Спеціальні потреби

Актуально

Міністр Тарасюк вiдвiдав Вашингтон

Під час перебування у Вашингтоні міністр закордонних справ Борис Тарасюк завiтав до нашої студії, щоб поiнформувати нас про перебiг вiзиту. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе:

Мирослава Ґонґадзе: Цей тиждень у Вашингтоні для України був надзвичайно успiшним. Пiдписання протоколу по СОТ та вiдмiна поправки Джексона-Венiка остаточно знімають усi бар`єри для України щодо входження у світову торговельну систему. I вже фінальним акордом цього тріумфального тижня став приїзд до Вашингтона міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка. , який у своєму надзвичайно щiльному графiку знайшов час прийти до нас у студію. Вітаю Борисе Івановичу. Думаю, розпочнемо iз сьогоднішнього ранку. Ви розпочали свiй візит iз зустрiчi з державним секретарем США Кондолiзою Райс i Ваш спільний вихiд до преси цим разом був дуже коротким. Виглядає на те, що Ви обидвоє були настроєні на дiловий лад I намагалися зекономити час для роботи. Після переговорiв у Держдепартаментi у вас також була зустріч у Білому домi з вiце-президентом Ричардом Чейнi. Перше запитання – якi результати цих зустрічей?

Міністр Тарасюк: Крім тих зустрічей, якi Ви назвали, у мене також була ціла низка інших зустрічей. Я зустiвся з першим заступником міністра оборони Сполучених Штатiв Iнґлендом (Gordon England). Також була зустріч з представниками бiзнесу, керівництвом Торговельної палати США. Мав також зустріч з впливовими членами американського Конгресу сенатором МакКейном (John McCain), конгресменом Лантосом (Tom Lantos). Навiть встиг побувати на вшануваннi пам`ятi Тараса Шевченка. Зустрiвся разом з членами нашої делегації з українською громадою. Ми поклали квiти до пам`ячника Тараса Шевченка. Це була тепла, приємна, зворушлива зустріч. Хотiв би сказати, що уже можна зараз говорити, хоч це тільки початок вiзиту, але вже можна говорити про певні результати цього вiзиту. Ну про основнi результати ВИ уже сказали. Але хочу сказати, що сьогоднi очiкується голосування в Сенатi з приводу поправки Джексона-Венiка i тим буде завершено правову процедуру проходження цього законопроекту.

Мирослава Ґонґадзе: Ви можете ще встигнути на пiдписання президентом Бушем цього законопроекту.

Міністр Тарасюк: Не виключено. Після цієї зустрiчi з Вами в телестудії я їду на зустріч в Конгрес з головою комiтету у закордонних справах Сенату США сенатором Луґаром (Richard Lugar). Можна сказати так – щоб зробити пiдсумки переговорiв. Перше – політична підтримка з боку США демократичних перетворень у нашiй державi i реформ. Надзвичайно позитивна динаміка розвитку взаємин останнім часом i це не лише пiдписання протоколу про вступ до СОТ, що надзвичайно важливе. Це i надання нашiй країнi статусу з ринковою економiкою. Це i поширення на Україну статусу генералiзованої системи преференцій, що дає преференції в торгiвлi. Це – політична підтримка під час, згадайте, газового конфлiкту з Російською Федерацією. Сполучені Штати пiдтримали Україну. Нещодавно, коли приднiстровська влада створила фактично ситуацію самоiзоляцiї, Сполучені Штати також виступили з підтримкою, так само як i зробили Європейський Союз i ОБСЄ. Ми констатували спільні пiдходи щодо вирiшення мiжнародних регіональних проблем – таких як приднiстровське питання, така взаємодiя регіональна як формат ҐУАМ, Спiльнота демократичного вибору.

Мирослава Ґонґадзе: Сполучені Штати послідовно висловлюють підтримку Українi. Як з Європейським Союзом?

Міністр Тарасюк: I тут також ми маємо успiхи. До речі, минулої п`ятницi у Києві вiдбулося засiдання Україна-Трiйка ЄС на рiвнi закордонних справ. Раніше, 1 грудня вiдбувся самiт Україна-Європейський Союз в Києві. Ми можемо сказати сміливо, що за минулий рік у взаєминих з Європейським Союзом зроблено більше нiж за усi попереднi роки. Україна отримала статус з ринковою економiкою. Дев`ять угод галузевих i стратегічного характеру пiдписанi. Ми домовилися розпочати переговори щодо угоди про вільну торгівлю, нової рамкової угоди, розпочали переговори щодо спрощення візового режиму. Все це свідчить про активність наших взаємин i на єесівському напрямку.

Мирослава Ґонґадзе: Сьогоднi президент Ющенко вже заявив, що Україна не буде вступати у євро-атлантичнi інститути без проведення референдуму по цих питаннях. I сьогоднi членство в НАТО підтримує лише 20 вiдсоткiв населення. I Україна стоїть на порозi парламентських виборiв, якi також можуть змiнити політичну ситуацію в Українi Як Ви можете оцiнити цю заяву i яка Ваша думка з цього приводу.

Міністр Тарасюк: Я можу тільки погодитися з президентом відносно того, що треба рахуватися з думкою наших громадян i звичайно, що має бути референдум, але референдум не той, який зараз намагаються політичні аутсайдери напередоднi виборiв нав`язати українському народу, адже більше 60 вiдсоткiв українських громадян відчувають брак iнформацiї щодо НАТО. Тому треба надати достатню iнформацiю українським громадянам для того, щоб вони прийняли свiдоме рішення під час референдуму.

Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG