Спеціальні потреби

Україна готується вiдзначати «Днi Європи»


Рекордна кількість країн візьме участь в організації Днів Європи в Україні. Цьогорічнi заходи відбудуться в трьох містах – Києві, Запоріжжі та Харкові. Організатори відзначають традиційно високий інтерес українців до культури та традицій країн ЄС. Співпраця ж на офіційному рівні йде не так, швидко, як хотілося б Києву.

27 держав континенту візьмуть участь в організації Днів Європи в Україні. До святкування приєднаються посольства країн-членів та кандидатів ЄС, повідомляє представництво Єврокомісії. У Європі цей день відзначають 9 травня. В Україні – з 20 по 28. Святкові заходи крім столиці вперше прийматимуть Запоріжжя та Харків.

У Єврокомісії констатують, що в Україні Дні Європи проходять навіть з більшим розмахом, ніж в самому ЄС. Торiк в різноманітних заходах взяли участь понад 200 тисяч українців. На площах та вулицях міст в сотнях наметів можна дізнатися про життя Євросоюзу, традиції та звичаї країн-членів. Найбільший інтерес, як правило, викликають кухня та мистецькі заходи. Традиційно багато людей відвідують концерти європейських поп-зірок. У Єврокомісії задоволені співпрацею з українським урядом, який надає підтримку організації святкових заходів. Втім, прогресом у євроінтеграції українська влада, не надто задоволена.

Минулого тижня президент Ющенко публічно закликав керівництво ЄС дати Києву чіткі сигнали щодо можливості майбутнього членства. Однак Брюссель поки що не демонструє такої готовності і пропонує співробітництво в рамках політики сусідства. Єврокомісар з питань розширення Беніта Ферреро-Вальднер вважає її надзвичайно успішною. Про це вона сказала у промові з нагоди Дня Європи, згадавши про вдалу співпрацю в облаштуванні україно-молдовського кордону.

Днями ЄС вирішив запровадити мито на українські труби. Вони обкладатимуться ставкою від 12 до 26 відсотків. Український МЗС називає ці санкції несправедливими і просить їх скасувати.

Важко просуваються й переговори щодо полегшення візового режиму. Україна скасувала його для громадян ЄС і очікувала зустрічних кроків. Однак українцям все ще непросто отримати візи для поїздок в країни Євросоюзу. Брюссель наполягає, щоб країни Східної Європи та Балтії скасували безплатні візи для громадян України. Єдина поступка – Європа поки що не підвищуватиме для українців вартість оформлення документів. Громадянам інших країн за візи доведеться платити більше.

Особливі надії українська влада покладаає на співпрацю в енергетичній сфері. Вона пропонує добудувати нафтопровід Одеса-Броди і перекачувати ним каспійську сировину до країн ЄС. Україна також готова надати свою територію для транзиту на Захід іранського газу.

XS
SM
MD
LG