Спеціальні потреби

Як проходитимуть вибори за межами України?


Як iнформує МЗС України, 26-го березня на виборчі дільниці поза межами України прийде понад 387 тисяч виборців. 5 дільниць діятиме на території Росії, 5 – на території Сполучених Штатів, а українцям Придністров`я, щоб проголосувати, доведеться їхати в Молдову.

Міністерство закордонних справ закінчило уточнювати списки і назвало офіційну цифру. В день виборів на дільниці поза межами України прийде 387 тисяч 422 виборці. Закордонних виборчих дільниць буде 116, і вони діятимуть у 78 країнах світу.

При цьому порівняно з минулими президентськими виборами, кількість виборців зросла, а кількість дільниць, навпаки, дещо скоротилась. Так, у 2004 році за кордоном голосувало понад 300 тисяч українців, зараз понад 387 тисяч; дільниць було 123, тепер 116.

Зменшення числа закордонних дільниць відбулося за рахунок Придністров`я. Якщо на минулих президентських виборах у невизнаній республіці було 8 дільниць, то тепер жодної. Українцям Придністров`я, що захочуть проголосувати, доведеться їхати до Молдови – в Кишинів або Бельци.

В українському зовнішньополітичному відомстві рішення не відкривати дільниці в Придністров`ї пояснюють відмінностями між Законом про вибори народних депутатів і Законом про вибори президента. Нині чинний виборчий закон накладає обмеження, за якими закордонна дільниця може бути створена лише у великому місті з кількістю виборців не менше однієї тисячі. Окрім того – кажуть в МЗС – на запит України Молдова відповіла, що не може гарантувати у Придністров`ї безпеку в день голосування. Заступник міністра закордонних справ України Микола Маймескул заперечує зв`язок між двома фактами – невідкриттям дільниць і нинішньою блокадою Придністров`я:

«Блокада, не блокада... Раніше, коли ми мали звертатися, відповідно до закону, із цим питанням – чи може країна гарантувати безпеку, це було зроблено раніше, набагато раніше. Так от, власті Молдови говорили, що вони не можуть – нам офіційно дали відповідь – що не можуть гарантувати таку безпеку. Я не роблю безпосереднього зв`язку з блокадою».

Керівник робочої групи з підготовки виборів на закордонних дільницях нагадав також, що на відміну від минулих президентських виборів, коли на Придністов`ї було відкрито 8 дільниць, на виборах 1999 року там діяла всього одна дільниця, на виборах 2002 року – дві.

Заступник міністра, крім того, повідомив, що на території Росії, так само як у минулі та позаминулі президентські вибори, працюватиме 5 дільниць, і що Росія з жодними вимогами про відкриття додаткових дільниць не зверталася. Нагадаю – під час минулорічних президентських виборів тодішні провладні сили робили спроби відкрити кілька сотень додаткових дільниць на території Російської Федерації, пояснюючи це потребами українських громадян Росії. Тодішня опозиція, тим часом, вбачала у цьому намір влади провести безконтрольні масштабні фальсифікації.

XS
SM
MD
LG