Актуально
Український політолог про перспективи ГУАМ
Своїми думками з приводу нещодавнього саміту ГУАМ в Києві з Володимиром Звігляничем ділиться директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський.
ВЗ: Пане Михайле, які ваші враження від саміту ГУАМ в Києві?
МП: Найяскравіші враження пов’язані з тим, що кожен з лідерів старався говорити про те, що це не спрямоване проти Росії; всі вони так часто це повторювали, що в результаті всі зрозуміли, що іншого змісту в цій організації, крім того, щоб опонувати Росії на пострадянському просторі, немає. І для абсолютної більшості експертів зрозуміло, що це -- проект, який має сенс саме в цьому змісті, що в України є дуже багато проблем, і дуже мало з тих проблем може вирішити ГУАМ. Хоча я особисто не виключаю, що може так скластися розвиток ситуації, що за певних умов ми тут в Україні можемо сподіватися на інтерес Азербайджану до нашої території як транзитної. Це виключати не можна, але це зараз виглядає дуже сумнівним.
ВЗ: Повернімось до того, що ви сказали: використання Азербайджаном України як коридору. На цьому Ільхам Алієв наголошував, він казав, що Україна i Азербайджан становлять начебто природний транспортний коридор для енергії до Європи.
МП: Так.
ВЗ: Я зараз подивився на карту. Сухопутних кордонів немає між чотирма цими країнами. Можливо таке: перекидка нафти з Азербайджану до Грузії до Поті, а звідти транспортування до Одеси і далі.
МП: Саме так.
ВЗ: Але ж немає у Грузії жодного нафтоналивного судна.
МП: Поки що немає.
ВЗ: Значить, ці заяви, як на вашу думку, на чому ґрунтуються?
МП: Ну, мені видається, що треба згадати час, який залишився президенту США перебувати на цій посаді. І є певне уявлення про те, що бажано досягти певних цілей за той час, що залишився. Серед тих цілей в тому числі -- залучення України до НАТО, включення держав, які не можуть вирішити свої проблеми в інтеграції з Росією, і вони шукають іншого партнера. Для цього потрібен дуже потужний партнер. США відповідають цим умовам. І вони хочуть використати США для вирішення своїх проблем. США, в свою чергу -- я маю на увазі нинішню адміністрацію -- сподіваються, що вони зможуть заробити певні дивіденди на такій інтеграції цих країн, налаштованої стосовно Росії, я сказав би, і негативно, і обережно. І шукають сильного партнера, який міг би надати їм допомогу в можливому протистоянні з Росією. Життя покаже подальше, але мені здається, що стосунки США з Росією і Європою -- вони важливіші стратегічно і для США, і для Європи, і для Росії, і вони визначатимуть молодших партнерів в загальній геополітичній грі. Я думаю, що великої ролі ця організація ані в економічному, ані в політичному плані відігравати надалі не буде.
ВЗ: Тому заяви всіх чотирьох про те, що СНД -- це неефективна організаіція, і , якщо мислити від противного, то ГУАМ -- ефективна? Як ви вважаєте?
МП: Мені здається, що половина цієї думки -- правильна. Тобто, те, що СНД -- неефективно, це правда. Те, що ГУАМ буде ефективна, ну, я так не думаю. Принаймні, її ефективність не буде більше, ніж ефективність СНД. Я думаю, що всі задачі і цілі, які ставить перед собою ця організація, навряд чи будуть реалізовані. Я думаю, що ми знаходимось на порозі якихось фундаментальних зсувів у стосунках головних геополітичних гравців; це почнеться буквально через місяць в Петербурзі, і там будуть означені певні напрямки такого співробітництва, де молодші партнери і Європи, і США, і Росії, будуть вимушені підлаштовуватись під гру великих гравців, і саме великі гравці визначатимуть роль і можливості таких організацій, як ГУАМ, чи Співдружність демократичного вибору, чи СНД.
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.
Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.
- Голос Америки
Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео
Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.
- Голос Америки
США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).
Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.
“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.
За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.
Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:
- 18 пускових установок M142 HIMARS;
- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;
- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);
- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);
Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.
За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.
Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.
Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я
Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.
Форум