Спеціальні потреби

Актуально

Екс-посол Паскуаль про ситуацію в Українi

Практично усі посли США, які протягом років працювали в Україні, стали великими прихильниками та лобістами України. Вони продовжують детально стежити за процесами, вiдвiдують Україну, надають рекомендації як американському, так і українському урядовi. До цієї групи належить i посол Карлос Паскуаль, який перебував в Україні від 2000 до 2003 року. На відміну від попередніх послів США в Україні Вільяма Міллера та Стівена Пайфера, які вважають найкращим для України створення помаранчевої коаліції, Карлос Паскуаль каже, що, на його думку, немає суттєвого значення, якою буде коаліція. Для нього важливо сфокусуватись на проблемах, які повинен вирішувати уряд:

«Що є важливим зараз, це суть. Можна уявити -- і більшість лідерів України і більшість людей можуть уявити групу фахівців-технократiв, компетентних осіб різної політичної приналежності, які можуть зайняти відповідальні посади в уряді, які здатнi втiлювати суттєву i серйозну програму. Що на мiй погляд зараз важливе, це мати відповідальну команду, яка має чітку програму, яка готова працювати у відповідності до цієї програми, яка буде працювати у партнерстві з президентською адміністрацією та парламентом і яка через цю програму забезпечить реальнi потреби країни. І якщо це буде зроблено, я думаю, немає значення, чи команда буде помаранчевою чи блакитною, чи блакитно-помаранчевою чи будь-якою iншою. Що важливе, це - чи виконає вона ті завдання, які зараз є принциповими для забезпечення економiчного процвiтання України, для дальшого змiцнення верховенства права в Українi, для запевнення, щоб у нiй поважалися права медіа, щоб вона залишилася відданою інтеграції з європейськими партнерами і виконала взятi на себе зобов`язання, бо це саме те, що українці хочуть бачити».

У цьому контексті, каже Карлос Паскуаль, є декілька речей, які Україна мусить розв'язати терміново і чому Сполучені Штати готові посприяти. Перш за все, це питання енергетичної безпеки. Посол переконаний, що прозоре вирішення питання постачання газу в Україну і через Україну у Європу матиме значний позитивний вплив на економічну безпеку та суверенітет України:

«Угода між Україною та Росією не є доброю для України. Вона дає росіянам преференцію використовувати українську газо-постачальну систему на п'ять років за визначеними цінами. У той самий час Україна отримує гарантовані ціни лише на шість місяців і цей період закінчується у червні. Є багато непрозорих моментів у цій угоді, включаючи компанію РосУкрЕнерго, яка відповідальна за поставку газу. Це не добре для України на довготермінову перспективу. Якщо Україна хоче бути ключовим гравцем в Європі у сфері транспортування енергоносiїв, вона повинна бути віддана принципам ринкової економіки, відкритості. Я думаю, якщо Сполучені Штати, Європа, Україна та Росія зможуть працювати разом, щоб зробити економiчнi вiдносини в енергетичних питаннях прозорими та такими, що керуються ринковими принципами, то це на довгу перспективу лише буде корисним для України i забезпечить її суверенітет та безпеку».

Карлос Паскуаль також каже, що з бiгом часу прiоритети США в Україні не змінились. Сполучені Штати завжди виступали за незалежну, демократичну Україну, Україну як повноцінного члена європейської спільноти. Що змінилось, це ситуація в Україні. За словами посла, попри усi розчарування, українці сьогоднi мають набагато більше шансів досягти тих цілей, які ще зовсім недавно виглядали неосяжними:

«На жаль було багато розчарування з березня, зокрема неспроможнiстю сторiн сформувати уряд, але позитивним моментом для українців є пам'ятати, де вони були 15 років тому, коли економіка була в стагнації, коли не було поняття свободи, коли преса належала окремим політичним партіям i контролювалася владою. Навіть шість років тому, якщо ви згадаєте проблеми, які впливали на суспільство, згадаєте терор, при якому працювала преса і де Україна знаходиться сьогодні, це надзвичайний поступ. Якщо зараз уряд та політичне керівництво буде фокусуватись на вирішенні проблем, які допоможуть країні просунутись вперед і відкладуть особисті інтереси, це Україні справді дасть можливiсть утвердити себе як європейська держава і справді досягти поступу у напрямку євроатлантичної інтеграції», -- зазначив колишнiй посол США в Києві Карлос Паскуаль.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG