Спеціальні потреби

Актуально

Російський політолог Волк про вибори в Українi

Про ситуацію перед парламентськими виборами в Україні очима російських політологів своїми поглядами подiлився представник Фонду Спадщина в Москві Євгеній Волк. З ним розмовляв Володимир Звiглянич.

ВЗ: Пане Євгеній, якою бачиться передвиборча ситуація в Україні?

ЄВ: Ну, боротьба йде досить гостра і передбачити якийсь результат дуже непросто, поскільки шанси на проходження в Раду різних партій реально існують і баланс сил об’єктивно слабкий. Поки неясно, як вдасться консолідувати сили на правому фланзі українського життя, наскільки Ющенку вдасться залучити голоси виборців у тій непростій ситуації, яка склалася наразі в Україні у зв’язку з газовим конфліктом з Росією. І, звісно, багато буде залежати від того, наскільки Ющенку вдасться знайти спільну мову з Тимошенко, наскільки в цьому складному клубку суперечностей буде він взаємодіяти з Януковичем... Тут багато важливих питань за короткий термін до виборів нез’ясовані.

ВЗ: Ось на виборах президентських в Україні в 2004 році російські політологи віддавали перевагу Януковичу. А як зараз--кому вони надають пріорітети?

ЄВ: Мені здається, що російське керівництво зробило певні висновки з тієї помилкової політики, яка тоді проводилася, полягаючи у беззастережній підтримці одного кандидата: в кінцевому пісумку це боляче вдарило по самій Росії, позбавило її можливості впливати на політичне життя, дискредитувало й самого Путіна, який виявляв до Януковича особисті знаки уваги, аж до прийому на його честь... У мене складається враження, що Росія наразі не бажає відверто втручатися в цю боротьбу, воліючи діяти за лаштунками, виявляючи економічний тиск, себто проводячи лінію, може, не такої помітної, але все ж-таки дестабілізації обстановки, щоб не дати шансів для крупної перемоги Ющенка, і, навпаки, підсилити його опонентів, які виступають за тісніші стосунки з Росією.

ВЗ: Чи дасть ця політика якісь результати?

ЄВ: У мене великі сумніви. Мені здається, що в Москві ще до не кінця усвідомлюють, що Україна -- це не Росія, звичка мислити тими категоріями, що всі пост-радянські держави, це вихiдці з єдиного Радянського Союзу, вона тягне за собою значні політичні промахи, як це було у випадку України, Грузії, Киргизії. Мені здається, що цей методологічний порок московської еліти у сприйнятті України як такої ж частини Радянського Союзу, як і Росія, не дозволяє їй будувати вірну політику співробітництва і взаємодії з Києвом. Зараз для Москви дуже тривожним, своєрідним жупелом навiть, є перспектива членства України в НАТО і ЄС. Це, звісно, кошмар для російських військових, це лякає і російську політичну еліту, яка звикла мислити категоріями обложеної фортеці, і вступ України до НАТО вона розглядає як загрозу наближення кордонів альянсу до Росії. Курс очевидний: за будь-яку ціну не дати Києву інтегруватися до західних політичних інституцій і структур безпеки, будь-якими засобами залишити Україну у сфері політичного і економічного впливу Москви. Такою я зараз бачу стратегічну мету, яку переслідує Москва у ході виборів. Тут у світлі уроків президентських виборів 2004 року зрозуміли, що діяти відкрито, це контрпродуктивно, небезпечно, викличе негативну реакцію Заходу, викличе і реакцію відторгнення і в Україні. Тому, як видається, зовнішня сторона -- це як би нейтральна лінія, але, як я знаю, йде активна залаштунокова боротьба, і підтримка тими чи іншими методами, насамперед, дестабілізації обстановки, тих сил, які виступають за зближення і більшу співпрацю з Москвою. При чому економічні важелі тут не поодинокі. Сюди входить і ситуація навколо Чорноморського флоту зі штучним нагнітанням тут напруженості, -- достатньо пригадати слова Сергія Іванова про можливість застосовувати положення Статуту караульної служби, себто санкція на використання зброї у випадку якихось інцидентів. Тобто, це досить потужний тиск, який показує, що Росія не полишає спроб впливати на ситуацію в Україні і політичними, і економічними методами.

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG