Спеціальні потреби

Актуально

З`являються ознаки нової «холодної вiйни»?

Цими днями у Києві та Москві продовжують обговорювати критичні заяви, що пролунали на адресу Москви та щодо непевного майбутнього СНД, а також їх можливі наслідки. У Росії все частіше лунає термін «холодна війна», оголошена Заходом. Тим часом охолодження стосунків з Росією очікують і в Україні.

Українські та російські інфорамційні агентства, із посиланням на неназване джерело в російському уряді, повідомляють про те, що Україна та Грузія найближчим часом можуть зазнати скасування більшостi торговельних преференцій з Росією. Як зазначило джерело, ці преференції країни мали у зв`язку із участю в СНД, однак вони мають бути переглянуті після виходу країн з Співдружності.

Загалом подібні заяви відображають єдину тенденцію остаточного розлучення країн пострадянського простору. В Україні також кажуть про скасування пільг для росіян, зокрема щодо Чорноморського флоту Росії. Цього разу представник Міноборони Леонід Поляков заявив, що перегляду тарифів для базування російського флоту у Криму не уникнути. Раніше йшлося про те, що розмір тарифів може зрости уп`ятеро.

Це не єдина дискусія економічного характеру з політичним підгрунтям, яка ведеться поміж Росією та колишніми радянськими республiками у складi СНД. Стан, у якому знаходяться стосунки Москви з республіками, які виявили намір вийти з під контролю колишньої метрополії, цілком можна назвати торговельною війною.

Спочатку Росія заборонила ввезення українського м`яса та молока на свою територію, пояснюючи це низькою якістю продукції. Попри те, що численні перевірки не виявили жодної проблеми, зоборону не знято. Далі була черга Грузії та Молдови. Федерація відмовилися ввозити вино з цих країн, що є їх головним експортним продуктом. Тбiлiсi та Кишинiв були змушені підраховувати збитки та розширювати експорт до України.

Останньою жертвою політичною протистояння стала відома мінерально вода «Боржомі», яку Російські служби теж визнали неякісною, попри те, що ця вода впродовж століть має навищі характеристики і користується незмінною популярністю на всьому потрадянському просторі.

Як заявив керівник комітету Держдуми Росії Вадим Густов, виходячи з СНД Україна має очікувати перегляду і газових тарифів, мовляв тоді розрахунки точно будуть ринковими. Водночас, російський політик не зауважив, що згідно з офіційними домовленостями від 4 січня, Україна й так купує російський газ по 230 доларів за кубометр, що є практично тією ж ціною, за якою отримує газ Німеччина.

Всі новини дня

Швеція дозволила базування військ НАТО, очікуючи набуття членства в альянсі

Шведський і фінський солдати під час навчань поблизу Стокгольма 28 квітня 2023 р.

Уряд Швеції оголосив, що дозволяє тимчасове розташування військ і техніки НАТО на своїй території в межах приготувань до «майбутніх спільних операцій».

... Неможливо сказати, де пролягають межі територіальних зазіхань Путіна.

Швеція перебуває на завершальному етапі вступу в НАТО після того, як всі держави організації, окрім Туреччини й Угорщини, ратифікували договори про шведське членство.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ висловлював сподівання, що Туреччина й Угорщина здійснять ратифікацію якомога швидше - можливо до вільнюського саміту НАТО у липні.

Генсек НАТО у Стамбулі переконував Ердогана не протидіяти вступу Швеції до Альянсу

Шведський уряд подав заявку на вступ в оборонний союз минулого року разом з Фінляндією після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну і зараз каже, що умови для спільних операцій з НАТО повинні бути створені якнайшвидше.

«Значне погіршення становища з безпекою у прилеглих до нас регіонах після агресивної війни Росії проти України показало важливість тісної співпраці Швеції з НАТО і з країнами, які є членами НАТО», - сказано в повідомленні шведського уряду.

Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон та міністр оборони Пол Джонсон також виклали свої роз’яснення в одній з найбільших газет країни Dagens Nyheter, підкреслюючи, що «Росія і надалі становитиме загрозу для своїх сусідів у найближчому майбутньому, і неможливо сказати, де пролягають межі територіальних зазіхань президента Владіміра Путіна».

Вони вказують, що Швеція має амбітний план посилення обороноздатності незалежно від швидкості процесу вступ в НАТО і називають урядове рішення «дуже чітким сигналом Росії про нашу спроможність надавати й отримувати військову допомогу».

«Сьогодні Швеція у більшій безпеці, ніж вона була до того, як ми подали заявку на вступ (в НАТО)», - запевняють прем'єр-міністр і міністр оборони Швеції.

Швеція разом з союзниками в ЄС запровадила санкції проти Росії і надає значну економічну і військову допомогу Україні.

Зараз у Швеції навчаються сотні українських солдатів, які повернуться в Україну озброєні 50-тьма шведськими бойовими машинами CV 90.

Шведські інструктори також брали участь у навчанні українських військових на базах у Великій Британії.

“Не маючи успіхів в бою, росіяни підірвали Каховську ГЕС”, – заступник генпрокурора України. Відео

Українська генпрокуратура розслідує підрив Каховської ГЕС як воєнний злочин – порушення правил ведення війни та екоцид. “Немає жодних сумнів, що Каховську ГЕС підірвали російські війська”, – говорить перший заступник генпрокурора України в інтервʼю з Олексієм Коваленком.

В комітеті Сенату США підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. Відео

Законодавці в комітеті Сенату із міжнародних відносин підтримали резолюцію, яка засуджує депортацію українських дітей до Росії. За цими слуханнями стежила Катерина Лісунова.

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Більше

XS
SM
MD
LG