Спеціальні потреби

Актуально

Війна в Іраку незабаром коштуватиме США 320 мільярдів доларів

Сенат США розглядає запит адміністрації Білого Дому про надання екстренних фондів на військові дії в Іраку. За підрахунком дослідної служби апарату Конгресу, війна в Іраку незабаром коштуватиме Сполученим Штатам 320 мільярдів доларів, а відтак, не виключено, перевищить витрати на війну у В'єтнамі.

Дослідники Конгресу США виявили, що кошт війни в Іраку різко зріс з 51 мільярда в 2003 до близько 102 мільярдів цього року. Нині він становить 2 мільярди доларів на тиждень. Величина витрат значно перевищила передвоєнні розрахунки. «Перед тим, як підвищувати податки у себе, ми спочатку звернемося до ресурсів іракського уряду та міжнародної громадськості», - говорив Міністр Оборони США Дональд Рамсфельд. Однак згадувані ресурси не матеріалізувалися, а виробництво нафти - головного продукту іракської економіки, під час війни значно знизилося. До цього ж слід додати вартість військового обладнання і його удосконалення, як також боєприпасів і компенсування поранених. Незалежний військовий аналітик Стівен Косяк каже, що війна поглинає гроші, яких Америка в принципі не має. За його словами, ми платимо за цю війну з нашої кредитної картки. Ми не піднімаємо податків, не скорочуємо інших програм, щоб компенсувати воєнні витрати, і це збільшує федеральну заборгованість.

Джеремі Шапіро - дослідник військових питань у вашингтонському мозковому центрі «Інститут Брукінгса» говорить, що хоча Сполучені Штати нині і на доброму рахунку у міжнародних інвесторів, вічно продовжуватися це не буде. Експерт передбачає, що президент Буш незабаром можливо опинитися перед нелегким вибором. Адже війна ускладнює виконання ним деяких пріоритетних завдань удома. Перед ним постала класична дилема, на яку наражаються Президенти воєнних часів. Шапіро ставить у приклад Президента Ліндона Джонсона, який не спромігся знайти відповідний баланс між виконанням свого амбітного плану соціальних перетворень «Величне суспільство та війна у В'єтнамі». Кошт тієї війні у перерахунку на сьогоднішній курс становив 541 мільярд доларів. Однак, каже дослідник, нині Америка витрачає на оборону лише 4 відсотки свого валового прибутку в той час, як у часи Президента Рейґена цей самий показник становив 6, а протягом 50-их років – 10 відсотків. Тому висновок Шапіро такий: питання військових витрат нині регулюватиметься не економічною спроможністю, а радше політичним вибором американського народу. «З політичної перспективи, можливо, треба буде визнати перед народом: так, ми ведемо цю війну, а це означає, що стільки то повинні за неї платити, зокрема зі своєї власної кишені. А краще розуміння ціни вдома викличе більш практичні та менш абстрактні дебати про те, що війна собою в дійсності являє», - говорить він.

Водночас президент Буш продовжує дотримуватися обраної ще на початку війни позиції. Ще у 2003 році він заявив таке: «Моя настанова така: кожного разу, коли ми виряджаємо наших солдат у бій, то водночас зробимо все необхідне, щоб вони мали найкращий вишкіл, найкраще забезпечення та наскільки це можливо - найкращу техніку». Але тоді річний кошторис війни становив 51 мільярд доларів. Цього ж року на розгляд Сенату подано додатковий запит на суму, яка приблизно вдвічі перевищує початкову.

Всі новини дня

Канада надасть Україні $11 млн на розмінування

Залишки від російських снарядів, зібрані українськими саперами, у Харкові. 29 листопада 2022. REUTERS/Vitalii Hnidyi

Канада надасть Україні фінансування для розмінування територій. 15 мільйонів канадських доларів (11 мільйонів доларів США) буде виділено для закупівлі обладнання для виявлення та знешкодження наземних мін та боєприпасів, що не розірвалися.

"Українська влада зараз оцінює, що міни виявлені на 30% території країни", - сказала міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі.

Канада уже надає спецзахист для саперів, а також фінансує передові системи розмінування з дистанційним керуванням для очищення великих територій, наприклад сільськогосподарських угідь.

У серпні Державний департамент США схвалив допомогу на суму 89 мільйонів доларів, щоб допомогти Україні оснастити та навчити 100 команд з розмінування та знешкодження боєприпасів, що не розірвалися.

"Ми ніколи не похитнулися у нашій відданості світу, вільному від мін", - написала Жолі у Twitter, нагадавши про 25-ту річницю Оттавської конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництво і передачу протипіхотних мін та про їхнє знищення.

Раніше про домовленість щодо збільшення допомоги Канади у розмінуванні українських територій повідомляв міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

У статті використано матеріали Reuters

ЄС і США хочуть уникнути торговельної війни довкола субсидування «зелених» технологій

Емануель Макрон після переговорів з Джо Байденом сказав, що дискусії у Вашингтоні зокрема торкалися можливих негативних наслідків американського «Закону про зниження інфляції» для Європи і висловив упевненість, що проблеми будуть подолані. 1 грудня 2022 р.

Чільні представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів Америки кажуть, що готові працювати над тим, аби уникнути проблем у торгівлі між партнерами внаслідок економічної політики, яка впливає на умови промислової конкуренції.

Я ніколи не мав намірів виключити ти, хто з нами конкурує. Таких намірів не було.
Джо Байден

Йдеться про масштабні пропозиції уряду президента Джо Байдена відповідно до ухваленого Конгресом у серпні, «Закону про зниження інфляції» (Inflation Reduction Act «IRA»).

Акт передбачає податкові та інші заохочення на $430 мільярдів, що мали б сприяти розвитку галузей для збереження довкілля, а також можливість зменшення цін для американців.

Європейці стурбовані тим, що фінансові стимули створять переваги для американських підприємств і несправедливо знизять конкурентоспроможність європейських.

«Є ризик, що IRA може призвести до несправедливої конкуренції, може закрити ринки і зруйнувати ті ланцюги постачання, які вже зазнали випробувань КОВІДом», - сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн цього тижня в Бельгії.

Урсула фон дер Ляєн звернула увагу на гасло «Купуй американське!», яке в основі цієї ініціативи США, і на те, що вони назвала «податковими знижками, які можуть призвести до дискримінації», а також «субсидіями виробникам, що можуть призвести до перегонів у субсидіях».

«Дозвольте мені заявити чітко: конкуренція - це добре. Вона підштовхує нововведення, посилює ефективність і забезпечує просування вперед, і таким чином знижує вартість чистих технологій. Конкуренція між Європою і Сполученими Штатами може підштовхнути промисловість і там, і там до покращення, оновлення і швидших перетворень», - підкреслила президентка Єврокомісії, зауваживши, що «ми не лише створимо добре оплачувані робочі місця у Європі та США, але ми також знизимо глобальні ціни чистих енергетичних технологій».

Слабка Європа… не відповідає інтересам американської адміністрації.
Еммануель Макрон

Але вона наголосила, що це можливо лише при конкуренції «на рівних умовах» і закликала працювати зі США, а також «змінити наші власні правила, щоб сприяти інвестиціям» в переході економіки Європи на чисті технології.

Ці питання були порушені під час державного візиту французького президента Емануеля Макрона до США на початку грудня.

Макрон сказав в інтерв’ю американському телеканалу CBC News, що американські субсидії «вбивчі», для європейських галузей, бо вони «в 2-3 рази вищі ніж у Європі».

Французький президент наголосив, що особливо в умовах російської війни в Україні «слабка Європа… не відповідає інтересам американської адміністрації і навіть американського суспільства».

Американський президент Джо Байден погодився з можливістю «поправок», які б знизили загрозу дискримінації.

«Я ніколи не мав намірів виключити ти, хто з нами конкурує. Таких намірів не було», - сказав Байден.

Еммануель Макрон сказав, що його переговори з Байденом підтвердили повну тотожність позиції «щодо української ситуації», і що розмови про IRA були «дуже плідні й глибокі».

«Ми подолаємо їх (побічні наслідки IRA)», - заявив французький лідер.

Дивіться також:

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Український «Щедрик» знову пролунав у легендарному концертному залі «Карнегі Гол» у Нью-Йорку. Відео

Український «Щедрик» пролунав на сцені одного з найпрестижніших концертзалів світу Карнегі Гол у Нью-Йорку. За 100 років після того, як його вперше представили американській публіці у цьому ж залі.

У Молдові виявили уламки ракети після масових ракетних обстрілів України 5 грудня  

Прапор Молдови

У Молдові виявили уламки ракети, яка впала неподалік від кордону з Україною.

Про це повідомило Міністерство внутрішних справ Молдови. За повідомленням, ракета впала в районі міста Бричани.

"Нещодавно поблизу біля міста Бричани, у фруктовому саду, виявили ракету. Вибухонебезпечний предмет виявив патруль прикордонної поліції, який через сьогоднішні російські бомбардування посилив свою пильність", - мовиться у повідомленні МВС Молдови.

У зв'язку з нанесеними в понеділок масовими російськими ракетними ударами по Україні молдовські прикордонники та правоохоронці посилили заходи безпеки та патрулювання прикордонних районів.

Поблизу місця виявлення уламків ракети працюють служби МВС Молдови. Офіційний Кишинів поки не прокоментував інцидент.

Речник МЗС України Олег Ніколенко на своїй сторінці Фейсбук заявив: “Це в черговий раз доводить, що російський ракетний терор несе величезні загрози не тільки безпеці України, але і безпеці сусідніх країн. Україна повинна якомога швидше отримати сучасні системи протиракетної та протиповітряної оборони, які будуть рятувати життя людей, захищати критичну інфраструктуру та робити неможливими подальші ракетні обстріли зі сторони РФ.

Через російські ракетні удари по Україні Молдова переживає також перебої з електропостачанням.

Раніше, 31 жовтня, Молдова також заявляла про виявлення уламків ракети в одному з сіл на півночі країни.

15 листопада у Польщі двоє людей загинули після того, як снаряд влучив по території зерносховища в Пшеводові, неподалік кордону з Україною.

Нові ракетні удари по Україні: як реагують у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео

Що означає обмеження цін на російську нафту: пояснює аналітик Едвард Чоу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00

Віднині вступає в силу європейське ембарго на торгівлю російською нафтою морем, а також ліміт ціни, яку ввели Група Семи, ЄС та Австралія. Що це означає?

Більше

XS
SM
MD
LG