Спеціальні потреби

Держдепартамент коментує вибори в Українi

Напередодні парламентських виборів в Україні американські посадовці дають оцінки кампанії та висловлюють прогнози щодо майбутнього україно-американських взаємин після виборів. Другий заступник державного секретаря США з питань Європи та Євразiї Дейвід Креймер зокрема заявляє, що Сполучені Штати співпрацюватимуть з будь-яким урядом, що буде сформований після виборів:

«Сполучені Штати чітко вказали, що будуть працювати з будь-яким урядом, який постане у результаті вільних та справедливих виборів. Ми будемо готові працювати з новим урядом і нашою турботою номер один є те, щоб уряд був сформований якомога швидше. Ми бачимо можливість виникнення ускладнень у процесі створення бiльшостi в Раді не лише у питанні висунення кандидата на посаду прем’єр-міністра. Ми надіємось що цей процес не триватиме довго. З нашої точки зору, чим швидше може бути погоджений склад Кабінету Міністрів, тим краще».

Дейвід Креймер також зробив свій прогноз щодо можливих коаліцій у майбутньому парламенті. Що ж до ймовірного блокування між Ющенком та Януковичем американський посадовець каже, що це справа цих політичних сил:

«Це справді справа цих формувань, чи ці два лідери зможуть погодитись і створити коаліцію. Tакож є можливою коаліція між Ющенком та Тимошенко, є також варіант коаліції, хоча менш ймовірний -- між Тимошенко та Януковичем. Це мабуть найменш ймовірний iз трьох варiантiв. Я думаю, є ще одна можливість, і це залежатиме від того, скільки мандатiв набере Партія регіонів, а саме сформування коаліції регiоналами без блокiв Ющенка чи Тимошенко. В цьому окремi сили самi розбиратимуться i ми не будемо висловлювати якусь позицію щодо того, який варiант нам краще пiдходить. Це нехай вирішують політики та народ України».

Чи міг дiючий уряд Ющенка зробити більше за минулий рік, це питання американський посадовець коментував обережно, однак натомiсть вiн пiдкреслив відмінність двох останніх виборчих кампаній:

«Демократія - річ не проста. Перехідний період від минулого режиму до теперішнього не був гладким і я не буду тут сидіти і робити вигляд, що вiн таким був. Але я вважаю, що тут також була проблема з очікуваннями, можливо нереалістичними очікуваннями, якi покладалися на цей уряд. Чи уряд мiг зробити щось краще чи по-іншому? Безперечно. Ретроспективнi аналізи робити завжди дуже легко. Але я думаю, що ми тут бачимо, особливо, що видно з цієї виборчої кампанії - це справді вільні вибори. Чи є якісь порушення - так. Чи вони такі ж погані, як у 2004-ому - ні».

Креймер додав, що свідченням поступу, який Україна зробила на шляху до демократії, також слiд вважати те, що неможливо передбачити результат недiльних виборiв.

XS
SM
MD
LG