Спеціальні потреби

Позицiя США щодо членства України в НАТО


головнi моменти виступу Креймера мовою оригiналу

У Вашингтоні днями відбулась конференція на тему «Безпека: Україна – США», під час якої розглядалось питання співпраці між Сполученими Штатами і Україною задля зміцнення безпеки України в усіх її аспектах. Серед тем, якi обговорювалися американськими та українськими експертами, була також тема вступу України в НАТО.

Попри низький рiвень підтримки НАТО серед населення України, як також попри розбіжності в цьому питаннi серед членiв нової парламентської коаліції, у Вашингтоні тема залишається актуальною. До речі, увесь свiй виступ на конференцiї цьому питанню присвятив другий заступник державного секретаря США з питань Європи i Євразiї Дейвид Креймер. Вiн, зокрема, наголосив, що курс на інтеграцію в НАТО Україна обрала не сьогоднi i не вчора.

«Прагнення України приєднатися до НАТО датуються більш раннiм числом, ще до приходу до влади дiючого уряду, i нинішнього президента Ющенка. До речі, президент Кучма i люди в його урядi ще у 2002 році озвучили прагнення України iнтегруватися в євро-атлантичнi інститути, при чому передусiм в НАТО».

Сполучені Штати, очевидно, свiдомi того, що в обидвох випадках йдеться про декларації державного керівництва, а не про громадську думку. Сам Креймер зауважив, що коли вiн цього року бував в Українi, соціологічні данi вказували, що прихильно до НАТО ставиться лише 18-20 відсотків українцiв. Та попри це, за словами Креймера, Сполучені Штати вважають, що членство України в НАТО було б корисним для українцiв в цілому, i що в цьому вони б самi переконалися, якби уряд доклав більше зусиль для роз`яснення їм усіх тих плюсів, якi б вони отримали від вступу до альянсу. І як тільки новий український уряд, як i український народ, визначаться в цьому питанні – додав Креймер, США будуть готовими пiдтримати Україну в цьому процесi.

«Коли Україна буде готовою, Сполучені Штати будуть готовими допомогти, i США будуть готовими допомогти, незважаючи на те, який уряд буде сформовано на пiдставi коаліційної угоди. Ми готовi спiвпрацювати з Україною i ми закликатимемо новий уряд створити дієву, вiддану, демократичну i реформістську команду, яка відновила б свого часу жвавий рух в напрямку втілення важливих внутрішньо- i зовнішньополiтичних прiоритетiв, в тому числі поглиблення стосунків з НАТО».

А говорячи про можливий опір з боку Росії щодо інтеграції України в НАТО, то тут Креймер зазначив, що Сполучені Штати вестимуть діалог з Москвою в цьому питанні, запевнюючи її, що зближення України з НАТО не вiдбуватиметься за її рахунок. Вiн також пiдкреслив, що разом iз своїми союзиками США подбають, щоб подальший процес розширення альянсу був прозорим і занепокоєння з боку Росії були врахованi, щоправда так, щоб вони не стали на завадi прагненням України.

Вiдповiдаючи на запитання про те, як Сполучені Штати збираються балансувати свої вiдносини з Росією та Україною, Креймер сказав, що вони не взаємозалежнi.

«Ми не дивимося на нашi відносини з Україною через російську призму. Ми дивимося на нашi відносини з Україною як на важливі самi по собі. Для нас самовиправданою метою є, щоб Україна стала процвітаючою, демократичною i ринковою країною, яка повністю інтегрована у світову спiльноту. I Україна, як я уже сказав, сама визначатиме, до яких структур вона приєднуватиметься».

А щодо відносин США з Росією, то Креймер зазначив, що вони включатимуть переслiдування спільних iнтересiв – таких як спiвпраця у боротьбі з тероризмом та нерозповсюдження зброї – як також вирiшення проблемних питань, таких як нинішні внутрішні тенденції в Росії та її полiтика щодо своїх сусiдiв, передусiм України.

Креймер у зв`язку з цим також висловив розчарування нещодавніми анти-натiвськими протестами у Криму, пiдкресливши, що Сполучені Штати не могли не помiтити, що до цих подiй були причетнi деякi особи з Росії.

XS
SM
MD
LG