Спеціальні потреби

Актуально

Інтерв`ю з послом України Олегом Шамшуром

Поняття українсько-американського стратегічного партнерства має набрати реального змiсту. Мета України отримати запрошення до вступу до НАТО вже в 2008 році оцінюється абсолютно реалістично. Такi та iншi заяви зробив новопризначений посол України у США Олег Шамшур пiд час прямого включення Голосу Америки з українським телеканалом Тонiс. У вашингтонськiй студії Голосу Америки працював Андрій Годованець, у київськiй студії каналу Тонiс – Дмитро Тузов.

Андрій Годованець: Деяким з Ваших попередників досить важко працювалося на цій посаді, особливо за часів президентства Леоніда Кучми. Що змінилося з того часу і з чого саме Ви розпочали свою роботу, коли вступили на посаду посла кілька тижнів тому?

Олег Шамшур: Я б сказав, що працюю вже трохи більше місяця. За цей час незважаючи на те, що це невеликий термін, я провів значну кількість зустрічей і відчув в Сполучених Штатах щиру зацікавленість в тому, щоб допомогти просуванню України шляхом реформ, шляхом поглиблення демократії, розвитку ринкової економіки – є бажання активізувати співробітництво з нашою країною. Це безумовно дуже добре. Якщо говорити про завдання, які я ставлю перед собою як посол та перед посольством, то це зробити все можливе для того, щоб поняття українсько-американського стратегічного партнерства набувало реального змісту. Щодо конкретики - це розвиток політичного діалогу, в тому числі координація зовнішньо-політичних зусиль з актуальних проблем міжнародного розвитку. Це - безумовно вирішення тих проблемних питань, які досить довгий час заважали поступальному розвитку наших двосторонніх відносин і я дуже тішуся, що динаміка вирішення цих питань є дуже позитивною. Останнє - це надання Україні статусу країни з ринковою економікою, щодо укладення двостороннього протоколу - відміни поправки Джексона-Веніка. Перспектива, як на мене, виглядає досить обнадійлива. Крім цього, безумовно, розвиток двостороннього економічного співробітництва. Тут перспективи також дуже гарні. Також посилення культурної інформаційної присутності України в Сполучених Штатах і нарешті, розвиток контактів між громадянами наших країн – те, що тут називається «people-to-people contact».

Дмитро Тузов: Вашого попередника було звільнено у червні минулого року, чи не здається Вам, що час призначення посла затягнувся і у зв’язку з цим втрачено багато можливостей?

Олег Шамшур: Ну я б не сказав, що можливості втрачені, бо посольство працювало активно. Безумовно, процес пошуку нового посла зайняв певний час, і вибір був зроблений. Я сподіваюся виправдати ті сподівання і ту довіру, які мені виказав президент і міністр закордонних справ.

Дмитро Тузов: Дякую, а посольство, Ви кажете, працювало дуже активно? Все ж таки зараз змінилась дипломатична команда чи лише посол?

Олег Шамшур: Зараз змінився посол. Буде нормальна дипломатична ротація. Це буде і в цьому році. Будуть приїжджати нові люди. Але все буде налаштоване на те, щоб додати і в якості і в кількості тих заходів, тієї роботи, яку ми тут здійснюємо.

Андрій Годованець: Скажіть будь-ласка, а ті люди, які працювали за попереднього посла і сьогодні залишилися в посольстві, чи вони в нормальних стосунках з новою, тобто Вашою командою?

Олег Шамшур: В основному залишився той штат, який і був, за винятком посланників. Ніяких проблем немає, тобто всі ми налаштовані на дуже активну роботу на забезпечення наших інтересів в Сполучених Штатах.

Дмитро Тузов: Дуже гарно, що дипломатична команда не б’ється між собою. Знайшли спільну мову, я так зрозумів. Пане Олеже, Ви регулярно спілкуєтеся, це зрозуміло, з американськими урядовцями, законодавцями, експертами, бізнесменами, політологами напевне. Як зараз, вже через тривалий проміжок часу, вони оцінюють ситуацію в Україні і в тому числі нашу передвиборчу ситуацію, розклад сил, з якими зараз Україна йде на парламентські вибори?

Олег Шамшур: Я б відзначив перш за все, що за той рік, який тут минув, Україна зробила дуже багато. Перш за все в посиленні розвитку демократії, громадянського суспільства та реформуванні своєї економіки. Разом з тим зрозуміла сьогодні підвищена увага до питань, пов’язаних з виборчою кампанією, головне те, що я чую, полягає в тому, що всі хочуть бачити наступні вибори вільними, демократичними, і головне, що я жодного разу не почув сумнівів в тому, що президент та нова команда зможуть забезпечити саме такий характер виборів.

Дмитро Тузов: Яким чином результати виборів в Україні можуть вплинути і на американсько-українські стосунки і те, що називається євроатлантичною інтеграцією?

Олег Шамшур: Безумовно, головне, щоб після виборів була підтверджена готовність нового уряду, нової команди на продовження курсу демократичних реформ, реформування економіки і також курс на європейську, євроатлантичну інтеграцію. Тобто саме такого меседжа очікують від нової команди і я впевнений, що саме і такий меседж піде з Києва.

Андрій Годованець: Скажіть, от кожна країна в формуванні своєї зовнішньої політики керується своїми якимись стратегічними принципами. Які сьогодні стратегічні принципи є для України і, власне, в яких сферах вони співпадають з американськими або ж не співпадають?

Олег Шамшур: Я б сказав, що -- я вже про це вірніше сказав раніше -- про те, що у нас після візиту президента Ющенка в квітні до Сполучених Штатів закріплено в спільній заяві перш за все принцип стратегічного партнерства. Тобто він виходить саме з співпадіння стратегічних інтересів України і Сполучених Штатів. Серед того, що я хотів би відзначити, це перш за все таке питання як просування демократії. Це також наша співпраця з актуальних проблем міжнародного розвитку, зокрема запобігання поширенню засобів і зброї масового знищення. Це також наше співробітництво в подоланні наслідків чорнобильської катастрофи. Це наша співпраця в запобіганні поширенню ВІЛ-СНІДу, туберкульозу. Зараз ми дуже активно працюємо в боротьбі проти пташиного грипу. Тобто є маса питань і інтересів, де наші позиції співпадають, і я сподіваюся, що сфера співпадіння вона буде збільшуватися.

Андрій Годованець: Але ж чимало з цих питань вже вирішувалося до Вас. Скажіть, чим зараз зміниться вирішення цих питань?

Олег Шамшур: Ну, деякі питання, безумовно, вирішувалися і раніше, тому що вони завжди були. З іншого боку я б сказав, що змінюється характер нашої взаємодії зі Сполученими Штатами. Вона стає саме партнерською. Ну, на загал я б сказав, якщо раніше ми, зустрічаючись, Україна викладала свою позицію, Сполучені Штати викладали свою позицію. Зараз ми вже, я вважаю, вийшли на такий рівень, коли ми узгоджуємо свої позиції, і я сподіваюся, що на підставі цих узгоджених позицій будуть також узгоджені дії і вони вже є, в принципі, за минулий рік ми проаналізували виконання положень спільної заяви і що більш, можливо, навіть показово – зроблений аналіз рядом неурядових організацій українських і в Сполучених Штатах, і результати є дуже позитивними. Тобто більша частина того, що було заявлено і задекларовано нашими лідерами, було виконано.

Дмитро Тузов: Так, звичайно. Панове, дякую що не забули про Київ. Знову таки в продовження нашої трьохсторонньої розмови між Києвом і Вашингтоном, пане Олеже, зараз достатньо критичні заяви прозвучали з боку Брюсселя стосовно навіть гіпотетичного членства України як у Європейському Союзі так і в НАТО. Що думають про це в Америці?

Олег Шамшур: Я б сказав, що дуже позитивний момент і якраз це – свідчення я б сказав так з якісних змін нашої співпраці з Сполученими Штатами, що Сполучені Штати однозначно підтримують бажання України стати членом НАТО. Дуже важливо, що підтримують наші зусилля і в тому, щоб приєднатися ближчим часом до Плану дій щодо членства. Звичайно ми б хотіли бачити це вже [на самiтi НАТО] в Софії ближчим часом в квітні цього року, але я думаю, що це відбудеться до початку осені, така моя оцінка, хоча я думаю, що і варіант з Софією є абсолютно реалістичним, і дуже важливо, що нашу мету отримати запрошення до вступу до НАТО вже в 2008 році оцінюється абсолютно реалістично. Цілком зрозуміло, що це пов’язується з таким фактором як збільшення підтримки з боку населення України вступу України до НАТО, але є розуміння, що це завдання і це питання, яке може бути вирішено, і я думаю, що ми це будемо вирішувати в Україні безумовно розраховуючи на підтримку наших партнерів в Сполучених Штатах і партнерів НАТО.

Андрій Годованець: Скажіть будь-ласка, США щороку виділяють фінансову допомогу Україні. Якщо коротко, посольство має якісь важелі впливу на те, куди піде ця допомога?

Олег Шамшур: Я б сказав таким чином: безумовно не Посольство України висловлює своє побажання щодо тих чи інших проектів, але остаточне рішення приймається урядом Сполучених Штатів. І тут я б сказав так - наша роль більше дорадча, партнерський діалог.

Дмитро Тузов: Пане посол, скажіть, будь-ласка, є така загальноприйнята дипломатична практика, коли посольства лобіюють інтереси своїх країн, в тому числі бізнес-інтереси. Чи могли б Ви назвати кілька прикладів того, які проекти зараз посольство захищає і як це відбувається?

Олег Шамшур: За браком часу я хотів би дати дійсно два приклади. Перший приклад, - це дуже плідна наша співпраця на різних рівнях з нашими американськими партнерами з питань, пов’язаних з наданням Україні статусу країни з ринковою економікою. Це - дуже продуктивний діалог на всіх рівнях уряду Сполучених Штатів, це - робота з громадськістю і, безумовно, робота з великими американськими корпораціями, які дали позитивні висновки щодо тих змін, які зараз відбуваються в Україні. Це один приклад. Ближчим часом ми дуже активно будемо співпрацювати, знову ж таки на всіх рівнях, з відзначення 20-ої річниці Чорнобиля і забезпечення продовження допомоги Сполучених Штатів на вирішення всього комплексу питань, і тут знову ж таки ми спілкуємося з українською громадою, з представниками уряду, з Конгресом, і я думаю, що це тільки два приклади, а їх буде набагато більше.

Всі новини дня

Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.

Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.

Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео

Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.  

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Більше

XS
SM
MD
LG