Спеціальні потреби

Актуально

Міністр Тарасюк вiдвiдав Вашингтон

Під час перебування у Вашингтоні міністр закордонних справ Борис Тарасюк завiтав до нашої студії, щоб поiнформувати нас про перебiг вiзиту. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе:

Мирослава Ґонґадзе: Цей тиждень у Вашингтоні для України був надзвичайно успiшним. Пiдписання протоколу по СОТ та вiдмiна поправки Джексона-Венiка остаточно знімають усi бар`єри для України щодо входження у світову торговельну систему. I вже фінальним акордом цього тріумфального тижня став приїзд до Вашингтона міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка. , який у своєму надзвичайно щiльному графiку знайшов час прийти до нас у студію. Вітаю Борисе Івановичу. Думаю, розпочнемо iз сьогоднішнього ранку. Ви розпочали свiй візит iз зустрiчi з державним секретарем США Кондолiзою Райс i Ваш спільний вихiд до преси цим разом був дуже коротким. Виглядає на те, що Ви обидвоє були настроєні на дiловий лад I намагалися зекономити час для роботи. Після переговорiв у Держдепартаментi у вас також була зустріч у Білому домi з вiце-президентом Ричардом Чейнi. Перше запитання – якi результати цих зустрічей?

Міністр Тарасюк: Крім тих зустрічей, якi Ви назвали, у мене також була ціла низка інших зустрічей. Я зустiвся з першим заступником міністра оборони Сполучених Штатiв Iнґлендом (Gordon England). Також була зустріч з представниками бiзнесу, керівництвом Торговельної палати США. Мав також зустріч з впливовими членами американського Конгресу сенатором МакКейном (John McCain), конгресменом Лантосом (Tom Lantos). Навiть встиг побувати на вшануваннi пам`ятi Тараса Шевченка. Зустрiвся разом з членами нашої делегації з українською громадою. Ми поклали квiти до пам`ячника Тараса Шевченка. Це була тепла, приємна, зворушлива зустріч. Хотiв би сказати, що уже можна зараз говорити, хоч це тільки початок вiзиту, але вже можна говорити про певні результати цього вiзиту. Ну про основнi результати ВИ уже сказали. Але хочу сказати, що сьогоднi очiкується голосування в Сенатi з приводу поправки Джексона-Венiка i тим буде завершено правову процедуру проходження цього законопроекту.

Мирослава Ґонґадзе: Ви можете ще встигнути на пiдписання президентом Бушем цього законопроекту.

Міністр Тарасюк: Не виключено. Після цієї зустрiчi з Вами в телестудії я їду на зустріч в Конгрес з головою комiтету у закордонних справах Сенату США сенатором Луґаром (Richard Lugar). Можна сказати так – щоб зробити пiдсумки переговорiв. Перше – політична підтримка з боку США демократичних перетворень у нашiй державi i реформ. Надзвичайно позитивна динаміка розвитку взаємин останнім часом i це не лише пiдписання протоколу про вступ до СОТ, що надзвичайно важливе. Це i надання нашiй країнi статусу з ринковою економiкою. Це i поширення на Україну статусу генералiзованої системи преференцій, що дає преференції в торгiвлi. Це – політична підтримка під час, згадайте, газового конфлiкту з Російською Федерацією. Сполучені Штати пiдтримали Україну. Нещодавно, коли приднiстровська влада створила фактично ситуацію самоiзоляцiї, Сполучені Штати також виступили з підтримкою, так само як i зробили Європейський Союз i ОБСЄ. Ми констатували спільні пiдходи щодо вирiшення мiжнародних регіональних проблем – таких як приднiстровське питання, така взаємодiя регіональна як формат ҐУАМ, Спiльнота демократичного вибору.

Мирослава Ґонґадзе: Сполучені Штати послідовно висловлюють підтримку Українi. Як з Європейським Союзом?

Міністр Тарасюк: I тут також ми маємо успiхи. До речі, минулої п`ятницi у Києві вiдбулося засiдання Україна-Трiйка ЄС на рiвнi закордонних справ. Раніше, 1 грудня вiдбувся самiт Україна-Європейський Союз в Києві. Ми можемо сказати сміливо, що за минулий рік у взаєминих з Європейським Союзом зроблено більше нiж за усi попереднi роки. Україна отримала статус з ринковою економiкою. Дев`ять угод галузевих i стратегічного характеру пiдписанi. Ми домовилися розпочати переговори щодо угоди про вільну торгівлю, нової рамкової угоди, розпочали переговори щодо спрощення візового режиму. Все це свідчить про активність наших взаємин i на єесівському напрямку.

Мирослава Ґонґадзе: Сьогоднi президент Ющенко вже заявив, що Україна не буде вступати у євро-атлантичнi інститути без проведення референдуму по цих питаннях. I сьогоднi членство в НАТО підтримує лише 20 вiдсоткiв населення. I Україна стоїть на порозi парламентських виборiв, якi також можуть змiнити політичну ситуацію в Українi Як Ви можете оцiнити цю заяву i яка Ваша думка з цього приводу.

Міністр Тарасюк: Я можу тільки погодитися з президентом відносно того, що треба рахуватися з думкою наших громадян i звичайно, що має бути референдум, але референдум не той, який зараз намагаються політичні аутсайдери напередоднi виборiв нав`язати українському народу, адже більше 60 вiдсоткiв українських громадян відчувають брак iнформацiї щодо НАТО. Тому треба надати достатню iнформацiю українським громадянам для того, щоб вони прийняли свiдоме рішення під час референдуму.

Всі новини дня

Орбан перетворює Угорщину на найгучнішого противника санкцій щодо Росії

Віктор Орбан перебуває на посаді прем’єр-міністра Угорщини загалом понад 15 років, 1998-2002 і тепер з 2010 року. На світлині він (по середині) з міністром закордонних справ Петером Сіярто (ліворуч) і оборони Кріштофом Салай-Бобровніцким на саміті НАТО в Мадриді 30.06.2022 р.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив, що його уряд розпочинає те, що він називає національною консультацією щодо санкцій Європейського Союзу проти Москви у відповідь на російську війну в Україні.

В той час як Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, оголосила 28 вересня проект нового - восьмого набору санкцій проти Росії Орбан знову звинуватив Брюссель у тому, що європейські керівники, за його словами, «не запитують людей, але змушують їх платити».

У деяких європейських країнах нещодавно відбулися демонстрації невдоволених підвищенням цін на енергію і зростанням вартості життя, але більшість європейців досі підтримують відповідь ЄС на російську війну.

78% заявили під час опитування влітку, що підтримують санкції проти Росії, і 68% висловилися за фінансування й постачання Україні військової допомоги, а 92% європейців схвалювали гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом на рівні окремих країн курс їхніх урядів у відповідь на напад Росії на Україну схвалювали 55%.

Віктор Орбан, якого вважають прихильним до російського президента Путіна, сподівається, що проведення консультації підтвердить давно відомий курс його уряду на спротив намаганням Європи покарати режим Путіна за агресію.

Він також неодноразово натякав, що ЄС буцімто діє під тиском США і називав своїм супротивником президента України Володимира Зеленського.

Досі Угорщина, яка є членом ЄС і НАТО, подавалася під тиском союзників і вимушено голосувала за попередні набори європейських санкцій.

Але при цьому Будапешт часто наполягав на винятках для себе, а також домагався скасування деяких пропозицій, зокрема виступав проти внесення до санкційних списків лідера російської православної церкви патріарха Кіріла, котрий благословив війну Росії в Україні.

Угорщина на відміну від інших союзників у НАТО оголосила, що не буде надавати військову допомогу Україні, і в той час як європейці намагаються зменшити залежність від російських енергоносіїв, Будапешт наприкінці серпня уклав додатковий контракт на постачання російського газу.

Попри це угорська економіка потерпає від серйозних проблем, і Віктор Орбан заявляє, що провина лежить на керівництві Європейського Союзу.

«У червні бюрократи в Брюсселі обіцяли, що санкції приведуть до закінчення війни. Сьогодні ми не бачимо кінця війни, а рахунки за енергоносії підстрибнули», - пояснював Орбан в одному зі своїх дописів у Фейсбуку цього тижня.

Віктор Орбан вже тривалий час зазнає гострої критики з боку Європейського Союзу за те, що називають зосередженням влади в руках урядової партії Фідес та контролем уряду, або близьких до влади осіб над засобами масової інформації та іншими установами в країні.

Звіт схвалений Європейським парламентом 15 вересня називає Угорщину «більше не демократичною державою», а радше «виборною автократією».

Європейська комісія погрожує затримати виплату Угорщині європейських субсидій на 7,5 мільярдів євро на знак покарання уряду Орбана за те, що в Брюсселі названо порушеннями в Угорщині принципів верховенства закону.

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

“Щоб люди мріяли жити в Україні”: інтерв’ю з командувачем ВМС України Олексієм Неїжпапою. Відео

Командувач ВМС України Олексій Неїжпапа отримав звання віце-адмірала через два дні після затоплення флагманського корабля Чорноморського флоту Росії «Москва». Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з командувачем під час патрулювання Дніпра про звільнення о. Зміїний та бойовий дух ЗСУ.

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

Більше

XS
SM
MD
LG