Спеціальні потреби

Актуально

Круглий стiл на тему виборiв в Українi

Вiдео-лiнки:
Розшифровка дискусiї мовою оригiналу

З наближенням парламентських виборів в Україні у Вашингтоні все частіше лунають запитання, які зміни принесуть ці вибори. Днями Голос Америки провів круглий стіл на цю тему з чотирьма провiдними експертами. У годиннiй дискусії брали участь експерт Iнституту мiжнародної економіки Андерс Аслунд, колишнiй посол США в Українi Стівен Пайфер, старший науковий спiвробiтник Фонду Карнегі Майкл МакФол та радник Гельсінської комісії США Орест Дейчакiвський. Ведучим був Адрiян Кармазин.

Практично усі учасники круглого столу погодились з висловленою радником американського представництва ОБСЄ Орестом Дейчаківським тезою, що парламентські вибори в Україні будуть тестом на те, чи будуть втілені в життя обіцянки, дані під час помаранчевої революції. Світ очікує від України вільних виборів, сказав вiн.

Тим часом, на думку колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, березневі вибори не лише тест, але й нагода для України показати, що вона кінець-кiнцем стала на шлях демократичного розвитку. Це бачення підтримав Андерс Аслунд - експерт Iнституту міжнародної економіки:

«Це означає, що Україна стане повноцiнною демократією і це матиме досить вибуховий ефект у колишньому радянському просторi, буде показником того, що колишня радянська республіка, у якій панував безлад, може стати повноцiнною демократією, справді вільною державою».

Експерти кажуть, що своєрідною небезпекою для помаранчевої команди є розчарування населення після революції. І особливо те, що жоден з посадовців колишнього режиму, причетних до корупції та фальсифікації виборів, не понесли покарання. Але в даному випадку сама можливiть покарання за фальсифікації, якщо вона буде чітко декларована, на думку посла Пайфера, вже може зробити ці вибори чеснішими:

«Дивлячись на ці вибори, то для тих, хто, можливо, думав про здійснення фальсифікацій, існує ризик, ризик покарання цього разу, чого не було під час минулих виборів, і я маю надію, що це матиме вплив цього разу».

Окрім процесу виборів як такого, експерти порушили питання утворення можливих коаліцій після виборів. На думку Ореста Дейчаківського, найкращою перспективою для України була б можлива коаліція між колишніми союзниками помаранчевої команди. На погляд Андерса Аслунда, абсолютно прийнятною у наступному парламенті є коаліція між командою Януковича та Ющенка, оскільки обидві сили є, за його словами, про-ринковими. З цим, однак, не погоджується Майл МакФол з Фонду Карнеґі. За його словами, на Сході України сьогодні панує монополія однієї сили -- Партії регіонів -- і така ситуація, вважає вiн, далека від прозорості чи демократії:

«На Сходi немає політичних дебатів. Там просто iснує монополія і це заважає рухатися вперед. З першого погляду коаліція між “Регіонами України” і “Нашою Україною” виглядає, що вона могла б послужити своєрiдним мостом над прірвою, оскiльки, як каже Андерс, обидва ці блоки про-ринковi. В перспективi це можливо не було б погано – створити один про-ринковий блок як противагу лiво-центристському, однак зараз це ще не на часi».

Але, на думку експертів, найважливішим пiсля парламентських виборів буде сформувати дієву коаліцію, яка б після обрання прем’єр-міністра була б здатною вирішувати нагальні проблеми.

А щодо перетворення України з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську республiку, то учасники дискусії децентралізацію влади в Україні в загальному оцінюють позитивно. На думку західних експертів, такі зміни ведуть до більшої демократизації і наближення України до європейських стандартів. Але треба зазначити, що подібні зміни у такий складний перехідний період, у якому знаходиться Україна, відбуваються чи не вперше в iсторiї. І оглядачі вказують на деякий ризик дестабілізації при формуванні двох центрів влади. Але як зазначив Майкл МакФол, нiхто не твердить, що демократія рiвнозначна стабiльностi - демократія, це -- конкуренція та зміни, які далеко не завжди проходять безболісно.

Практично усі учасники круглого столу також відмітили значний прогрес у відносинах України та Заходу. Перш за все, кажуть вони, змінилось ставлення сторін одна до одної. США та Європа побачили в Україні потенційного партнера -- країну, яка з часом може стати повноправним членом євро-антлантичної спільноти.

З погляду експертiв, значні зміни у цьому відношенні відбуваються в економічній сфері. Експерт Iнституту міжнародної економіки Андерс Аслунд зокрема відзначає економічний прогрес, що відкриває дорогу західним інвестиціям:

«Ми бачимо зараз багато прямих західних інвестицій в Україні. Якщо ви оціните прямі інвестиції минулого року у сім з половиною мільярдів доларів загалом, то це практично стільки ж, скільки Україна отримала попередньо за останні 14 років. І цього року Україна отримає напевно стільки ж прямих інвестицій, як минулого року, навіть без врахування Криворіжсталі. Це час масових прямих інвестицій не тому, що Україна розвивається дуже швидко а тому, що це час для стратегічних капіталовкладень в Україну».

І все ж, незважаючи на значний прогрес у напрямку відкритості українського суспільства, як зазначив Стівен Пайфер, багато хто у Вашингтоні вважає, що Україна не використала в повнiй мiрi своїх можливостей. З ним погоджується Майкл МакФол, водночас наголошуючи, що Сполучені Штати могли б і повинні зробити більше для допомоги Україні:

«Я бачив, розмовляючи з найвищими американськими посадовцями, вони так само розчаровані Ющенком і помаранчевою революцією як і українці -- менше інтересу, але це не час для вичікування з допомогою, що надається у рамках Акта підтримки свободи. Я б хотів бачити потроєння допомоги. Перелом -- це момент коли ви можете об’єднати демократію. Боротьба з корупцією, наприклад, це гігантська проблема. Ми маємо цей унікальний момент для змін, і що ми робимо, ми , просто робимо те ж саме що у минулому. Ми, на жаль, не бачимо, що творення демократії в Україні -- це наша наймогутніша зброя у пропагуванні демократії у регіоні».

Критикуючи підходи США у зовнішній політиці, Майкл МакФол сказав відверто, що у верхах американської адміністрації Україна зараз не стоїть на першому місці. Україна це минуле. Увагу зайняли інші гарячі точки світу.

Втiм, як вважає Стівен Пайфер, США дуже добре усвідомлюють роль, яку Україна може відіграти. США, каже вiн, зацікавлені у стабільній Європі і розуміють, що бажанiй стабільності Україна може посприяти як член Північно-антлантичного альянсу:

«Я думаю, США готуються стати базовою країною для підтримки членства України в НАТО. Я думаю інші країни -- як Польща, інші країни Східної Європи, балтійські країни -- будуть підштовхувати Україну до вступу у НАТО, але питання залишається, чи Україна хоче рухатись у цьому напрямку?».

Саме питання інтеграції України з євроантлантичною спільнотою, на думку експертів, буде ключовим моментом для зовнішньої політики України після парламентських виборів.


Всі новини дня

США підтримали створення трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України

Посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак. Фото зроблене 21 листопада 2022 року. VOA/Олексій Осика

Державний департамент США підтримав створення спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії Росії проти України. Про це заявила посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак 27 березня під час виступу на конференції в Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, присвяченій сучасним викликам Нюрнбергським принципам.

«Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України. Було багато різних моделей, які розглядались. США детально розглядали всі «за» та «проти» кожної з них і дійшли до висновку, що найбільш ефективний спосіб забезпечення відповідальності за злочини агресії передбачає створення інтернаціоналізованого [internationalized, - ориг.] суду в рамках судової системи України», - заявила представниця Держдепу.

Зараз, у цей критичний момент історії, я можу оголосити, що ми підтримуємо створення спеціального трибуналу для переслідування злочину агресії проти України.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

За словами Бет Ван Скаак, подібні зусилля включатимуть «предметну юрисдикцію стосовно міжнародних злочинів, залучення міжнародного персоналу, можливо, шляхом інтеграції професіоналів, суддів, прокурорів, розслідувачів, адвокатів, чи через надання експертної допомоги за запитом України».

У Держдепі наголошують, що це також може включати міжнародні елементи в тому, як саме суд підтримуватиме Україну та де буде знаходитись. «Наприклад, потенційно це може бути десь у Європі, принаймні під час війни, це надалі зміцнить європейську орієнтацію України, міжнародну легітимність такої інституції та матиме важливе значення для неї, а також сприятиме наданню допомоги сильними державами, які віддані розслідуванню злочину агресії», - наголошує Бет Ван Скаак.

Представниця Держдепу додає, що такий суд міг би сприяти ширшій міжнародній підтримці, а також не потребуватиме резолюції Генеральної Асамблеї про створення нової незалежної міжнародної інституції, для становлення якої потрібні час та ресурси.

«Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи. Сполучені Штати готові співпрацювати з Україною та іншими країнами світу, надавати ресурси, обмінюватись інформацією з таким трибуналом задля досягнення всебічної відповідальності за міжнародні злочини, які скоюються в Україні», - говорить представниця Держдепу.

Такий гібридний суд також демонструватиме лідерство України у забезпеченні відповідальності за злочин агресії повністю в рамках національної юридичної системи.
посолка з питань глобального кримінального правосуддя Держдепу США Бет Ван Скаак

На питання української служби Голосу Америки про те, чи існує міжнародний консенсус та підтримка створення подібної гібридної моделі міжнародного трибуналу для розслідування злочину агресії Росії, представниця Держдепу відповіла, що поки не вдалось досягнути остаточного консенсусу.

«Не думаю, що поки що вдалось досягнути остаточного консенсусу. Існують дві моделі, що розглядаються: це ця модель – український трибунал, який матиме міжнародний характер [internationalized tribunal, - ориг.] і матиме багато міжнародної підтримки та інший варіант, який може створити Генасамблея ООН. Влада України розглядає обидва варіанти. Висловлювалась перевага більше відокремленій міжнародній інституції, але є побоювання, що, можливо, не вийде зібрати необхідні голоси в Генасамблеї для створення подібної інституції».

Нагадаємо, що як повідомляв Голос Америки, 17 березня, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери, видані судом в Гаазі звинувачують Путіна у воєнному злочині примусового вивезення населення (дітей) з окупованих територій України до Російської Федерації.

Президент США Джо Байден назвав виправданим ордер на арешт російського президента Путіна, який напередодні видав Міжнародний кримінальний суд в Гаазі. Байден підкреслив, що Путін скоїв воєнні злочини. Американський президент, однак, зауважив, що МКС має обмежене міжнародне визнання.

Дивіться також: Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео

Міжнародний трибунал для Росії: перспективи створення та реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:58 0:00

Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео

Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

Більше

XS
SM
MD
LG