Спеціальні потреби

Актуально

Новообраний депутат – гість нашої студiї

Новообраний депутат України від Блоку Юлiї Тимошенко Андрій Шевченко заявив, що коалiцiйнi переговори в Українi затягуються штучно, адже про принципи роботи було домовлено ще на Майданi. Вiн також зазначив, що Юлія Тимошенко не збирається вiдмовлятися від прем`єрства. Про це вiн заявив в інтерв`ю, яке вiн дав, завiтавши до нашої вашингтонської студії. З ним розмовляла Мирослава Ґонґадзе.

МҐ: Вітаю, Андрію.

АШ: Доброго здоров`я. Я відчуваю себе таким подвійним iменинником як колишнiй кореспондент «Голосу Америки» i колишнiй шеф-редактор «П`ятого каналу». Радий бути тут.

МҐ: Вітаю з перемогою та зміною кар'єри.

АШ: Продовженням кар`єри.

МҐ: Будемо так вважати. Ви все-таки пiшли в полiтику, тому будемо говорити про полiтику. Чи, на Вашу думку, не затягуються переговори щодо коаліції i яка Ваша оцінка причин того, що сьогоднi вiдбувається в Українi.

АШ: Ну, не тільки на мою думку, а на думку усіх тверезомислячих людей, якi дивляться за тим, що сьогоднi вiдбувається в Українi. Зараз очевидно, що у нас з коаліцією уже непристойно довге затягування. А чому? Тому, що є люди, якi не хочуть подивитися правдi ввiчi. Вони не готовi сприйняти i прийняти результати виборiв i вони, замість того, щоб зараз реально починати працювати, вони шукають способу, як можна якось інакше перекрутити результати виборiв, перекрутити ту ситуацію, яка є.

МҐ: Дуже багато говориться про те, що ця вся проблема у Юлії Тимошенко, що вона не хоче вiдмовитися від посади прем`єр-мiнiстра i тому тi домовленості таки ще не вiдбулися. Чи готова Юлія Тимошенко вiдмовитися від посади прем`єр-мiнiстра заради того, щоб створити помаранчеву коаліцію i яка ситуація буде, якщо помаранчева коаліція таки не буде створена i «Наша Україна» домовиться з «Партiєю регiонiв»?

АШ: Ну, я впевнений, що Тимошенко не буде вiдмовлятися від посади прем`єр-мiнiстра у форматi помаранчевої коаліції. Більше того, я думаю, їй би це не дозволили зробити ні Блок Юлії Тимошенко, ні тi виборцi, тих майже шість мiльйонiв, якi проголосували. Це було б нечесно. Ну, Ви прекрасно розумiєте, що таке пройти виборчу кампанію дуже непросту, всю кампанiю говорячи про те, що це – вибори i уряду i прем`єр-мiнiстра. I зараз, коли є всi можливості брати відповідальність i працювати – не робити цього. Я може вжив би такий образ: Уявiть, що ми з Вами будуємо будинок i у Вас є можливість, Ви затвердили проект будинку. Ви уже уявляєте, якого кольору буде черепиця, яким буде вазончик, якi квiти Ви висадите. Більше того, Вам доворили це робити i там певні люди, якi вирiшували, хто має це робити, сказали: от Мирослава буде для цього хороша людина, яка візьме пiд ключ відповідальність i яка зробить це. I в останнiй момент раптом кажуть: ну, Мирославо, план хороший, але насправдi Ти займися там, наприклад, огорожею i воротами, а всю відповідальність за проект будуть нести інші люди. Ти кажеш, якi? Ну, поки що не говоримо. Але хтось буде iнший, але не Ти, бо Ти нам чимось не подобаєшся. Чи можна в таких умовах вiдповiдати за ситуацію, за будiвництво цього будинку – ні. У нас є один нюанс – що в цьому будинки ми збираємося жити. Тому я впевнений, що нiхто цю відповідальність не збирається просто так вiддавати. I є всi можливості для того, щоб сформувати хорошу про-президентську коаліцію, зробити дуже якiсний будинок i я впевнений, що Юлія Тимошенко може для цього бути дуже хорошим прем`єром. Але я не хочу спрощувати, тому, що такi довгі переговори про коаліцію, це означає, що є дуже рiзнi погляди i в Блоці Юлії Тимошенко, i в «Нашiй Українi», i в соцiалiстiв, i це означає, що проблема не в однiй полiтичнiй силi, а взагалi в тiй системi, яка є в країнi».

МҐ: Президент Ющенко неодноразово наголошував на тому, що необхiдно спочатку домовитися про принципи формування цього уряду i принципи роботи уряду i тільки після цього уже визначатися з посадами.

АШ: Мені здається, що просто про принципи ми домовилися пiвтора року назад, коли була революція i коли був Майдан. I мені здається, якщо зараз хтось пробує два місяці домовлятися ще раз про щось, що потім виявиться програмою дій президента Ющенка, то це – затягування часу. Давно домовилися. Всім зрозумiло на яких трьох китах буде стояти цю коаліція, це -- європейський вектор, це – ринкова, соціально зорієнтована економіка, i це – свобода: свобода слова, демократiя i так далi. Все. Треба просто працювати. Я перепрошую. Мені здається, якщо люди до чогось хочуть домовитися, для цього вистачає одного вечора, одної ночі, може двох – максимум, а не двох мiсяцiв. Тому я сподiваюся, що тi люди, якi там зараз упираються руками i ногами від коаліції, вони зараз перепочинуть десь на пляжах, десь на пісочку, повернуться до Києва i нарештi ми отримаємо результат.

МҐ: Останнє, i мабуть найважливіше запитання – якi Вашi прiоритети роботи у парламентi?

АШ: Це – звичайно парламентський Комiтет свободи слова, де я збираюся працювати i я думаю, що якщо раніше цей комiтет бiльше займався тим, що в нього був девiз – Не вiддамо жодного квадратного сантиметра свободи – він був таким захисником оазису свободи слова – зараз можна завойовувати нову територію, це має бути Комiтет iнформацiйної полiтики, справедливої, хороших правил гри, якi будуть i в iнтересах журналiстiв, i в iнтересах грошей, медіа-капiталу, i, головне – i в iнтересах глядача. Тому будемо створювати хороші, справедливі, успiшнi правила гри для медійного ринку. Те саме, чим ми займалися всi останні роки.

Всі новини дня

"Я злітав на F-16 з місць на Близькому Сході, де не проїхав би машиною" – екс-пілот F-16 Ден Гемптон. Інтерв'ю

Винищувачі F-16 не лише мають широкий функціонал, а й можуть працювати у досить складних умовах і не потребують занадто складної інфраструктури, хоча мають і слабкі місця. Про це в інтерв’ю Марії Прус розповів "найсмертоносніший пілот F-16" американської авіації підполковник у відставці Ден Гемптон.

Ердоган оголосив про перемогу на виборах

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час виступу перед прибічниками, Стамбул, 28 травня. REUTERS/Murad Sezer

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здобув перемогу у другому турі президентських виборів. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Туреччини, оприлюднені у день голосування, 28 травня.

За результатом підрахунку 99,49 % відсотка голосів Реджеп Таїп Ердоган переміг із 52,1 % голосів проти 47,9 % у його суперника Кемаля Киличдароглу.

Ердоган особисто оголосив про свою перемогу. "З Божою допомогою, будемо гідні вашої довіри", - цитує президента Deutsche Welle з посиланням на інформаційну агенцію AFP.

Деякі представники опозиції у Туреччині вже привітали Ердогана із перемогою, а Киличдароглу заявив, що продовжуватиме боротьбу після того, як перші результати показали, що він програв на, за його словами, "найбільш несправедливих виборах за останні роки".

На противагу прагненням до світської демократії Кемаля Киличдароглу, Ердоган планує завершити свою багаторічну політику: перехід Туреччини від демократії західного типу до "поміркованої ісламської країни з особливими місцем у світовій політиці", кажуть оглядачі.

За даними турецької ЦВК, активність виборців у другому турі становила близько 85,6 %, що на два пункти менше, ніж у першому турі голосування. Як повідомляв Голос Америки, другий тур виборів президента у Туреччині відбувся вперше в історії.

69-річний Ердоган править країною протягом двох десятиліть. У 2003-2014 роках він був прем'єр-міністром, після чого став першим обраним народом, а не парламентом, президентом. Відтепер, у разі визнання перемоги, він продовжить своє правління на третє десятиліття, - нагадує DW.

Опоненти Ердогана закидали йому надмірне зближення з Росією. Із перемогою турецького президента привітали лідери Єгипту, Катару, ОАЕ, а також російський президент Путін.

В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Вибух безпілотника у небі над Києвом під час російської атаки 28 травня 2023 р. REUTERS/Gleb Garanich

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.

CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.

Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.

Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".

У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.

Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.

Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.

Сотні нових безпілотників-камікадзе?

У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.
CNN

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.

Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.

Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.

Наслідки для Ірану

"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".

Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".

Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.

Чому атаки посилились саме зараз

Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.

Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.

Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.

Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".

Дивіться також:

У Туреччині підраховано понад 97% голосів. Ердоган лідирує

Бюлетень на виборах президента Туреччини, 28 травня 2023. AP Photo/Emrah Gurel

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган лідирує у другому турі виборів президента за результатами опрацювання понад 97% бюлетенів. Зараз він набирає понад 52% відсотки голосів, його супротивник Кемаль Киличдароглу - менш ніж 48%.

За даними турецького агентства Anadolu, пише Радіо Свобода, понад 64,1 мільйона виборців зареєструвалися, аби проголосувати, з них більше ніж 1,92 мільйона вже віддали свої голоси на закордонних дільницях. Голосування за кордоном тривало до 24 травня.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Анкара від початку повномасштабного російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.

Разом з тим Киличдароглу перед другим туром виборів звинуватив Ердогана у надто тісних відносинах із президентом РФ Путіним, які "можуть спричинити залежність від Росії".

Туреччина відіграла ключову роль у питанні звільнення з полону українських військових та заручників, а також при укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.

Сутички на кордоні Афганістану й Ірану вщухли, ідуть перемовини про мир і доступ до води

Охоронці Талібану у залі готелю Imperial Continental, Кабул, Афганістан, 27 травня 2023 року. AP Photo/Rodrigo Abd

Афганський Талібан і влада Ірану заявили, що збройні сутички між їхніми прикордонними силами безпеки вщухли, і обидві сторони ведуть переговори щодо послаблення напруженості.

У суботу внаслідок зіткнень загинули двоє іранських силовиків та прикордонник Талібану, що посилило напруженість мж країнами на тлі суперечки щодо водних ресурсів.

У неділю іранське державне інформаційне агентство IRNA зацитувало заяву високопосадовця, що "ситуація під контролем".

Речник Міністерства внутрішніх справ Афганістану заявив, що його уряд "не хоче воювати зі своїми сусідами", і наполіг на тому, що іранські сили розпочали конфлікт, що змусило афганських прикордонників вжити заходів у відповідь.

Двостороння напруженість нещодавно загострилася через звинувачення Ірану в тому, що Талібан порушує угоду про розподіл води 1973 року між Тегераном і Кабулом, блокуючи потік води з річки Гільменд, яка тече з Афганістану в посушливі східні прикордонні регіони Ірану.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі під час візиту до прикордонної провінції закликав талібів поважати договір, який передбачає спільне користування водними ресурсами та окреслює доступ до моніторингу рівня води.

"Виправдання війни та негативних дій не служать інтересам жодної зі сторін", - написав речник Міноборони Афганістану Енаятулла Ховаразмі у Твіттері.

ООН повідомляла, що Афганістан та Іран значно постраждали від тривалої посухи.

Більше

XS
SM
MD
LG