Спеціальні потреби

Свобода слова в Українi очима експертiв


За минулий рік Україна зробила помітний крок до свободи слова. Такий висновок сьогодні оприлюднили експерти Інституту масової інформації. Вони вказують на значні досягнення української влади в цьому напрямку. Водночас, зауважують, що зміни на краще не стали незворотніми i пропонують як журналістам, так і владі об'єднати зусилля для закріплення демократичних свобод.

За минулий рік в Україні не загинув жоден журналіст. Працівників мас-медіа не арештовували, значно зменшилася кількість залякувань, тиску та позовів до ЗМІ. Експерти неурядової організації Інститут масової інформації вважають, що свободи слова в Україні стало значно більше. Така оцінка збігається з висновками американської установи – Дім свободи.

Новій українській владі вдалося зробити величезний крок, каже експерт ІМІ Сергій Таран. Монопольний контроль над всім інформаційним простором – зруйновано i різні політичні сили отримали рівний доступ до мас-медіа, вважає вiн:

Нинішня влада має дуже багато причин гордитися з того, що вона не робить для ЗМІ. Вона не саджає журналістів, вона не закриває опозиційні мас-медіа, вона не повертається до практики темників. Але нинішня влада ще має шанс гордитися з того, що вона робить для того, щоб ті позитивні зміни, які намітилися зі свободою слова, щоб вони стали незворотніми».

На жаль, каже Таран, владі не вдалося покарати тих, хто запровадив в Україні цензуру. Люди, які колись погрожували журналістам, або вказували, що їм писати, іноді й надалі займають свої посади. Експерти ІМІ найближчими днями передадуть правоохоронцям повний перелік таких випадків і вимагатимуть від керівника МВС взяти їх на особливий контроль.

Не сповна змогли скористатися свободою слова й самі мас-медійники. За рік в Україні не було жодного випадку, коли якийсь із чиновників пішов у відставку після оприлюднення результатів журналістьського розслідування. Найприкріше, що свобода слова поки що не стала незворотньою, вважає Таран. У влади все ще є важелі економічного тиску на власників ЗМІ. Хоча, хто стоїть за тим чи іншим телеканалом часто залишається таємницею. Юрист ІМІ Роман Головенко пропонує на законодавчому рівні зробити цю іфорамцію відкритою:

«Доцільно ввести законодавчі зміни, згідно з якими щороку проводився би аудит ЗМІ, і разом з висновком аудиту можна оприлюднювати імена власників того чи іншого засобу масової інформації».

Вже у чертвер на нараду планують зібратися журналісти, які потрапили до нового складу парламенту. Вони хочуть визначити найпріорітетніші закони, які необхідно ухвалити для того, щоб повернення до часів цензури в Україні стало неможливим.

XS
SM
MD
LG