Спеціальні потреби

Україна святкує День Конституції


Україна сьогодні відзначає державне свято – День Конституції. Нинішню Конституцію ухвалили рівно 10 років тому, однак рік тому вона зазнала серйозної ревізії. Тепер український політикум лише намагається жити і працювати за новим Основним Законом. Про святкування Дня Конституції та про особливості нової Конституції розмовляла Аня Дидик з нашою київською кореспонденткою Вікторією Сюмар.

АД: Вікторія, чи відбуваються якісь святкування цього дня в Україні?

ВС: Добрий вечір! Власне кажучи, зараз офіційні святкування в цей час вже розпочалися. Зокрема, вони відбуваються у столичному театрі опери та балету. Там відбувається концерт українських виконавців, що почався із виступу Президента Ющенка, на якому він виголосив 15-тихвилинну промову щодо Дня Конституції. Власне кажучи, він говорив про значення цього дня, коли «переміг 10 років тому здоровий глузд», адже відомо, що тоді були погрози від Леоніда Кучми взагалі запровадити пряме президентське правління в країні. Тоді ця Конституція була, власне кажучи, продуктом компромісу поміж політичними силами і парламентом. Однак, в Україні традиційно не складається з якимись пишними святкуваннями, хоча - дуже кругла дата. Фактично, це єдиний захід за участю керівної еліти країни - там були міністри і президентська родина, - але на цьому все. Жодних інших святкувань в центрі міста, як і в обласних містах, не передбачено. Для більшості – це просто вихідний день.

АД: Нині чимало політиків кажуть про необхідність чергового перегляду Конституції. Що відомо з цього приводу?

ВС: Насправді ці думки лунають на цю дату протягом останніх десяти років, що цю Конституцію треба переглядати. І сьогодні, зокрема, про це абсолютно прямо і неприховано говорив виконуючий обов’язки прем’єр-міністра Юрій Єхануров. Він, власне, відкривав пам’ятник автору першої української Конституції, гетьману Пилипу Орлику. Він заявив, що нинішній Основний Закон країни потрібно ревізувати, потрібно змінювати і деякі норми треба переглядати. Насправді, багатьох політиків не влаштовують різні речі: наприклад, когось не влаштовує те, що зараз введені обмеження щодо президентських повноважень, раніше лунали думки, що Президент має занадто багато повноважень. Ну і ще одна була подія вчора – Рада громадських організацій України звернулася до Президента з вимогою все ж таки переглянути Основний Закон, який є незбалансований, і деякі норми якого є на сьогодні суперечливі. Тобто на сьогодні ця тема є дійсно актуальна.

АД: В чому основні особливості нової Конституції України і який вплив вони мають на українську політику сьогодні?

ВС: Вплив дуже серйозний. Треба сказати, що Україна лише дійсно вчиться жити за нею, тому що лише півроку новій Конституції, і, фактично, лише після парламентських виборів в нас почалися нові конституційні практики запроваджувати, серед яких і парламентська коаліція, довкола якої йшли розмови останні два місяці. І мова іде про те, що тепер фігура прем’єр міністра буде надзвичайно потужною на відміну від того, що було раніше. І на замін, президентські повноваження є дещо обмежені, тобто Президент може бути модератором, але не надзвичайно потужним державним лідером. Тут уже і фігура прем’єра виходить на перший план оскільки прем’єр-міністр подає на затвердження Президенту кандидатури практично всіх міністрів, в тому числі і деяких силових міністрів, і керівників багатьох принципово важливих органів державної влади. Україна ще не мала подібної практики. Як це буде працювати – політологи зараз розходяться в коментарях: дехто каже, що це призведе до конфліктності, дехто каже, що це, навпаки, європейська практика. Але поки що ще жодних таких висновків не можна робити, оскільки ця практика ще не запроваджена досі.

XS
SM
MD
LG