими позитивними змінами та успіхами України на шляху політичних і соціально-економічних перетворень». Американський урядовець зазначив, що це стане вагомим аргументом під час розгляду Конгресом США скасування дії поправки Джексона-Веніка щодо України.

Отримання Україною статусу країни з ринковою економікою, наголошується в повідомленні, матиме позитивний ефект для всіх українських компаній, які ведуть зовнішньоекономічну діяльність у США. Директор еконмічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин вважає, що в першу чергу це відчують українські металурги:

«З точки зору виробництва - це суттєво зменшує ризики попадання під антидемпінгові розслідування. Я думаю, що це відкриє нам доступ до світових ринків».

Застосування антидемпінгових заходів щодо української продукції стане складнішим, каже експерт. Ті підприємства, які знаходяться під такими санкціями, отримають можливість вимагати перегляду своїх справ. Компанія «Інтерпайп» продає на американському ринку труби та колеса власного виробництва. Її віце-президент Андрій Гончарук каже, що продукція не знаходиться під дією санкцій, але додає, що на майбутнє ринковий статус України дає бізнесменам вагомі переваги:

«Левова частка в двосторонньому бізнесі складає металургія і хімія. Ці сектори дуже вразливі для антидемпінгових розслідувань. Цей статус дає під час розслідувань більш об`єктивні і прозорі умови для співпраці з американською стороною щодо захисту інтересів українських виробників».

І Гончарук і Юрчишин переконані, що економічні вигоди від «ринкового статусу» відчуються не відразу. Втім, набагато важливіше, що це пришвидшить переговори України щодо вступу до СОТ, каже Юрчишин:

«Американська позиція в багатьох випадках є визначальною. Це буде сигналом для інших країн-членів робочої групи по вступу України до СОТ».

Юрчишин прогнозує, що надання Сполученими Штатами українській економіці ринкового статусу дозволить Україні набути членства в СОТ до кінця нинішнього року.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG