Спеціальні потреби

Актуально

Українцi за енергоносiї вже платять бiльше

З травня українцям доведеться на чверть більше платити за енергоносії – газ та електроенергію. Це перший етап підвищення цін, який має довести їх до світового рівня. До цього часу населенню в Україні опалення та освітлення осель обходилося найдешевше в Європі. Державні чиновники запевняють – підняття цін об'єктивний процес, який стимулюватиме запровадження енергоощадних технологій.

В Україні ціна на газ, який споживає населення, не змінювалася з 1999 року. Хоча з того часу енергоносії на світових ринках суттєво подорожчали. В 2005 опалення та освітлення осель українцям обходилося найдешевше в Європі. Державна компанія Нафтогаз закуповувала газ в Туркменістані та Росії. І продавала його громадянам собі у збиток. Якщо б ціни не змінилися – до кінця року Нафтогаз міг би збанкрутіти, каже його керівник Олексій Івченко. Його борги могли б перевищити 7,5 мільярдів гривень, додає вiн:

«Компанія Нафтогаз є господарюючим суб'єктом, який зобов`язаний працювати прибутково і нічого собі в збиток нікому не продавати. Цю соціальну функцію повинен взяти на себе бюджет».

З першого травня газ та електроенергія подорожчали на чверть. Але це тільки початок, кажуть експерти. Поетапно ціна на блакитне паливо зросте в 2,5 рази. При цьому мешканці сільської місцевості й надалі платитимуть менше городян. Газ також обходитиметься дешевше тим, у кого встановлений лічильник.

Ціна мала зрости ще з початку року. Але влада не ризикнула зробити цей непопулярний крок до парламентських виборів. Експерти кажуть, що подорожчання енергоносіїв стимулюватиме їх економію. Адже Україна поставила завдання скоротити залежність від імпортного газу. До того ж, для найбідніших верств населення діє система субсидій. До того ж несправедливо дешево продавати газ тим, хто взмозі платити за нього реальну вартість. Люди завжди сприймають будь-яке подорожчання негативно, кажуть соціологи. Але виглядає, що пересічні кияни не роблять із цього трагедії. Ось що сказали з цього приводи деякi жителi столицi:

- «Хотілося б, щоб воно було дешевше, або взагалі задарма. Але якщо треба – будемо платити».

- «Помітно стало. Тим більше я знімаю квартиру в Києві. Господарі вимагають оплату комунальних послуг. Якщо раніше платив 250 то зараз вийде всі 300 доларів за місяць. Не хотілося б, але що поробиш? Доведеться більше працювати, та забути про вихідні».

- «Такого ж не буває, щоб гроші бралися просто невідомо звідки. Значить вони (урядовці) їх звідкись взяли. Через те, що люди стільки платять за газ, через те в них і зарплати по 100 доларів. З цими ста баксами люди не можуть поїхати за кордон і подивитися, що відбувається навкруги. Не можуть люди купити собі машину і житло. Зате за газ платять дуже дешево».

Як стрімко дорожчатиме газ і електроенергія для українців надалі залежатиме від вартості імпортних енергоносіїв. Урядовці запевняють, що для України російський та туркменський газ з другого півріччя не зміниться у ціні. Хоча представники російської газової монополії висловлювали намір переглянути контракти і підняти вартість з нинішніх 95 доларів у два з половиною рази.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG