Спеціальні потреби

США пiдтримують Київ щодо Приднiстров`я


Сполучені Штати повністю підтримують позицію України у врегулюванні придністровського конфлікту. Високопосадовець Держдепартаменту Дейвiд Креймер називає реакцію Москви та Тирасполя на запровадження нових митних правил невиправданою. Він прогнозує послаблення самоблокади Придністров'я та відновлення переговорів.

Сполучені Штати схвалюють дію нових митних правил на українсько-молдовському кордоні. Помiчник заступника держсекретаря США Дейвід Креймер – спостерігач від Сполучених Штатів на переговорах з врегулювання ситуації у Придністров'ї. Вiн каже, що цей крок одне з небагатьох досягнень останніх місяців переговорів:

Я відвідав три раунди переговорів, на яких США та ЄС були спостерігачами. Те, що ми бачили, нас розчарувало. Три місяці ми сиділи за столом разом з колегами із Європейського Союзу та ОБСЄ, Росії, Молдови, України та Придністров`я. Я не бачив ніякого результату. Ми вважаємо, що новий митний режим - це надзвичайно важливий крок».

Уряд США вдячий Україні за цей крок і сподівається, що він дасть позитивні результати, зазначає Креймер:

«Ми дуже наполегливо працюємо для того, щоб повернути єдність Молдові, частиною якої буде Придністров`я. Важливість угоди про митний режим в тому, що вона працює на цю ідею – тобто підсилює єдність території Молдови. Придністровські підприємства мають дотримуватися молдовських законів та правил. Це легалізує їхню діяльність, яка нині, якщо не поза законом, то межує з його порушенням. Якась кількість підприємств вже скористалися нагодою і отримали всі необхідні митні дозволи і печатки в документах. Відтепер до їхньої діяльності не буде правових претензій. Тираспольський режим чинить цьому опір. Вони за збереження ситуації. Натомість Сполучені Штати завжди хотіли бачити зміни на краще. Молдова і Україна як суверенні держави мають право підписувати такі угоди. І ми дуже підтримали це рішення. Воно показало, що Україна може відігравати у врегулюванні конфлікту дуже конструктивну роль. Ми вдячні, що ваша країна погодилася зробити цей крок. Це було нелегко. Ми вже бачимо негативну реакцію і з Москви і з Придністров'я. Але все одно дії України були правильними і ми їх вітаємо».

Реакцію Росії та Придністров`я на зміни у митних процедурах Креймер називає невиправданою. Тирасполь імітує існування блокади та називає це економічним тиском. Цим самим домагається поверення до старих норм. Незабаром самоблокада, до якої вдалося керівництво Придністров`я послабне, прогнозує Креймер. Сполучені Штати сподіваються, що сторони знову сядуть за стіл переговорів, каже вiн:

«Я сподіваюся побачити тиск на керівництво придністровської адміністрації, щоб воно зняло блокаду, якою обмежує діяльність своїх підприємств. Це залежить тільки від влади у Тирасполі. Я маю надію, що керівники придністровських підприємств зрозуміють, що блокаду організувала не Україна, а режим пана Смірнова. Ми ведемо відповідну роботу з Росією, щоб вони також розуміли свою відповідальність. Я сподіваюся, скоро ми побачимо, що самоблокування послабшає. Придністровська влада заявила, що відмовляється від чергового раунду переговорів, призначених на 4-5 квітня. Гадаю, вони змінять позицію, бо це зашкодить лише їм самим».

Креймер вважає, що вже варто розглядати терміни виведення з Придністров`я російської армії. Поки що Кремль відмовляється це робити, посилаючись на прохання пана Сірнова.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG