Спеціальні потреби

Американка написала книгу про систему ГУЛАГу


Книга «Історія ГУЛАГу» американської журналістки Енн Еплбом - одне з найгрунтовніших досліджень створеної комуністами системи концентраційних таборів. Ті, хто її прочитав, кажуть, що починають по-іншому дивитися на радянську історію. Відтепер можливість познайомитися із твором з`явилася й в українського читача. Перекласти книгу допомогло американське посольство. Українські дослідники сподіваються, що власну історію ГУЛАГу колись напишуть і вітчизняні вчені.

Американська журналістка Ен Еплбом вирішила написати книгу про злочини сталінізму, коли побачила як її співвітчизники купували та вдягали на себе футболки з радянською символікою. Вона взялася показати, що злочини комуністів навіть жахливіші за діяння нацистів. Тому хизуватися серпом і молотом на грудях - те саме, що прикрашати себе свастикою, вважає вона.

Сотні книг розкупили на презентації. Щоб отримати автограф автора, люди вишикувалися в довжелезну чергу. В основі книги – документи з архівів, звіти начальників таборів, листи в`язнів. Дослідниця встановила, що більшовики створили майже 500 систем таборів, в кожній з яких були сотні установ. Їх зводили по всій країні. Сталін створював табори не для того, щоб знищувати людей, а заради використання робочої сили. На безплатній праці в`язнів трималася економічна міць Радянського Союзу. Майже чверть людей, які потрапили в табори, загинули, -- говорить Еплбом:

«Ми зараз не згадуємо, що у нашого союзника Сталіна таборів було значно більше, ніж у фашистів. І на відміну від нацистських в`язнів, радянських людей ніхто звідти не звільнював. Сталін знищив українців більше, ніж Гітлер знищив євреїв. Я писала свою книгу, не сподіваючись, кажучи таку стандартну фразу, що це ніколи не повториться. Бо я розумію, що це буде повторюватися».

Дружина президента Катерина Ющенко горда, що український читач нарешті отримав можливість познайомитися із книгою, хоч і після англомовного світу:

«Це погляд людини зовсім іншого середовища на те, яким чином Радянський Союз приборкував інакомислячих, яким чином система ГУЛАГу охопила всю імперію Радянського Союзу. Я вдячна Ен Еплбом, Роберту Конквесту, Джеймсу Мейсу та іншим американцям за те, що світ дізнався про ці жахливі злочини».

Дослідник Вахтанг Кіпіані сподівається, що книга американської дослідниці стане знаком українським історикам – скласти власний літопис ГУЛАГу:

«Українське прочитання ГУЛАГу ще не відбулося. Бо основні джерела з історії ГУЛАГу – російські, чи радянські, чи пост-радянські. На жаль, українські історики кинулися в окремі ніші – історія дисидентського руху, визвольного руху, самвидаву. Але не знайшлося людини, яка б зважилася написати історію ГУЛАГу від дошки до дошки».

Поки такої книги немає, українське Міністерство культури вирішило купити примірники дослідження для всіх бібліотек країни.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG