Спеціальні потреби

Актуально

Політологи про сформовану коаліцію

На думку Олега Соскіна, директора Інституту трансформації суспільства, що в місті Києві, теоретично ще можливе створення іншої коаліції у складі Партії Регіонів, Комуністичної партії, а також бізнесового ядра БЮТ та Нашої України. А Михайло Погребинський, керівник Центру політичних досліджень і конфліктології в Києві, вважає, що теперішні події в парламенті є кроком до Європи, що також дають можливість певним партіям зосередитися на своєму інституційному розвиткові. Докладніше у розмові Володимира Звіглянича з обома політологами.

ВЗ: Пане Олеже, скажіть, будь ласка, як би Ви прокоментували новину про створення помаранчевої коаліції?

ОС: Ми сьогодні почули інформацію, що начебто коаліція створена, але остаточно можна буде повірити чи це відбулось насправді тільки після того, як буде проголосований пакет з голови Верховної Ради і прем’єр-міністра. І от коли у Верховній Раді відбудеться голосування і все буде зроблено згідно з регламентом і буде обраний голова Верховної Ради, наприклад Порошенко чи Тарасюк, та прем’єр-міністр, наприклад Юлія Тимошенко, тоді ми можемо сказати, що перша частина процесу вже сталася і коаліція, верхівка її, відбулась. А остаточно повірити в те, що коаліція сформована і вона вже готова діяти, можна буде тільки тоді, коли будуть проголосовані всі керівники комітетів, і тільки тоді, коли буде затверджений вже склад уряду і приведений до присяги. І коли це станеться, то тоді ми можемо сказати, що так, насправді відбулася помаранчева коаліція.

ВЗ: Себто попереду ще довгий шлях узгодження позицій, бо ми маємо практично розколотий парламент зараз. Є двісті тридцять дев’ять підписантів коаліції, а комуністи і регіони мають десь двісті сім чи двісті десять голосів. Фактично, це розколотий парламент. Чи не передбачаєте Ви якихось ускладнень в роботі такого парламенту?

ОС: Все буде залежати від того, якщо насправді запрацює ця демократична чи, як її називають, помаранчева коаліція, то чи буде, наприклад, надана Партії регіонів посада заступника голови Верховної Ради? В принципі, потрібно було б надати їм таку посаду, оскільки вони є найбільшою фракцією у Верховній Раді. І друге питання: зрозуміло, що представники Партії регіонів повинні обійняти в певній кількості комітетів Верховної Jади (наприклад, в десяти, називається така цифра) посади заступників. Може в кількох, навіть, перших заступників. Якщо це буде зроблено, то тоді можна казати, що буде значною мірою подоланий розкол у вищому законодавчому органі державної влади і він буде готовий функціонально працювати. От якщо вже було б зроблене це, то це вже великий пройдений шлях такої, скажімо, спільної роботи. То тоді можна говорити, що вищий законодавчий орган влади в Україні буде готовий до конструктивної співпраці.

ВЗ: І чи не існує ще можливість створення іншої, не помаранчевої коаліції?

ОС: Побачимо. Якщо не буде пройдена ця легітимна процедура по встановленню керівників помаранчевої коаліції і вони не зможуть вже обійняти ці посади легітимно – голови Верховної Ради, прем’єр міністра, інші посади, – залишається ще нехай навіть теоретичний, але серйозний шанс, що все таки може бути утворений і інший формат коаліції. Наприклад, регіони з комуністами та, якщо вони залучать до себе частину соціалістів Нашої України і бізнесового ядра блоку Юлії Тимошенко, вони спроможні теж де факто сформувати свою більшість. Тому я не вважаю, що питання вже остаточно вирішене щодо того, що вже помаранчева коаліція може святкувати свою перемогу. Треба ще почекати.

ВЗ: Пане Михайло, скажіть, будь ласка, чи є для оранжевого табору причини для тріумфу?

МП: Ну я думаю, що так, є причини для того, щоб відчувати себе переможцями. Я думаю, що достатньо для того причин.

ВЗ: Скажіть, будь ласка, чи не створюється в разі обрання Тимошенко прем’єром, Порошенко – спікером така своєрідна гримуча суміш?

МП: Я б цього не перебільшував. Власне і Тимошенко, і Дорошенко мають дві іпостасі. Одна - це для людей, для публіки. Тут Тимошенко - такий харизматик, «всіх посаджу» і помаранчевий ідеал тощо. Зовсім інші слова у Порошенко. Але за тим всім, є друга частина їх сутності – це бізнесмени. Це люди, які могли будувати свій бізнес: одна раніше, цей – пізніше. Але це досвід домовленостей, досвід прагматичного керування. Тому я не думаю, що вони не зможуть домовитися. Тут проблема у Ющенка в тому, що, на відміну від Єханурова, у Порошенка є власний інтерес. І я думаю, що вони не завжди будуть співпадати з тим, що хочеться Президенту. А з Юлію Володимирівною, я вважаю, що він домовиться.

ВЗ: Ось Литвин сказав, що те, що відбувається зараз в парламенті - це рівнозначно державному перевороту. Чи Ви з цим погоджуєтесь?

МП: Звичайно ні. Насправді все нормально. Ті сили, які підтримали Ющенка на президентських виборах, вони отримали приблизно трошки більше половини мандатів. Все чесно. Який переворот? Вони взяли владу в парламенті. Інша справа, наскільки їм вдасться скерувати державне управління ефективним чином чи не вдасться. Але те, що вони мають ще один шанс продемонструвати суспільству, що вони варті того, щоб за них голосувати в наступний раз, я вважаю, що це нормально. Це повністю відповідає нормам нової конституції, політичній реформі. Я дуже задоволений, що в нас є більш-менш ідеологічно налаштована одна частина політикуму, яка об’єдналася. Інша частина іде в опозицію і це штовхає їх до того, щоб вони консолідувалися, щоб вони працювали над потугою своєї партійної сили, над ідеологією, програмою і так далі. Пішли б вони у владу, забули б робити партійні справи і займалися би своїми абсолютно непартійними справами. А так, я думаю, що це спонукає до партійного структурування суспільства. Ми зробили крок до Європи, я вважаю. Зовсім інша справа – корисно це для суспільства сьогодні чи ні? Чи зможуть вони стати тією виконавчою владою, яка працюватиме для цілого суспільства? Це питання. Я не виключаю, що все може бути. Якщо, скажімо, уряд під контролем Тимошенко зможе обмежити безвідповідальні дії Міністерства закордонних справ чи інших чиновників, які працюють проти напрямку, бажаного для абсолютної більшості населення, можливо, вони підвищать довіру до цього уряду. Можливо, навіть, заберуть частину симпатиків у Партії регіонів. Це можливо, але необов’язково це станеться. Я не дуже вірю, що це станеться, але я задоволений тим, що ідея, задля якої я працював приблизно рік, переконуючи Леоніда Кучму в тому, що потрібна політична реформа, потрібно забрати в Президента значну частину влади і передати політичним партіям, вона спрацює і зараз спрацювала. Це нормально. Я задоволений.

Всі новини дня

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG