Спеціальні потреби

Тимошенко хоче перегляду газової угоди


Досягнуті в січні українсько-російські газові домовленості будуть переглянуті. Таку впевненість висловила лідер БЮТ Юлія Тимошенко, яку нині називають найімовірнішим наступним прем'єр-міністром. Так само пані Тимошенко висловилася за розвиток дружніх стосунків з Туркменістаном. Ця країна донедавна була основним постачальником газу в Україну. Але нині російський «Газпром» перекупив все паливо, на яке у другому півріччі розраховували українці.

Ідея скасувати газові домовленості була одним із передвиборчих гасел блоку Юлії Тимошенко. Вона називала угоду із залученням компанії-посередника РосУкрЕнерго – непрозорою і шкідливою. Саме ця фірма, одна половина якої належить «Газпрому», а інша – двом громадянам України викликала найбільше заперечень у експертів. Причому не тільки українських.

Американський уряд почав розслідування – хто є реальним власником РосУкрЕнерго. Лише після цього засновники компанії з багатомільярдними прибутками були змушені оприлюднити свої імена. Новий посол США в Україні Уільям Тейлор напередодні заявив – якщо новий український уряд вирішить переглянути газові угоди з Росією, Сполучені Штати підтримають цей крок.

Втім, сам Газпром відмовлятися від цього посередника не планує, заявив цього місяця один із керівників російсьої монополії Олександр Мєдвєдєв: «На сьогодні «Росукренерго» всі свої зобовязання виконує. Ми, як акціонери цього підприємства, звичайно, будемо робити все необхідне для того, щоб всі ті права та обов'язки, до яких «Росукренерго» має відношення на сьогоднішній день, щоб вони всі були виконані.»

Втім, крім суперечливого питання із посередником, новому уряду доведеться вирішувати цілий комплекс пов'язаних із газом проблем. По-перше, знайти декілька мільярдів кубів газу на заміну туркменському, яких нині не вистачає для покриття балансу. Урядовцям також доведеться продовжувати піднімати тарифи на енергоносії на внутрішньому ринку. Вже з 1 липня ціна газу для населення зросте ледь не вдвічі. Профспілки та опозиція мають намір провести масові акції протесту проти подорожчання.

Ще одне проблемне питання - наповнення українських підземних газосховищ. Країни ЄС висловлювали занепокоєння суттєвим відставанням від графіку закачки в них палива. Мовляв, взимку Україна буде відбирати із магістральних трубопроводів призначений європейським споживачам газ, якщо не матиме достатніх власних запасів. Втім, в цьому питанні здається, є зрушення на краще. Ілля Рибчич, керівник «Укргазвидобування», зазначає:

«Я думаю, що в цьому році буде тепла зима. Це по-перше. По-друге, зараз ситуація із закачкою газу покращується і ми вийдемо на той рівень закачки газу, який ми запланували.»

У Нафтогазі кажуть – станом на 22 червня у підземні сховища закачали 5 мільярдів кубометрів газу. І до початку опалювального сезону, тобто середини жовтня, компанія здатна заготовити необхідну на зиму кількість палива – понад 20 мільярдів кубів. В цьому випадку під час холодів Україні не доведеться забирати понадлімітні обсяги газу, призначеного європейським споживачам.

XS
SM
MD
LG