Спеціальні потреби

Україна i Росiя знову сперечаються за газ


Мiж Росією та Україною розгорілася нова суперечка навколо природного газу. Керівництво Газпрому на представницькому міжнародному форумі назвало Україну ненадійним транзитером палива та звинуватило у крадіжках. У Нафтогазі кажуть – за твердженнями стоять політичні мотиви. Вважать, що Кремль готує ґрунт для чергового підвищення цін та спроби заволодіти українською газотранспортною системою.

Україна взимку може залишитися без газу. З такою заявою на всесвітньому газовому форумі в Амстердамі виступив керівник російської монополії Олексій Міллер. Перед багатотисячною аудиторією глава Газпрому оголосив Україну ненадійним транзитером, який несанкціоновано відбирає паливо, призначене європейським споживачам. Саме тому, мовляв, Газпром ще минулого року вирішив не зберігати свій газ в українських підземних сховищах. І критикує українську компанію за те, що та не заготовлює паливо на зиму – дефіцит складає декілька мільярдів кубів, каже Міллер:

«Ми звичайно не хочемо повторення тих ситуацій, які вже були. Коли траплявся несанкціонований відбір російського газу з експортної труби, яка йде в Європу. Тому поки що Газпром не розглядає ніякої можливості зберігати свій газ в українських підземних сховищах».

У національній компанії Нафтогаз називають заяви керівника Газпрому про ненадійність транзиту безпідставними. Адже мають підписані російськими експертами документи про відсутність крадіжок. Втім визнають, відставання від графіку закачування – є і їх планують надолужити. Але у Нафтогазі кажуть, що нинішня позиція Газпрому ніяк не пов`язана з економікою. Іван Діяк впевнений, що російська монополія відпрацьовує складний сценарій.

«Одна із причин – це все таки політична ситуація. Щоб дискредитувати ту владу, яка прийшла в результаті помаранчевої революції. А друге питання – це робиться для того, щоб дискредитувати Україну і щоб Західна Європа вкладала більше грошей в спорудження газотранспортної системи в обхід України».

Інший менеджер у НАКу сподівається переконати Газпром відкинути політичні спекуляції. Богдан Клюк додає, що між партнерами існують певні розбіжності й щодо плати за зберігання російського палива:

«Росія хоче дуже дешево зберігати. Ми хочемо дуже дорого. Але знайти якусь точку зору або точку відрахунку потрібно. Потрібно продовжити переговори і потрібно домовлятися на нормальних європейських умовах».

Вже в Амстердамі сторони зробили крок на зустріч. Олексій Міллер сам підійшов до керівництва Нафтогазу – поговорити про проблеми. Спілкувався із керівниками НАКу як із старими приятелями і звертався до них по дружньому – «мужики». Багато сміявся і жартував. Під кінець вдарили по руках і домовилися сісти за стіл переговорів.

Саме через Україну Газпром транспортує 80% свого газу споживачам ЄС.

XS
SM
MD
LG