Спеціальні потреби

Актуально

В медіа-просторi України будуть великi змiни

Міжнародні правозахисні організації зазначають, що в Україні кардинально змінилась ситуація зі свободою слова. Зникла цензура з боку влади, а журналісти вільніше висвітлюють контроверсійні теми. Одним з показників таких змін є і діяльність Національної ради з питань телебачення та радіомовлення України. Нещодавно Рада ухвалила рішення надати ліцензію на мовлення колись закритій радіостанції Континент, яка належала Сергію Шолоху. Голова Нацради Віталій Шевченко днями побував у вашингтонській студії Голосу Америки.

Після відвідин форуму у Лас-Вегасi Національної асоціації мовників США Віталій Шевченко каже, що Україна сьогодні знаходиться на порозі великих змін та проривів у теле-радіо-індустрії і Національна рада з питань телебачення та радіомовлення, зазначає вiн, намагається іти у ногу з часом:

«Буквально недавно ми вперше про ліцензували чотири цифрові канали телевiзiйнi i ми очiкуємо дуже великих змiн. Очiкуємо, що вже найближчим часом в Українi започаткується цифрове мовлення. Це – прихiд нових технологій, нових інвестицій, зрештою.... Видно, що в Україну зараз готовi прийти великі грошi. Всi активно цікавляться умовами спiвпрацi з українськими телевiзiйниками i радiйниками. Цiкавляться законодавчою базою, яка регулює стосунки у цiй сферi, зокрема новим законом, який набув чинності 1-го березня, про телебачення i радiо, який дуже багато змiнює у стосунках мiж мовниками i всіма, хто задіяний у комунiкацiйнiй сферi в Українi».

Віталій Шевченко прогнозує, що восени почнеться активна пора, пов'язана з розширенням контактів. Саме у цей період планується приєднання України до транскордонного мовлення.

Що ж до збільшення кількості телевізійних каналів, яких в Україні у порівнянні з розвиненими західними країнами дуже мало, то голова Нацради переконаний, що створення цифрового мовлення якраз надасть поштовх для їх розвитку в Україні. Хоча він зізнається, що це процес не буде простим.

«Це справді буде для України складний процес. Ми вперше у цьому році маємо 10 мiльйонiв гривень бюджетних коштiв видiленi на запровадження програми цифрового мовлення i зараз лише думаємо, як їх краще освоїти. У будь-якому випадку першi глядачi цифрового телебачення – їхнє коло буде дуже обмежене. Ми по регiонах впроваджуємо цифрове мовлення: це буде Київ, потім ми хочемо його впровадити в Криму, в Луганськiй областi, в Закарпатті. Вирiшимо якiсь проблеми, пов`язанi з густозаселеними регіонами, там де є проблема частотного освоєння. Ну, i з другого боку, там, де Україна має проблеми взагалi з iнформацiйним забезпеченням своїх громадян, оскiльки в попереднi роки ми дуже багато програли i наш iнформацiйний простір розвивався безсистемно i ми не дбали про свою інформаційну безпеку. Так що почасти ми i цю проблему розв`яжемо шляхом впровадження цифрового мовлення. Ну, але тим не менш доводиться говорити, що це дорого, що це щось коштуватиме кожному громадянину, який захоче приймати програми цифрового телебачення, i завдання держави i нас – Національної ради – в тому, як зробити це мовлення доступнішим.

Ще одне важливе питання, яке вже довгий час дискутується в Україні -- створення громадського телебачення. Віталій Шевченко каже, що Національна рада виступає за перетворення державного телебачення на громадське:

Національна Рада весь час підтримувала ідею суспільного мовлення, навiть i попереднiй склад, який прийнято було вважати таким про-владним у негарному розумiннi цього слова i навiть i вiн пiдтримав ідею суспiльного мовлення. Інша річ, що не говорив, як це зробити. Iдея провисала. Нинiшнiй склад однозначно говорить, що треба зробити i додає, що треба зробити на базi державного телебачення i радiо. Я не сумнiваюся, що суспiльне мовлення утвориться не паралельно з державним, а саме на базi державного», -- переконаний голова Національної ради з питань телебачення та радіомовлення України Віталій Шевченко.

Всі новини дня

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Заяви про успіхи російської армії під Бахмутом, ймовірно, перебільшені – ISW

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні» – фахівці ISW.

У боях, що тривають навколо Бахмута на Донбасі, 29 листопада російські війська досягли певних успіхів, але західні військові експерти кажуть, що навряд чи цей успіх був значний.

Як зазначають фахівці американського Інституту вивчення війни (ISW), геолокаційні дані свідчать, що російські війська просунулися на південний схід від Бахмута, але дослідники не можуть підтвердити заяви російських військових блогерів, які стверджують, що «російські війська прорвали українську лінію оборони на південь від Бахмута вздовж шосе T0513». І таким чином, за твердженням російських джерел, вони могли б просунутися в напрямку містечка Часів Яр і перерізати одну з двох основних українських наземних комунікацій (GLOC) до Бахмута.

«Такі заяви, ймовірно, є частиною триваючої російської інформаційної операції та передчасні», – вважають фахівці ISW.

Також вашингтонські експерти кажуть, що погоджуються з оцінками Міністерства оборони Великої Британії, яке 29 листопада повідомило, що російські війська, ймовірно, припинили розгортання батальйонних тактичних груп (БТГ) протягом останніх трьох місяців через їхню неефективність.

Як пише британська розвідка, «концепція БТГ відігравала важливу роль у російській військовій доктрині протягом останніх десяти років і передбачала інтеграцію батальйонів із повним спектром допоміжних підрозділів, включаючи бронетехніку, розвідку та, на відміну від звичайної західної практики, артилерію».

Як пишуть фахівці ISW, починаючи з квітня вони вважали, що російські БТГ були розбиті та втратили боєготовність у різних «невдалих російських наступальних операціях, включаючи атаки на Київ, Маріуполь, Сєвєродонецьк і Лисичанськ, і пізніші спроби відновити ці БТГ для відновлення їхньої бойової потужності зазнали невдачі». Тому росіяни, на думку експертів ISW, тепер змушені покладатися на імпровізовані одноразові структури з мобілізованим персоналом.

Російська влада посилюватиме внутрішні репресії – британська розвідка

Говорячи про російську внутрішню політику, британська розвідка у своєму звіті за 30 листопада пише про те, що влада в Росії, ймовірно, планує посилити внутрішні репресії, оскільки конфлікт залишається невирішеним і все більше впливає на повсякденне життя росіян.

Як дії на випередження, британські фахівці трактують нові заходи проти тих, кого Кремль називає «іноземними агентами». Заходи набирають чинності з 1 грудня.

Британська розвідка каже, що репресії проти опонентів режиму потрібні, щоб запобігти зростанню внутрішнього інакомислення».

За оцінкою британських аналітиків, через поправки до «Закону про іноземних агентів» 2012 року, які президент Росії Володимир Путін схвалив у липні, визначення охопить і тих людей, яких російська держава визнає такими, що перебувають під «впливом або тиском іноземних гравців». Також зростає ризик переслідування цих людей через те, що російська влада зможе «публікувати особисті дані та адреси визначених «іноземних агентів».

На переконання британської розвідки, «нові закони ще більше розширять репресивні повноваження російської держави».

Аналітики нагадують, що репресії Путіна тривають з часу його повернення на посаду президента в 2012 році, але ця тенденція «різко посилилася після вторгнення в Україну».

Більше

XS
SM
MD
LG