Спеціальні потреби

Актуально

Міністр Тарасюк вiдвiдав Вашингтон

Під час перебування у Вашингтоні міністр закордонних справ Борис Тарасюк завiтав до нашої студії, щоб поiнформувати нас про перебiг вiзиту. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе:

Мирослава Ґонґадзе: Цей тиждень у Вашингтоні для України був надзвичайно успiшним. Пiдписання протоколу по СОТ та вiдмiна поправки Джексона-Венiка остаточно знімають усi бар`єри для України щодо входження у світову торговельну систему. I вже фінальним акордом цього тріумфального тижня став приїзд до Вашингтона міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка. , який у своєму надзвичайно щiльному графiку знайшов час прийти до нас у студію. Вітаю Борисе Івановичу. Думаю, розпочнемо iз сьогоднішнього ранку. Ви розпочали свiй візит iз зустрiчi з державним секретарем США Кондолiзою Райс i Ваш спільний вихiд до преси цим разом був дуже коротким. Виглядає на те, що Ви обидвоє були настроєні на дiловий лад I намагалися зекономити час для роботи. Після переговорiв у Держдепартаментi у вас також була зустріч у Білому домi з вiце-президентом Ричардом Чейнi. Перше запитання – якi результати цих зустрічей?

Міністр Тарасюк: Крім тих зустрічей, якi Ви назвали, у мене також була ціла низка інших зустрічей. Я зустiвся з першим заступником міністра оборони Сполучених Штатiв Iнґлендом (Gordon England). Також була зустріч з представниками бiзнесу, керівництвом Торговельної палати США. Мав також зустріч з впливовими членами американського Конгресу сенатором МакКейном (John McCain), конгресменом Лантосом (Tom Lantos). Навiть встиг побувати на вшануваннi пам`ятi Тараса Шевченка. Зустрiвся разом з членами нашої делегації з українською громадою. Ми поклали квiти до пам`ячника Тараса Шевченка. Це була тепла, приємна, зворушлива зустріч. Хотiв би сказати, що уже можна зараз говорити, хоч це тільки початок вiзиту, але вже можна говорити про певні результати цього вiзиту. Ну про основнi результати ВИ уже сказали. Але хочу сказати, що сьогоднi очiкується голосування в Сенатi з приводу поправки Джексона-Венiка i тим буде завершено правову процедуру проходження цього законопроекту.

Мирослава Ґонґадзе: Ви можете ще встигнути на пiдписання президентом Бушем цього законопроекту.

Міністр Тарасюк: Не виключено. Після цієї зустрiчi з Вами в телестудії я їду на зустріч в Конгрес з головою комiтету у закордонних справах Сенату США сенатором Луґаром (Richard Lugar). Можна сказати так – щоб зробити пiдсумки переговорiв. Перше – політична підтримка з боку США демократичних перетворень у нашiй державi i реформ. Надзвичайно позитивна динаміка розвитку взаємин останнім часом i це не лише пiдписання протоколу про вступ до СОТ, що надзвичайно важливе. Це i надання нашiй країнi статусу з ринковою економiкою. Це i поширення на Україну статусу генералiзованої системи преференцій, що дає преференції в торгiвлi. Це – політична підтримка під час, згадайте, газового конфлiкту з Російською Федерацією. Сполучені Штати пiдтримали Україну. Нещодавно, коли приднiстровська влада створила фактично ситуацію самоiзоляцiї, Сполучені Штати також виступили з підтримкою, так само як i зробили Європейський Союз i ОБСЄ. Ми констатували спільні пiдходи щодо вирiшення мiжнародних регіональних проблем – таких як приднiстровське питання, така взаємодiя регіональна як формат ҐУАМ, Спiльнота демократичного вибору.

Мирослава Ґонґадзе: Сполучені Штати послідовно висловлюють підтримку Українi. Як з Європейським Союзом?

Міністр Тарасюк: I тут також ми маємо успiхи. До речі, минулої п`ятницi у Києві вiдбулося засiдання Україна-Трiйка ЄС на рiвнi закордонних справ. Раніше, 1 грудня вiдбувся самiт Україна-Європейський Союз в Києві. Ми можемо сказати сміливо, що за минулий рік у взаєминих з Європейським Союзом зроблено більше нiж за усi попереднi роки. Україна отримала статус з ринковою економiкою. Дев`ять угод галузевих i стратегічного характеру пiдписанi. Ми домовилися розпочати переговори щодо угоди про вільну торгівлю, нової рамкової угоди, розпочали переговори щодо спрощення візового режиму. Все це свідчить про активність наших взаємин i на єесівському напрямку.

Мирослава Ґонґадзе: Сьогоднi президент Ющенко вже заявив, що Україна не буде вступати у євро-атлантичнi інститути без проведення референдуму по цих питаннях. I сьогоднi членство в НАТО підтримує лише 20 вiдсоткiв населення. I Україна стоїть на порозi парламентських виборiв, якi також можуть змiнити політичну ситуацію в Українi Як Ви можете оцiнити цю заяву i яка Ваша думка з цього приводу.

Міністр Тарасюк: Я можу тільки погодитися з президентом відносно того, що треба рахуватися з думкою наших громадян i звичайно, що має бути референдум, але референдум не той, який зараз намагаються політичні аутсайдери напередоднi виборiв нав`язати українському народу, адже більше 60 вiдсоткiв українських громадян відчувають брак iнформацiї щодо НАТО. Тому треба надати достатню iнформацiю українським громадянам для того, щоб вони прийняли свiдоме рішення під час референдуму.

Всі новини дня

Джо Байден у промові «Про стан справ в країні» згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Відео

7 лютого Президент Джо Байден звернувся до Конгресу США з промовою «Про стан справ в країні». Байден згадав Україну, закликав до реформ та двопартійної співпраці. Колеги-демократи назвали це звернення «рузвельтівським», а парламентарі з Республіканської партії освистали виступ. 

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео

Рада Безпеки ООН вже вдруге на цьому тижні провела засідання, присвячене Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:36 0:00

Радбез ООН вдруге на цьому тижні провів засідання, присвячене Україні. Сьогодні брифінг скликала Росія, аби обговорити «перспективи мирного врегулювання кризи довкола України в контексті збільшення поставок західної зброї». За засіданням у штаб-квартирі ООН стежила Ірина Соломко.

Деталі візиту президента України до Великобританії: зустріч з Ріші Сунаком, аудієнція у короля, виступ перед парламентом. Відео

Президент Зеленський наперед «подякував» Лондону за потужні британські літаки під час свого візиту до Великої Британії. Можливість відправлення Україні винищувачів для захисту у війні проти РФ не зняте з порядку денного, заявив прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. 

Генсек НАТО закликав США бути готовими до довгої війни РФ в Україні

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Вашингтоні, США, 8 лютого 2023. Фото: AP Photo/Jacquelyn Martin

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ зустрівся із міністром оборони США Остіном Ллойдом. “Нам потрібно бути готовими до довготривалої перспективи, щоб підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, - сказав генсек під час прес-конференції за результатами зустрічі у Вашингтоні.

Столтенберґ також привітав дії адміністрації президента Байдена і особливо двопартійну підтримку, яку відчув особисто під час зустрічах у Конгресі США під час свого візиту сьогодні.

Генсек нагадав, що перемога Путіна могла б стати сигналом іншим авторитарним режимам, зокрема в Азії, що вони можуть досягти своїх цілей, застосовуючи військову силу: “Це зробило б світ небезпечнішим і вразливішим. Отже, в інтересах нашої національної безпеки, слід забезпечити, щоб Україна діяла як суверенна незалежна держава”.

Столтенберґ подякував Сполученим Штатам та особисто Ллойду Остіну “за непохитне лідерство у наданні підтримки Україні”. Ця підтримка щодня змінює ситуацію на полі бою і є критичною для самооборони України, наголосив генсек НАТО.

Очільник Пентагону повідомив, що у розмові зі Столтенбергом йшлося "про гостру загрозу з боку Росії". Йшлося і про “спільні виклики, включаючи безпекові занепокоєння щодо Китайської Народної Республіки”.

Дивіться також:

"Надання зброї - це процес, що розвивається" - Блінкен відповів на питання про літаки для України

F-16 ВПС Польщі під час авіашоу Wings Over Baltics 2019. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держсекретар США Ентоні Блінкен відповів на питання про перспективу надання літаків Україні. Зокрема, про процес надання зброї Україні держсекретар зауважив що йдеться про “процес, що розвивається”.

“Ми продовжуватимемо у тісній співпраці з українцями і партнерами робити висновки про те, що, на нашу думку, потрібно Україні та що може бути найбільш ефективним сьогодні”, - сказав Блінкен під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що відбулась у середу у Вашингтоні.

За словами держсекретаря, військова допомога Україні під час війни змінювалася відповідно до того, як мінявся характер агресії Росії.

“Так само змінювалася і наша підтримка, ми завжди хотіли переконатися, що Україна має в своїх руках обладнання, яке їй знадобиться для захисту у цей момент. Не менш важливим є вміння українців ефективно його використовувати. І це вимагає, в деяких випадках, серйозної підготовки. І, нарешті, все це потрібно об’єднати в єдину цілісну стратегію”, - сказав Блінкен.

Як повідомляв Голос Америки, прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак під час прес-конференції із президентом України Володимиром Зеленським сказав, що сьогодні розпочато програму навчання українських пілотів у Британії.

Більше

XS
SM
MD
LG