Спеціальні потреби

Актуально

Начальник Головдержслужби у Вашингтоні

Перебуваючи з візитом у Вашингтоні, начальник Головного управління державної служби України Тимофій Мотренко завітав до нашої студії, де розповів про мету свого перебування у США. З ним розмовляв Андрій Годованець.

АГ: Перше запитання. Ви приїхали сюди, аби порівняти роботу апаратів двох країн чи для чогось більшого?

ТМ: Ні, Андрію. Звичайно, набагато більше ми хочемо зробити за рахунок цієї ініціативи Фундації США і України, Міністерства закордонних справ і Головного управління державної служби. Перш за все, ми хотіли би на цьому останньому етапі підготовки нових законів “Про реформу державного управління в Україні” – це закон про Кабінет Міністрів – і закону “Про державну службу” нового, ми змогли використати весь накопичений Сполученими Штатами досвід реформування і ефективного функціонування системи державного управління і державної служби. Ми хотіли би, щоби наш візит став початком укладення угоди між урядом Сполучених Штатів і урядом України у цій сфері, про співпрацю. І я маю надію, що після тих зустрічей, які у нас були, ми близькі до досягнення такої домовленості.

АГ: З ким ви зустрічались?

ТМ: Ну, це буде багато інституцій, але перш за все... я би міг відзначити [приблизний аналог Головдержслужби України] OPM, [директор відомства] пані Лінда Спрінґер; ми також були у інституціях, які займаються захистом державних службовців, зокрема спеціальними розслідуваннями, захистом трудових прав, і сьогодні ми були у Merit System Protection Board – інституція дуже відома у Сполучених Штатах, яка займається якраз належною оцінкою державних службовців у зв’язку з їх кар’єрним ростом.

АГ: Підтримку з їхнього боку, я так розумію, ви знайшли, отож якою буде ваша співпраця?

ТМ: Ми думаємо, що по приїзду в Україну ми маємо попереднє погодження в уряді України. Ми будемо готувати проект відповідної рамкової угоди, яку спрямуємо дипломатичними каналами до Сполучених Штатів, і сподіваючись на підтримку Сполучених Штатів і Держдепартаменту – сьогодні була зустріч з паном Стапелом, який теж підтримує цю ініціативу – ми будемо протягом найближчих трьох-чотирьох місяців підписувати таку угоду, яка стане своєрідною парасолькою для наступної співпраці і широких обмінів державними службовцями та ідеями.

АГ: Тобто, основна співпраця полягає у тому, що ви будете обмінюватись держслужбовцями?

ТМ: Основне полягає у тому, аби ми обмінювались держслужбовцями з метою якнайшвидшого прямого запозичення тих навичок, які є у державних службовців Сполучених Штатів, і також напрацювання разом з державними службовцями Сполучених Штатів нових нормативних актів, які опишуть нове поле державної служби України.

АГ: Які у вас перші враження від державної служби США? Що б ви хотіли перейняти на практиці?

ТМ: Ну, всього не скажеш. Дві речі міг би відразу сказати. Перше: це надзвичайно розгалужена, відпрацьована, процедурно дуже точно виписана система державної служби, яка має колосальні традиції. Друге і дуже важливе: ця система спрямована не тільки на захист державних службовців, але вона спрямована на те, як би їх максимально ефективно використати, і використати надзвичайно прозоро. Це дуже прозора, відкрита і професійна система.

АГ: Однією з ваших функцій, вочевидь, є боротьба з корупцією, я так розумію, в державних органах влади. Скажіть, будь-ласка, як зараз ця боротьба проходить? Чи корупції стало менше?

ТМ: Нашою функцією є запобігання корупції. З корупцією борються правоохоронні органи, а ми створюємо умови для запобігання корупції, в тому числі шляхом зміни правил гри. Чи стало менше корупції по відношенню до чого?

АГ: Взагалі у держуправлінні.

ТМ: За який період?

АГ: За останній рік, напевно, від помаранчевої революції, оскільки це було, власне, ідеалами помаранчевої революції півтора роки останніх.

ТМ: Нажаль, статистика, яку ми маємо, таких обнадійливих заяв давати права мені не дає. Корупції не стало менше і не може стати менше поки що через те, що треба для цього кардинально міняти правила гри, які сьогодні є у державній службі. Треба робити її прозорою, треба до мінімуму зводити прямі контакти бюрократів і клієнтів, треба виписувати чіткі процедури діяльності бюрократів для того, аби вони не думали про такого роду діяльність, і треба піднімати рівень матеріальний, соціальний статус державних службовців.

АГ: Так, ну але про зміну правил гри і про підняття рівня матеріального статусу держслужбовців говорилося ще півтора роки тому. Що з того часу змінилося?

ТМ: З того часу міняється. Справа в тому, що не зменшилася корупція, але збільшилось прагнення влади змінити ситуацію. І це для нас є важливим. Ми розробляємо нові закони, Андрію, ми робимо... сьогодні розробляємо закон про державну службу, про який я сказав. І ми розробили разом з Міністерством юстиції Кодекс доброчесної поведінки осіб, які працюють на державній службі і в місцевому самоврядуванні.

АГ: Скажіть, будь ласка. Ще таке останнє питання, якщо коротко. В Україні досить імовірним є створення помаранчево-блакитної коаліції. Чи не боїтеся ви, що зі створенням такої коаліції все повернеться на круги своя, і буде та ж сама корупція?

ТМ: Ну, з моїм бюрократичним досвідом я взагалі слово “боюся” по відношенню до себе не застосовую. Я можу тільки сказати, що, на мою точку зору, в Україні після грудня 2004 року відбулись незворотні процеси, і влада не може ігнорувати прагнення і бажання людей. Я такого не боюсь.

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG