Спеціальні потреби

Інвестиції у США можуть значно скоротитися


Суперечка з приводу купівлі Дубайською компанією британської фірми, яка керуєє кількома американськими портами, висунула на перший план питання прямих закордонних інвестицій у Сполучених Штатах.

Противники передачі Дубайській компанії контролю над портовими операціями вказують на питання суверенітету і національної безпеки. На минулому тижні вони домоглись у Конгресі відміни цієї транзакції. Однак, арабські інвестиції грають велику роль в економіці США і як виглядає, приносять користь обом сторонам.

Близькосхідні нафтові постачальники, які нагромаджують великі резерви готівки завдяки тому, що ціна на енергоресурси за останні місяці підскочила, все частіше і частіше звертаються до Сполучених Штатів щодо інвестиційних можливостей, щоб заставити працювати те, що називається - нафтодолари. Американський уряд говорить, що у дві тисячі четвертому році іноземні структури мали в своєму володінні близько 9 трильйонів доларів американських фінансових активів. З цієї суми близькосхідні країни-експортери нафти мають лише малий відсоток, включно з приблизно 120 мільярдами доларів урядових облігацій, плюс різноманітні корпорації і дещо з нерухомості.

Фахівці говорять, що прямі закордонні інвестиції часто призводять до створення високооплачуваних американських робочих місць. Втім, прямі закордонні інвестиції також можуть викликати занепокоєння щодо національної безпеки, як це було зі справою можливого управління Дубайською компанією операціями в американських портах, коли навколо цього почалася гостра дискусія. Крім того, є ще й проблема зростання американського торгового дефіциту. Сполучені Штати в минулому році повідомили про 726 мільярдів доларів торгового дефіциту, і цей дефіцит зростає. Натомість, близькосхідні нафтові експортери мають активні торговельні баланси, які продовжують зростати. Коли країни імпортують більше, ніж експортують, як це є у випадку зі Сполученими Штатами, вони стають все більше й більше залежними від закордонних капіталовкладень, а це вже - вагома причина для хвилювання.

З приводу справи щодо дубайської фірми за останні тижні піднявся чималий шум. Проте, вклади арабських нафтодоларів в американську економіку, принаймні на даний момент, є відносно невеликими. Напочатку 2005 року інвестори з Арабських країн мали всього 4 мільярди доларів прямих інвестицій у Сполучених Штатах. Натомість Британські інвестори мали 252 мільярди.

XS
SM
MD
LG