Спеціальні потреби

Актуально

США підвищують свою боєздатність

Терористичні атаки на Сполучені Штати 11 вересня 2001 року і опір, на який наразилися американські і союзні сили в Афганістані та Іраку продемонстрували, що навіть підрозділи найпередовішої країни світу не були достатньо підготовані, щоб протистояти діям повстанців і терористів у глобальному масштабі.

Керуючись такими міркуваннями міністерство оборони США прискорює заходи, покликані підвищити боєздатність американських сил у війнах 21 сторіччя. Серед таких заходів чітко окреслені два напрямки - реорганізаційний і технологічний. Файрскаут - це малий безпілотний гелікоптер, здатний пролітати над ворожими позиціями та безпосередньо передавати інформацію, включно з прямим відео-моніторингом, не наражаючи на ризик життя жодного американця. Це - одна з десятків високо-технологічних систем, якими армія планує оснастити свій персонал для військових дій проти повстанців. Гадають, що такі війни домінуватимуть у 21 сторіччі. Назва програми - Бойова Система Майбутнього. Зокрема генерал американської армії Пітер Скумейкер сказав таке: «Ми на динамічному шляху розвитку. Ми створюємо нові моделі сьогодні для того, щоб оснастити армію новою технологією завтра. Так що це не просто заміна старої автомашини на нову. Це - удосконалення наших спроможностей».

Це означає, що в додаток до безпілотних авіа-машин, виникне ціла нова генерація зразків іншої військової техніки. На кшталт автомашини без шофера, яка зможе самостійно пересуватися за заданим маршрутом, чи керуватися солдатом з відстані за допомогою дистанційного управління. А це означає, що більші транспорти без водіїв, навіть танки, зможуть будь-де слідувати за керованим людиною пересувним засобом та ставати вогневою силою без піддаванню ризику більшої кількості людей. І це ще означає, що малі роботи, малі настільки, що їх зможуть переносити на собі солдати, будуть здатними вести попередню розвідку в таких небезпечних місцях, як алея чи внутрішня частина будинку з тим, що солдати зовні чекатимуть на результати.

Однак йдеться не лише про транспорт без людей-водіїв. Армія також озброює новою технологією солдат у бою, що підвищить їхню невразливість. Техніка допомагатиме розвідникам краще коректувати обстріл далекосяжними ракетами чи з повітря виявлених у віддалених районах ворожих підрозділів. У Бойовій Системі Майбутнього одержана від солдатів, авіації чи супутників інформація опрацьовуватиметься створеною для польових умов комп'ютерною мережею, яка автоматично спрямовуватиме відповідні сили до відповідних цілей. Менеджер програми - генерал майор Чарльз Картрайт говорить так: «Коли ви ведете по мені вогонь, то з комп'ютерної мережі автоматично надходить звіт такого змісту: «Хтось у тебе стріляв. І стріляли з такої конкретної точки. Так що зараз багато людей, які бажали б у відповідь обстріляти вас, здатні це зробити».

Важко повірити, але нова система вже частково розгорнена в Афганістані та Іраку. І генерал Картрайт каже, що особливо технологічні новинки до вподоби молодим солдатам. «Вони зростали із джойстиками в руках, граючи у комп'ютерні ігри. І всередині цієї кабіни не кермо, а саме джойстик. Це - блискавичність реакції, голосовий контроль, все з чим вони зростали», додає він. Трансформація американських військових сил буде коштовною. Протягом десятирічного періоду на програму Бойова Система майбутнього планується витратити понад 100 мільярдів доларів. Але нова технологія - це лише одна частина плану.

Військові сили США також реорганізуються в мобільні, оперативні бойові бригади, удосконалюючи свою спроможність дій у військових операціях, веденні розвідки, підготовці фахівців з іноземних мов та культур, запускаючи найсучасніші космічні кораблі і сателіти, поліпшуючи підготовку сил резерву та вдаючись до ряду інших кроків - і все це не припиняючи військових дій в Іраку та Афганістані. Деяких експертів непокоять високий кошт, занадто довгі часові рамки і недоведеність користі зусиль модернізації. А інші, на кшталт аналітика Мішель Флорной з Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні занепокоєні, що робиться недостатньо. Вона каже, що: «Перш за все місію під рубрикою «незвичайні озброєння» слід трактувати якщо не як найбільш пріоритетну, то бодай одну з найважливіших. Ми в минулому звертали на неї недостатню увагу. Однак, гадаю, що треба вдатися до справжніх змін у тому, як наші військові сили організовані, підготовані та оснащені».

Офіційні представники США визнають, що військова трансформація - це важке завдання, дане у важкий час. Однак його необхідно виконати, щоб запевнити в 21 сторіччі безпеку Сполучених Шатів і їх союзників.

Всі новини дня

Експлейнер: Міжнародний кримінальний суд (МКС)

В Пентагоні хочуть інспектувати використання зброї Україною

Архівне фото: Військовий ЗСУ стріляє з "Джавеліна" під час навчань, Україна, 2022 рік. Ukrainian Joint Forces Operation Press Service/Handout via REUTERS 

Пентагон вивчає можливість надіслати до України інспекторів, щоб безпосередньо отримувати інформацію про застосування зброї наданої США Україні. Про це заявив Джед Роял, заступник голови Агенції Пентагону США з оборонної співпраці.

"З часом ми хотіли б мати можливість збільшити свою обізнаність і наростити присутність на місці", - вказав Роял під час спілкування з пресою з четвер. Така місія експертів, яка б перебувала на місці, могла б фізично оглянути зброю і перевірити серійні номери, заявив посадовець, повідомляють ЗМІ.

Наразі Пентагон має покладатись на інформацію української сторони, щодо застосування зброї наданої США Україні. Роял відзначив, що координація з українською стороною відбувається ефективно. "Комунікація з українцями - надзвичайно активна і запевнення, які ми отримуємо від українців про те, як вони оперують цими системами та захищають їх, я б сказав, є гарними і задовільними", - додав він.

Американські законодавці заявляли про необхідність більшої підзвітності щодо використання оборонної допомоги. В травні республіканці Джон Кеннеді та Ренд Пол пропонували створити посаду інспектора, який перевіряв би використання Україною оборонної допомоги. В червні сенаторка-демократка Елізабет Воррен закликала уряд до більшої підзвітності. В коментарі Politico, вона вказала на те, що американський народ очікує на "суворий нагляд" від Конгресу і "повну підзвітність Міністерства оборони", щодо мільярдів "економічної та військової допомоги українському народові задля перемоги у путінській брутальній війні".

Цього тижня Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI).

35 країн вимагають виключити Росію та Білорусь з міжнародного спорту

Команда Білорусі на Олімпійських іграх 2022 року

Міністри спорту 35 країн закликали міжнародні спортивні федерації призупинити членство Росії та Білорусі, через російське вторгнення до України і роль, яку в ньому відіграє Білорусь. Відповідну заяву опублікувало польське Міністерство спорту.

Посадовці також закликали зняти із впливових міжнародних посад в спортивних організаціях осіб, пов'язаних з держустановами Росії та Білорусі та припинити угоди про показ подій федерацій на телебаченні цих країн.

«Ми вимагаємо призупинення членства російських і білоруських спортивних союзів у міжнародних федераціях, усунення представників цих країн із керівних органів міжнародних федерацій, а також призупинення трансляції міжнародних спортивних заходів у Росії», — сказав польський міністр спорту Каміль Бортничук під час прес-брифінгу в суботу.

До заклику приєднались 25 з 27 країн ЄС, США, Канада, Велика Британія, Норвегія, Південна Корея, Нова Зеландія, Ісландія, Ліхтенштейн та Японія.

В березні подібну спільну позицію озвучили 37 країн. З початку повномасштабної російської агресії проти України, російські спортсмени фактично виключені з міжнародного спорту, а Міжнародний олімпійський комітет назвав вторгнення порушенням олімпійського перемир'я, повідомляє видання InsideTheGames.

У відповідь на заклик МОК, переважна кількість міжнародних федерацій виключили російських та білоруських спортсменів із змагань. Вони можуть змагатись під нейтральним прапором в деяких видах спорту.

Регулятор закликає німців підготуватися до можливої нестачі газу

Архівне фото: труби "Північного потоку-1", Любмин, Німеччина, 8 березня 2022 року. REUTERS/Ганнібал Ганске/File Photo

БЕРЛІН (AP) — Побоюючись, що Росія може припинити постачання природного газу, голова регуляторного агентства Німеччини з питань енергетики в суботу закликав жителів економити енергію та готуватися до зими.

Президент Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер закликав власників будинків і квартир перевірити та налаштувати свої газові котли та радіатори, щоб максимізувати їхню ефективність.

"Технічне обслуговування може зменшити споживання газу на 10-15%", - сказав він Funke Mediengruppe, німецькому виданню.

Мюллер сказав, що мешканцям і власникам нерухомості потрібно підготуватися за 12 тижнів до настання холодів. Він сказав, що сім’ї мають обговорити те, "чи потрібно в кожній кімнаті встановлювати звичайну температуру взимку, чи в деяких кімнатах може бути трохи холодніше".

Звернення надійшло після того, як на початку цього місяця Росія скоротила потік газу до Німеччини, Італії, Австрії, Чехії та Словаччини, в той час як країни Європейського Союзу намагаються поповнити сховища паливом, яке використовується для виробництва електроенергії та опалення будинків.

Російська державна енергетична компанія "Газпром" пояснила скорочення поставок газу технічною проблемою з "Північним потоком-1", трубопроводом, який проходить дном Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Компанія заявила, що обладнання, яке ремонтували в Канаді, залишається там через санкції Заходу, введені через війну Росії в Україні.

Німецькі лідери заперечили це пояснення та назвали скорочення політичним кроком у відповідь на санкції Європейського Союзу проти Росії після того, як вона вторглася в Україну.

Віце-канцлер Роберт Хабек, який також є міністром економіки та клімату Німеччини та відповідає за енергетику, попередив про можливе «блокування» трубопроводу з 11 липня, коли мають розпочатися регулярні роботи з технічного обслуговування. За його словами, минулого літа робота призводила до закриття “Північного потоку-1” приблизно на 10 днів.

Питання полягає в тому, чи перетвориться майбутній регулярний ремонт газопроводу "Північний потік-1" на "довше політичне технічне обслуговування", - сказав Мюллер.

Якщо потік газу з Росії буде "зменшений на більш тривалий період, нам доведеться серйозніше говорити про економію", сказав він.

За словами Мюллера, у разі припинення газопостачання приватні домогосподарства будуть захищені, як і лікарні чи будинки для літніх людей.

"Я можу пообіцяти, що ми зробимо все можливе, щоб приватні домогосподарства не залишилися без газу, - сказав він, додавши. - Ми навчилися з коронавірусної кризи, що ми не повинні давати обіцянок, якщо ми не зовсім впевнені, що ми може виконати їх".

Він сказав, що його агентство "не бачить сценарію, за яким газ взагалі більше не надходитиме до Німеччини".

Також у суботу німецька хімічна компанія Henkel заявила, що розглядає можливість заохочення своїх співробітників працювати вдома взимку як відповідь на можливий дефіцит поставок.

"Тоді ми могли б значно знизити температуру в офісах, тоді як наші співробітники могли б обігрівати свої домівки до нормального рівня", — заявив генеральний директор Henkel Карстен Кнобель щоденній газеті Rheinische Post.

Сенатор з охорони навколишнього середовища від уряду землі Гамбург також висловив занепокоєння та сказав, що не може виключити, що північному німецькому місту доведеться обмежити гарячу воду для приватних домогосподарств у разі дефіциту газу.

«У разі гострої нестачі газу гаряча вода доступна лише в певний час доби», — сказав Єнс Керстан тижневій газеті Welt am Sonntag.

Раніше цього місяця міністр економіки Хабек активував другу фазу триетапного плану надзвичайної ситуації в Німеччині щодо поставок природного газу, попередивши, що найбільша економіка Європи зіткнулася з «кризою» і цілі зберігання на зиму під загрозою.

TikTok прагне угоди з урядом США, де компанію назвали "вовком в овечій шкурі"

Зображення TikTok. (Photo Вакіл Косар / various sources / AFP)

TikTok працює над домовленістю із урядом США, щоб забезпечити захист даних американських користувачів від Китаю. Про це керівник соцмережевої компанії Шу Зі Чу повідомив у листі до дев'яти американських сенаторів від 30 червня.

У листі він вказав, що компанія усуне дані американских користуваів зі своїх серверів, а буде зберігати ці дані на хмарному сервісі Oracle у США. Збереження і доступ до таких даних здійснюватиметься "у відповідності до протоколів, схвалених урядом США", запевнив Чу.

В американському Конгресі звучала критика на адресу компанії за те, що вона може надавати доступ до даних користувачів Китаю.

Раніше цього тижня член Федеральної комісії зв'язку США Брендан Барр назвав TikTok "вовком в овечій шкурі" і закликав Google та Apple усунути додаток. Відповідний лист Барр оприлюднив у Twitter.

“TikTok - не те, чим видається на поверхні. Це не просто застосунок для поширення кумедних відео та мемів, - йдеться в листі Барра. - Це вовк в овечій шкурі. Зрештою, TikTok діє як складна система спостереження, яка збирає велику кількість особистої та чутливої інформації".

Згідно з новими звітами, такі дані доступні Пекіну, написав Барр.

Більше

XS
SM
MD
LG