Спеціальні потреби

З`являються ознаки нової «холодної вiйни»?


Цими днями у Києві та Москві продовжують обговорювати критичні заяви, що пролунали на адресу Москви та щодо непевного майбутнього СНД, а також їх можливі наслідки. У Росії все частіше лунає термін «холодна війна», оголошена Заходом. Тим часом охолодження стосунків з Росією очікують і в Україні.

Українські та російські інфорамційні агентства, із посиланням на неназване джерело в російському уряді, повідомляють про те, що Україна та Грузія найближчим часом можуть зазнати скасування більшостi торговельних преференцій з Росією. Як зазначило джерело, ці преференції країни мали у зв`язку із участю в СНД, однак вони мають бути переглянуті після виходу країн з Співдружності.

Загалом подібні заяви відображають єдину тенденцію остаточного розлучення країн пострадянського простору. В Україні також кажуть про скасування пільг для росіян, зокрема щодо Чорноморського флоту Росії. Цього разу представник Міноборони Леонід Поляков заявив, що перегляду тарифів для базування російського флоту у Криму не уникнути. Раніше йшлося про те, що розмір тарифів може зрости уп`ятеро.

Це не єдина дискусія економічного характеру з політичним підгрунтям, яка ведеться поміж Росією та колишніми радянськими республiками у складi СНД. Стан, у якому знаходяться стосунки Москви з республіками, які виявили намір вийти з під контролю колишньої метрополії, цілком можна назвати торговельною війною.

Спочатку Росія заборонила ввезення українського м`яса та молока на свою територію, пояснюючи це низькою якістю продукції. Попри те, що численні перевірки не виявили жодної проблеми, зоборону не знято. Далі була черга Грузії та Молдови. Федерація відмовилися ввозити вино з цих країн, що є їх головним експортним продуктом. Тбiлiсi та Кишинiв були змушені підраховувати збитки та розширювати експорт до України.

Останньою жертвою політичною протистояння стала відома мінерально вода «Боржомі», яку Російські служби теж визнали неякісною, попри те, що ця вода впродовж століть має навищі характеристики і користується незмінною популярністю на всьому потрадянському просторі.

Як заявив керівник комітету Держдуми Росії Вадим Густов, виходячи з СНД Україна має очікувати перегляду і газових тарифів, мовляв тоді розрахунки точно будуть ринковими. Водночас, російський політик не зауважив, що згідно з офіційними домовленостями від 4 січня, Україна й так купує російський газ по 230 доларів за кубометр, що є практично тією ж ціною, за якою отримує газ Німеччина.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG