Спеціальні потреби

Актуально

Інтерв`ю з послом України Олегом Шамшуром

Поняття українсько-американського стратегічного партнерства має набрати реального змiсту. Мета України отримати запрошення до вступу до НАТО вже в 2008 році оцінюється абсолютно реалістично. Такi та iншi заяви зробив новопризначений посол України у США Олег Шамшур пiд час прямого включення Голосу Америки з українським телеканалом Тонiс. У вашингтонськiй студії Голосу Америки працював Андрій Годованець, у київськiй студії каналу Тонiс – Дмитро Тузов.

Андрій Годованець: Деяким з Ваших попередників досить важко працювалося на цій посаді, особливо за часів президентства Леоніда Кучми. Що змінилося з того часу і з чого саме Ви розпочали свою роботу, коли вступили на посаду посла кілька тижнів тому?

Олег Шамшур: Я б сказав, що працюю вже трохи більше місяця. За цей час незважаючи на те, що це невеликий термін, я провів значну кількість зустрічей і відчув в Сполучених Штатах щиру зацікавленість в тому, щоб допомогти просуванню України шляхом реформ, шляхом поглиблення демократії, розвитку ринкової економіки – є бажання активізувати співробітництво з нашою країною. Це безумовно дуже добре. Якщо говорити про завдання, які я ставлю перед собою як посол та перед посольством, то це зробити все можливе для того, щоб поняття українсько-американського стратегічного партнерства набувало реального змісту. Щодо конкретики - це розвиток політичного діалогу, в тому числі координація зовнішньо-політичних зусиль з актуальних проблем міжнародного розвитку. Це - безумовно вирішення тих проблемних питань, які досить довгий час заважали поступальному розвитку наших двосторонніх відносин і я дуже тішуся, що динаміка вирішення цих питань є дуже позитивною. Останнє - це надання Україні статусу країни з ринковою економікою, щодо укладення двостороннього протоколу - відміни поправки Джексона-Веніка. Перспектива, як на мене, виглядає досить обнадійлива. Крім цього, безумовно, розвиток двостороннього економічного співробітництва. Тут перспективи також дуже гарні. Також посилення культурної інформаційної присутності України в Сполучених Штатах і нарешті, розвиток контактів між громадянами наших країн – те, що тут називається «people-to-people contact».

Дмитро Тузов: Вашого попередника було звільнено у червні минулого року, чи не здається Вам, що час призначення посла затягнувся і у зв’язку з цим втрачено багато можливостей?

Олег Шамшур: Ну я б не сказав, що можливості втрачені, бо посольство працювало активно. Безумовно, процес пошуку нового посла зайняв певний час, і вибір був зроблений. Я сподіваюся виправдати ті сподівання і ту довіру, які мені виказав президент і міністр закордонних справ.

Дмитро Тузов: Дякую, а посольство, Ви кажете, працювало дуже активно? Все ж таки зараз змінилась дипломатична команда чи лише посол?

Олег Шамшур: Зараз змінився посол. Буде нормальна дипломатична ротація. Це буде і в цьому році. Будуть приїжджати нові люди. Але все буде налаштоване на те, щоб додати і в якості і в кількості тих заходів, тієї роботи, яку ми тут здійснюємо.

Андрій Годованець: Скажіть будь-ласка, а ті люди, які працювали за попереднього посла і сьогодні залишилися в посольстві, чи вони в нормальних стосунках з новою, тобто Вашою командою?

Олег Шамшур: В основному залишився той штат, який і був, за винятком посланників. Ніяких проблем немає, тобто всі ми налаштовані на дуже активну роботу на забезпечення наших інтересів в Сполучених Штатах.

Дмитро Тузов: Дуже гарно, що дипломатична команда не б’ється між собою. Знайшли спільну мову, я так зрозумів. Пане Олеже, Ви регулярно спілкуєтеся, це зрозуміло, з американськими урядовцями, законодавцями, експертами, бізнесменами, політологами напевне. Як зараз, вже через тривалий проміжок часу, вони оцінюють ситуацію в Україні і в тому числі нашу передвиборчу ситуацію, розклад сил, з якими зараз Україна йде на парламентські вибори?

Олег Шамшур: Я б відзначив перш за все, що за той рік, який тут минув, Україна зробила дуже багато. Перш за все в посиленні розвитку демократії, громадянського суспільства та реформуванні своєї економіки. Разом з тим зрозуміла сьогодні підвищена увага до питань, пов’язаних з виборчою кампанією, головне те, що я чую, полягає в тому, що всі хочуть бачити наступні вибори вільними, демократичними, і головне, що я жодного разу не почув сумнівів в тому, що президент та нова команда зможуть забезпечити саме такий характер виборів.

Дмитро Тузов: Яким чином результати виборів в Україні можуть вплинути і на американсько-українські стосунки і те, що називається євроатлантичною інтеграцією?

Олег Шамшур: Безумовно, головне, щоб після виборів була підтверджена готовність нового уряду, нової команди на продовження курсу демократичних реформ, реформування економіки і також курс на європейську, євроатлантичну інтеграцію. Тобто саме такого меседжа очікують від нової команди і я впевнений, що саме і такий меседж піде з Києва.

Андрій Годованець: Скажіть, от кожна країна в формуванні своєї зовнішньої політики керується своїми якимись стратегічними принципами. Які сьогодні стратегічні принципи є для України і, власне, в яких сферах вони співпадають з американськими або ж не співпадають?

Олег Шамшур: Я б сказав, що -- я вже про це вірніше сказав раніше -- про те, що у нас після візиту президента Ющенка в квітні до Сполучених Штатів закріплено в спільній заяві перш за все принцип стратегічного партнерства. Тобто він виходить саме з співпадіння стратегічних інтересів України і Сполучених Штатів. Серед того, що я хотів би відзначити, це перш за все таке питання як просування демократії. Це також наша співпраця з актуальних проблем міжнародного розвитку, зокрема запобігання поширенню засобів і зброї масового знищення. Це також наше співробітництво в подоланні наслідків чорнобильської катастрофи. Це наша співпраця в запобіганні поширенню ВІЛ-СНІДу, туберкульозу. Зараз ми дуже активно працюємо в боротьбі проти пташиного грипу. Тобто є маса питань і інтересів, де наші позиції співпадають, і я сподіваюся, що сфера співпадіння вона буде збільшуватися.

Андрій Годованець: Але ж чимало з цих питань вже вирішувалося до Вас. Скажіть, чим зараз зміниться вирішення цих питань?

Олег Шамшур: Ну, деякі питання, безумовно, вирішувалися і раніше, тому що вони завжди були. З іншого боку я б сказав, що змінюється характер нашої взаємодії зі Сполученими Штатами. Вона стає саме партнерською. Ну, на загал я б сказав, якщо раніше ми, зустрічаючись, Україна викладала свою позицію, Сполучені Штати викладали свою позицію. Зараз ми вже, я вважаю, вийшли на такий рівень, коли ми узгоджуємо свої позиції, і я сподіваюся, що на підставі цих узгоджених позицій будуть також узгоджені дії і вони вже є, в принципі, за минулий рік ми проаналізували виконання положень спільної заяви і що більш, можливо, навіть показово – зроблений аналіз рядом неурядових організацій українських і в Сполучених Штатах, і результати є дуже позитивними. Тобто більша частина того, що було заявлено і задекларовано нашими лідерами, було виконано.

Дмитро Тузов: Так, звичайно. Панове, дякую що не забули про Київ. Знову таки в продовження нашої трьохсторонньої розмови між Києвом і Вашингтоном, пане Олеже, зараз достатньо критичні заяви прозвучали з боку Брюсселя стосовно навіть гіпотетичного членства України як у Європейському Союзі так і в НАТО. Що думають про це в Америці?

Олег Шамшур: Я б сказав, що дуже позитивний момент і якраз це – свідчення я б сказав так з якісних змін нашої співпраці з Сполученими Штатами, що Сполучені Штати однозначно підтримують бажання України стати членом НАТО. Дуже важливо, що підтримують наші зусилля і в тому, щоб приєднатися ближчим часом до Плану дій щодо членства. Звичайно ми б хотіли бачити це вже [на самiтi НАТО] в Софії ближчим часом в квітні цього року, але я думаю, що це відбудеться до початку осені, така моя оцінка, хоча я думаю, що і варіант з Софією є абсолютно реалістичним, і дуже важливо, що нашу мету отримати запрошення до вступу до НАТО вже в 2008 році оцінюється абсолютно реалістично. Цілком зрозуміло, що це пов’язується з таким фактором як збільшення підтримки з боку населення України вступу України до НАТО, але є розуміння, що це завдання і це питання, яке може бути вирішено, і я думаю, що ми це будемо вирішувати в Україні безумовно розраховуючи на підтримку наших партнерів в Сполучених Штатах і партнерів НАТО.

Андрій Годованець: Скажіть будь-ласка, США щороку виділяють фінансову допомогу Україні. Якщо коротко, посольство має якісь важелі впливу на те, куди піде ця допомога?

Олег Шамшур: Я б сказав таким чином: безумовно не Посольство України висловлює своє побажання щодо тих чи інших проектів, але остаточне рішення приймається урядом Сполучених Штатів. І тут я б сказав так - наша роль більше дорадча, партнерський діалог.

Дмитро Тузов: Пане посол, скажіть, будь-ласка, є така загальноприйнята дипломатична практика, коли посольства лобіюють інтереси своїх країн, в тому числі бізнес-інтереси. Чи могли б Ви назвати кілька прикладів того, які проекти зараз посольство захищає і як це відбувається?

Олег Шамшур: За браком часу я хотів би дати дійсно два приклади. Перший приклад, - це дуже плідна наша співпраця на різних рівнях з нашими американськими партнерами з питань, пов’язаних з наданням Україні статусу країни з ринковою економікою. Це - дуже продуктивний діалог на всіх рівнях уряду Сполучених Штатів, це - робота з громадськістю і, безумовно, робота з великими американськими корпораціями, які дали позитивні висновки щодо тих змін, які зараз відбуваються в Україні. Це один приклад. Ближчим часом ми дуже активно будемо співпрацювати, знову ж таки на всіх рівнях, з відзначення 20-ої річниці Чорнобиля і забезпечення продовження допомоги Сполучених Штатів на вирішення всього комплексу питань, і тут знову ж таки ми спілкуємося з українською громадою, з представниками уряду, з Конгресом, і я думаю, що це тільки два приклади, а їх буде набагато більше.

Всі новини дня

Обстріл Запорізької АЕС не призвів до "безпосередньої загрози для ядерної безпеки" – МАГАТЕ

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі

Генеральний директор Рафаель Маріано Гроссі заявив, що Україна повідомила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що обстріл майданчика Запорізької АЕС у суботу, 6 серпня, завдав станції певних ушкоджень, але радіація залишається в нормі.

«На основі інформації, наданої Україною, експерти МАГАТЕ оцінили безпосередню загрозу ядерній безпеці внаслідок суботнього інциденту як відстуню», – заявив у вівторок гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії .

За даними української сторони, обстріл вели російські війська поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС).

Однак доступні способи вимірювання радіації продовжують показувати нормальний рівень на станції, заявив голова органу ООН, що здійснює нагляд за атомною енергетикою у світі.

«Обстріл 6 серпня поблизу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на Запорізькій АЕС завдав шкоди, але наявні вимірювання радіації показують нормальний рівень радіації на майданчику, заявили в Україні. Експерти МАГАТЕ оцінили відсутність безпосередньої загрози для ядерної безпеки», – мовиться у твіті організації.

Територію Запорізької АЕС обстріляли через день після того, як попередній обстріл пошкодив зовнішню систему електропостачання станції.

У повідомленні МАГАТЕ вказується, що за даними України, в результаті суботньої події було поранено українського охоронця на ЗАЕС.

Проте, за даними українських фахівців, яких цитує МАГАТЕ, видимих пошкоджень ні контейнерів з відпрацьованим ядерним паливом, ні захисного периметра об'єкта, немає.

Разом з тим, голова МАГАТЕ наголошує, що обстріл у п’ятницю та суботу на ЗАЕС порушив практично всі компоненти ядерної безпеки.

У своєму твітер-повідомленні агенство пише: «Практично всі 7 незамінних принципів ядерної та фізичної безпеки порушені, сказав Рафаель Гроссі, повторивши серйозне занепокоєння: «Всі військові дії, що загрожують ядерній безпеці, повинні бути припинені». Знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ».

Як мовиться в заяві організації, суботній вечірній інцидент показав, що конфлікт також поставив під загрозу ядерну безпеку та механізми готовності та реагування на надзвичайні ситуації.

Російська окупаційна влада заявила, що це були українські ракети, що вразили об’єкт, пошкодили адміністративні будівлі та місце поблизу складу використаного ядерного палива.

Український президент Володимир Зеленський назвав Росію «державою-терористом, яка обстрілює атомну станцію».

Після інциденту Україна повідомила МАГАТЕ, що персоналу станції обмежили доступ до внутрішнього кризового центру ЗАЕС, що потенційно може вплинути на реагування у випадку надзвичайної ситуації. Крім того, український регулятор заявив, що його комунікація з ЗАЕС була «дуже обмеженою та фрагментарною», заявив генеральний директор Гроссі.

Він знову наголосив на необхідності якнайшвидшого прибуття на станцію експертної місії МАГАТЕ, щоб допомогти стабілізувати ситуацію з ядерною безпекою.

У понеділок, 8 серпня, генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш підтримав заклик допустити на Запорізьку атомну станцію міжнародних інспекторів, щоб перевірити безпечність об'єкта. Він назвав обстріли ЗАЕС «самогубними» і висловив сподівання, що вони припиняться.

Президент «Енергоатома» Петро Котін заявив у понеділок, що його відомство вітає присутність міжнародних спостерігачів, але хоче бачити їх під егідою ООН, а не МАГАТЕ.

«Ми були від початку за те, щоб така місія була присутня на станції, але говорили не про МАГАТЕ, а про офіційну місію ООН. У тому числі, там могли бути експерти від МАГАТЕ», – наголосив керівник українського атомного регулятора в ефірі телемарафону, повідомляє агентство УНІАН.

Котін пояснив, що це потрібно для того, щоб передати контроль над територією Запорізької АЕС цим спостерігачам, так званим миротворцям, повідомляє УНІАН.

«Ми не можемо прийняти представників місії МАГАТЕ, адже ми не можемо виконати умови їхньої безпеки. Це небезпечно, а ми не можемо нести за це відповідальність», - сказав Котін.

На початку червня представники «Енергоатому» заявляли, що «візит на завод стане можливим лише тоді, коли Україна поверне контроль над об'єктом».

Тоді українські енергетики спростували заяву Гроссі, що він узгодив поїздку представників МАГАТЕ. «Енергоатом» наполягав, що ця заява є «новою спробою отримати доступ до Запорізької електростанції, щоб узаконити присутність окупантів та схвалити їхні дії».

Котін у понеділок також повідомив, що за його даними, Росія почала реалізовувати план щодо підключення ЗАЕС до російської енергосистеми та відключення її від української. За його словами, росіяни спробують відключити від Запорізької АЕС окуповані регіони півдня України, а потім провести електромережу з Криму.

У травні російський віце-прем'єр Марат Хуснуллін заявив, що Запорізька АЕС працюватиме на Росію, але «готова постачати електроенергію і Україні», якщо та за неї платитиме. Про це російський чиновник сказав, перебуваючи в окупованому російськими військами Мелітополі.

Найбільшу атомну електростанцію в Європі було захоплено російськими військами на початку березня, незабаром після того, як російська армія вторглася в Україну.

Дивіться також на цю тему:

МАГАТЕ: «Ситуація на Запорізькій АЕС дуже нестабільна». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:07 0:00

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG