Спеціальні потреби

Актуально

Американський політолог про події в Україні

Про Україну сьогодні говорять не лише через футбол. Чималу увагу привертають до себе також останні політичні процеси в Києві: сформування коаліції та останні події в парламенті. Прокоментувати ці питання ми запросили професора Ратґерського університету в американському штаті Нью-Джерсi, політолога Олександра Мотиля. З ним розмовляв Андрій Годованець.

АГ: Як західні експерти, якi стежать за подіями в Україні, сприйняли звістку про сформування помаранчевої коаліції? Чи був це для Вас i Ваших колег єдиний логічний варіант?

ОМ: Ні, в основному люди на Заході, особливо люди, які займалися україністикою, сприйняли цю вістку дуже позитивно. З іншої сторони, багато теж і вважали, що, навіть, як була би коаліція з регіоналами, це не був би найгірший для України варіант. А саме тому, що Україна, як така, вже радикально змінилася за останні два роки. Це вже демократична держава з демократичними правилами гри і, навіть, регіонали або будь-яка інша партія повинні грати за такими правилами.

АГ: На Ваш погляд, якi зараз є прiоритетнi питання, що вимагатимуть вирiшення новим урядом?

ОМ: По-моєму, тут чотири питання. Перш за все, входження України до Світової організації торгівлі. Це є надзвичайно важливо і повинно бути пріоритетним питанням. Друге – створення Конституційного суду. Без того будь-яка політика не буде можливою. Третє питання, що, по-моєму, є дуже важливим для народу України, - це скасування недоторканості депутатів Ради. І рівночасно, четверте питання – це посилення приватизації.

АГ: Серед членів нинішньої коаліції немає одностайної позиції щодо євроатлантичної інтеграції, зокрема, щодо входження України в НАТО. Також є розбіжності в економічному плані. Як Ви думаєте, чого можна буде очікувати у цих двох сферах?

ОМ: Ну, так знаєте, з одної сторони, немає погодження, а з іншої сторони, все ж таки є відносно багато місць, на яких погоджуються. Щодо НАТО, то я би пропонував взагалі коаліції і урядові дещо з тим почекати. Це не таке нагальне питання, можна продовжувати розмови, діалоги тощо з НАТО; можна продовжувати різні розмови, діалоги з Європою,з Америкою, з Росією, зі всіма. Україна повинна, так би сказати, провадити різні реформи щодо власної безпеки, щодо військ, щодо економіки, які до тої чи іншої міри, фактично, не залежні від того, чи вона мала би стати членом НАТО чи ні. Отже, це важливі питання, які можна розв'язувати, не зважаючи на те, чи Україна мала би стати членом НАТО зараз чи ні. А щодо Світової організації торгівлі, то, до речі, всі з тим згодні, навіть, Партія регіонів. Отже, посилювати приватизацію, посилювати і постійно поліпшувати інвестиційний клімат і посилювати глобалізацію України, я думаю, що з тим можуть погодитися всі партії. Хоча, звичайно, до певних якіхось подробиць буде якась незгода.

АГ: А чого можна буде очiкувати в українсько-росiйських вiдносинах?

ОМ: Ну тут, звичайно, знаєте, проблема номер один – проблема газу. Звичайно, тут потрібно Україні і українській стороні зрозуміти, що вона, власне, має рівноправні права, як і Росія. Значить, це не тільки Газпром диктує – все ж таки Газпром має монопольний статус у відношенні до постачання газу, – але Україна також має монопольний статус у відношенні до транзиту газу до Європи. Отже, тут іде мова з одної сторони про якісь ринкові обставини, але з іншої сторони, мова іде про те, щоби два партнери, разом, до речі, з Туркменістаном, сіли і ці питання розв’язали на якійсь раціональній і нормальній базі. В принципі, це можливо, але мусять всі зрозуміти, що тут повинні діяти як рівноправні партнери, а не як якісь підлеглі тої чи іншої сторони. В мене один страх щодо наступного. Через рік-два, як самі знаєте, відбудуться президентські вибори в Росії. І це буде привід для всіх партій в Росії, особливо для патріотичних і національно настроєних, використовувати різні шовіністичні і антиукраїнські тощо настрої задля власних кампаній. Це значить, що українська сторона, яка б вона не була – чи то помаранчева, чи помаранчево-синя, чи інша, - муситиме дуже стримано і з великим розумінням ставитися до Росії в найближчому часі.

АГ: Партiя, яка на парламентських виборах здобула найбiльшу кiлькiсть голосiв, залишилася фактично з порожнiми руками, що вже призвело до напружень у Верховнiй Радi. Наскiльки цей факт загрожує роботi нового парламенту, нового уряду?

ОМ: Знаєте, це багато залежить від того, як поводитиметься Партія регіонів. До сих пір вони блокують Верховну Раду. Скільки б вони там залишилися, місяць чи два, то, звичайно, перешкодить всім. Я думаю, що такого, однак, не буде. Це просто тимчасова демагогія, бо вони самі дуже добре розуміють, що чим довше залишуться в такому становищі, чим довше будуть блокувати Верховну Раду, тим гірше їм тоді вийде у своїх власних рейтингах. Партія регіонів набагато скористалась за останні три місяці, бо, як противага до помаранчевих, які постійно сварились, не могли до нічого домовитись, регіони спокійно собі сиділи, і створили вигляд, що вони серйозні. Ну тепер, розумієте, ситуація радикально змінилася: помаранчеві, начебто, домовилися, а регіони блокують. Отже, поводяться невідповідально, поводяться і дещо, навіть, по-дитячому. А така поведінка довго не триватиме – ще кілька днів, може, кілька тижнів, а тоді вони самі зрозуміють, що таке неможливо. А в кінці кінців, розумієте, відбулася політична реформа, є нова Конституція. Згідно з Конституцією, не партія, яка має найбільше голосів творить уряд, а коаліція. Це, до речі, самі регіони хотіли. Цього помаранчеві, до речі, не хотіли. Ну, «маєте те, що маєте», як говорив Леонід Кравчук.

АГ: Що могла б зробити правляча коаліція для залучення регiоналiв у політичні процеси?

ОМ: Тут, розумієте, знову ж прекрасна нагода для помаранчевих. Регіони вимагають дві речі: значить, регіональний статус для російської мови, а друге – федералізацію України. Помаранчеві повинні стати принциповими захисниками цих двох принципів. Значить, українська мова – державна. Українська мова залишається і буде мовою міжнаціонального спілкування в Україні, а російська, включно з угорською, польською, кримськотатарською, білоруською та всіма іншими мовами, набирають тоді статус регіональної. І всі задоволені. Це одне. Друге, як самі знаєте, в коаліційній угоді іде мова про реформу адміністративного устрою в Україні. Ідеться про створення громад, районів і регіонів. Це перше. Друге, в кожній демократичній країні, майже в кожній демократичній країні світу - подивіться, будь ласка, на Канаду, Америку, Німеччину, Австрію, Індію тощо - існує федеральний устрій. Це ж не проблема. Отже, значить, помаранчеві повинні взяти на себе якраз і ці дві точки: регіональний статус для російської мови, а друге - федералізацію України. І таким чином можна співпрацювати з регіоналами для добра України.

Всі новини дня

Австрія допоможе Україні у розмінуванні на понад 2 мільйони доларів. Загальні потреби України в очищенні від мін оцінюють у 40 мільярдів

Федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що жоден австрійський солдат не ступить на українську землю для розмінування, поки це зона бойових дій. На архівному фото: виступ у парламенті, 12 травня 2023 р. REUTERS/Leonhard Foeger

Австрія профінансує обладнання для розмінування українських земель вартістю 2 мільйони євро (близько 2,15 мільйона доларів США). Австрійські ЗМІ підкреслюють, що австрійські фахівці, у тому числі військові, до України не поїдуть, а гуманітарна підтримка, зокрема, щодо розмінування, не суперечить нейтральності позиції Австрії.

Відень у відповідній заяві зазначає, що замінування українських територій ускладнює використання сільськогосподарських угідь, цитує заяву CNN.

Австрійське видання Weekend.at свідчить, що потенційна участь Австрії у гуманітарній операції з розмінування в Україні “розділила внутрішню політику останніми днями” та викликала інтенсивні дискусії.

Утім, для розуміння ситуації, австрійський уряд оперує такими показниками: територія України, забруднена мінами, приблизно втричі перевищує розмір цілої Австрії.

Віце-канцлер Вернер Коглер заявив: “Бути нейтральним не означає, що ми сидимо, склавши руки, і дивимося в інший бік. Республіка Австрія зараз підтримує Україну двома мільйонами євро на розмінування”.

“Таким чином, ми допомагаємо українським дітям знову відвідувати дитсадки та школи. І зміцнюємо продовольчу безпеку, дозволяючи фермерам знову обробляти свої поля”, - цитує віце-канцлера країни Weekend.

Водночас федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив: “Факт залишається фактом: жоден австрійський солдат не ступить на українську землю для розмінування, поки це зона бойових дій. Ми допомагаємо з фінансовою підтримкою для розмінування”.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Україна є найбільш замінованою країною у світі, а для щоб розмінувати українські землі, постраждалі від війни Росії, потрібно 40 мільярдів доларів.

“Є замінованих 174 тисяч квадратних кілометрів. Це як декілька Австрій”, – заявляла в інтерв’ю Голосу Америки віце-премʼєрка України Ірина Верещук.

Обладнання для розмінування Україні також обіцяє надати Південна Корея.

Дивіться також:

Андрій Єрмак: Постачання Україні західних літаків – це «вирішене питання». Ексклюзивне інтерв'ю

«Сьогодні це вже не дискусія, це вирішене питання», – сказав Андрій Єрмак у розмові з Голосом Америки.

Постачання Україні західних літаків – це «вирішене питання», сказав в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки голова офісу президента України Андрій Єрмак. Він наголосив, що на зустрічі країн Групи семи у Хіросімі, президент США Джо Байден заявив, що США приєднуються до «коаліції літаків».

«Сьогодні це вже не дискусія, це вирішене питання», – сказав Андрій Єрмак у розмові з кореспондентом Російської служби Голосу Америки Михайлом Комадовським.

«Я тільки можу підтвердити слова нашого президента, який, по-перше, подякував, бо це була офіційна заява президента Сполучених Штатів про те, що США приєднуються до коаліції літаків. До того ж, ми чули заяви партнерів, таких як Нідерланди, Данія, Франція, Польща, які заявили про свою готовність негайно розпочати тренування наших пілотів», – сказав Єрмак у розмові по відео-зв’язку з Києва. Він додав, що це перший «дуже важливий крок», який «відкриває можливість для подальшого постачання літаків до України».

Говорячи про терміни, він сказав, що Україна зацікавлена, «щоб це сталося якнайшвидше».

«Ми вважаємо і бачимо, що це навчання розпочнеться дуже скоро. Я сказав би, що йдеться про дні. І ми сподіваємося, що постачання літаків країнами, які вже заявили про свою готовність, теж почнуться дуже скоро. Дуже віримо, що це будуть місяці, а не дуже тривалий термін», – сказав Єрмак.

«Літаки для України – це, безумовно, захист нашого неба, це дотримання такої необхідної переваги українців у небі, це, може, єдине місце, де ми ще не такі сильні, але це дуже важливо для нас», – додав голова офісу президента України.

Як повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден сказав президенту Зеленському на зучтрічі G7 у Хіросімі, що «США разом зі своїми партнерами почнуть тренувати українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, включаючи F-16, щоб підсилити українську авіацію».

Байден також заявив, що президент Зеленський запевнив його, що Україна не використовуватиме західні винищувачі для ударів по території Росії.

Дивіться також:

Коли розпочнеться тренування на сучасних винищувачах? ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Данія оголосила інвестиційний фонд для підприємців і аграріїв України на понад 133 мільйони доларів

Колишній міністр оборони Данії, а нині міністр промисловості, бізнесу та фінансів Мортен Бьодсков. AP Photo/Cliff Owen

1 мільярд данських крон (близько 133 млн. доларів США) – спеціальну програму на таку суму запустив Інвестиційний фонд Данії для України. Про це було оголошено під час Українського інвестиційного форуму у Копенгагені 26 травня.

Колишній міністр оборони Данії, а нині міністр промисловості, бізнесу та фінансів Мортен Бьодсков протвітив, що зацікавлення програмою виявили понад 150 компаній.

“Перші великі проекти вже в розробці”, – інформує міністр.

Інвестиційний фонд має на меті допомогти українським підприємцям і аграрній галузі, - інформує Еuromaidan Press.

За попередніми повідомленнями міністра Бьодскова, серед проектів, які Данія підтримає в Україні, є критична інфраструктура, школи, лікарні та бізнес-співпраця.

Міністерка економіки України Юлія Свириденко нагадує, що Данія є одним із лідерів щодо фінансової допомоги Україні.

З початку повномасштабного вторгнення загальна військова підтримка Данії склала 1,4 млрд доларів США, а загальна гуманітарна допомога, в тому числі макрофінансова – 212 млн. доларів США.

“Спеціальний інвестиційний фонд, створений для України, буде фінансувати проекти із залученням найкращих данських технологій та інноваційних рішень, і буде доступний як для державного, так і для приватного секторів”, - цитує Юлію Свириденко прес-служба Мінекономіки України.

Йдеться про проекти у таких галузях, як відновлювальна енергетика, будівельні матеріали, технології відновлення комунального господарства, а також оборонні технології та технології подвійного призначення.

За інформацією Мінекономіки, уже затверджено фінансування для постраждалих компаній – “Нібулону” нададуть кредит на 25 млн євро, ще 15 мільйонів євро – компанії “Агрофьюжн”. Також кредити нададуть агрокомпаніям, розташованим біля лінії фронту в Миколаєві.

Раніше Данія заявляла про готовність прийняти у себе так званий "саміт миру", можливо у липні цього року. Голос Америки повідомляв про вимоги української сторони щодо такої зустрічі.

Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен заявив у понеділок, згідно з повідомленнями ЗМІ, що Данія готова прийняти мирні переговори між Україною та Росією наступного липня.

"Якщо Україна визнає, що настав час провести таку зустріч, це було б фантастично", — цитувала міністра закордонних справ Данії Ларса Расмуссена агенція Reuters.

Міністр також додав, що така зустріч потребувала б "не лише союзників України".

"Необхідно зацікавити та залучити такі країни, як Індія, Бразилія та Китай", — сказав він. Але він також додав: "Мені важко уявити участь Росії".

Ларс Расмуссен заявляв, що вітає рішення Вашингтона підтримати спільні програми союзників із підготовки українських пілотів на винищувачах F-16.

"Стратегічне значення неможливо переоцінити", - написав Расмуссен про таке рішення у Твіттері і додав хештег "Слава Україні".

Росіяни «параноїдально доносять один на одного», а Путін відроджує «сталінський антиамериканізм» - ЗМІ про атмосферу в Росії

Діти у Москві під час церемонії святкування вступу до піонерської організації. У Росії відродили дитячу комуністичну організацію та святкують 101-у річницю "Всесоюзної піонерської організації". Москва, Росія, 21 травня 2023 року. Sofia Sandurskaya, Moscow News Agency photo via AP

Західні ЗМІ інформують свої читачів про відродження радянських традицій та відтворення атмосфери страху, притаманної Раяднському Союзу.

Як пише московська кореспндентка газети Washington Post, російські парафіяни засудили священників своєї церкви, які виступали за мир замість того, щоб проповідувати перемогу у війні на Україні. Вчителі втратили роботу після того, як діти почали говорити, що вони проти війни, батьки доносять на дітей, діти на батьків – між росіянами панує «ворожа і параноїдальна атмосфера», а громадяни країни воюють не лише з Україною, а і між собою.

З критиками війни розправляється не лише диктаторський режим президента Путіна, а звичайні люди доносять одне на одного у стилі “найтемніших років сталінських репресій”, описує атмосферу в Росії керівниця московського бюро газети Робін Діксон.

За словами Діксон, росіяни пишуть тисячі доносів одне на одного, після яких влада порушує кримінальні звинувачення, суди виносять вироки, а люди живуть у страху переслідувань та звільнення з роботи.

Епідемія підслуховувачів і стук у двері від ФСБ

Випадкові сусіди підслуховують приватні розмови в ресторанах і вагонах потягів, а потім викликають поліцію, щоб вони арештували "зрадників" і "ворогів", свідчить журналістка. Пости в соцмережах і навіть повідомлення у приватних чатах призводять до "стуку в двері агентів ФСБ".

Раніше також видання Німецька хвиля писало про “вибух епідемії доносів” у Росії з початком війни Кремля проти України. За інформацією видання, люди в Росії найчастіше звертаються до поліції і Роскомнагляду (федерального органу нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій та ЗМІ, – ред.) з повідомленнями про факти “дискредитації армії РФ” або про “поширення проукраїнської пропаганди”.

Журналістка Washington Post нагадує, що доноси в Росії заохочуються державою, а новини про арешти та судові переслідування активно поширюються пропагандистами на федеральних телевізійних каналах і в соцмережах – у відповідь на заклик президента Путіна “очистити націю від зрадників”.

Ця хвиля доносів — це одна з ознак тоталітаризму.
Андрій Колесніков

“Ця хвиля доносів — це одна з ознак тоталітаризму, коли люди розуміють, що добре — з точки зору президента — і що погано”, — цитує Washington Post Андрія Колесникова, московського політичного аналітика із Фонду Карнегі.

Сам Колесников цього тижня опублікував розвідку у виданні Foreign Affairs під назвою “Змова проти Росії”, де стверджує, що “Путін відродив сталінський антиамериканізм, щоб виправдати невдалу війну”.

Пояснення програшів Путіна - за методиками Сталіна

Кремль, пише Колесніков, змінив ідеологію, “оскільки “спеціальна військова операція” Москви в Україні перетворюється на тривалу і важку війну. Так, згідно з новою концепцією, “справжня боротьба Росії ведеться проти могутніх Сполучених Штатів, які хочуть її знищити, тоді як Україна, як і Європейський Союз і НАТО, є лише слухняними сателітами США”.

Це може бути “зручним поясненням” для Кремля того, чому війна триває так довго і чому Путін “виявився не таким вже й великим військовим стратегом”. Це також допомагає пояснити пересічним росіянам, чому взагалі почалася війна - пише Foreign Affairs.

“Кремль налаштований на повну серйозність. Зациклюючись на Сполучених Штатах, Путін використовує пізні сталінські доктрини, які становили ідеологічну основу холодної війни: США правлять світом і завжди хотіли послабити, якщо не знищити нас. [...] Як знав Сталін і виявив Путін, ставлення [росіян до США] можна змінити за допомогою ефективної пропаганди”, - пише Колесников.

Антиамериканізм як основа пропаганди війни

Він також нагадує, що в останні роки правління Сталіна антиамериканізм став наріжним каменем радянської пропаганди. За радянського лексикону Путін запозичив і зневажливе слово “англосакси”, яке з його ініціативи у 2022 році стало часто вживанням у кремлівських дискусіях і навіть увійшло у словниковий запас пересічних росіян.

У лютому 2022 року 31 % росіян позитивно ставилися до США. Через рік, за даними недержавного Левада-центру, тільки 14% респондентів ставилися до США позитивно, а 73% — негативно. Лише 18 % опитаних росіян мали позитивну думку про країни ЄС у лютому 2023 року, у порівнянні з 69 %, які не мали позитивної думки.

“У поєднанні з теоріями змови та зростаючою ізоляцією самого Путіна російська прихильність до Америки стала потужним рецептом мілітаризму”, - пише Foreign Affairs.

"Для Путіна все вбачається через призму США і Заходу", - написав Андрій Колесников у Твіттері.

Київ просить Берлін про ракети Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів

На цьому фото, наданому Міністерством оборони Південної Кореї, винищувач F-15K летить з крилатою ракетою повітряного базування Taurus під час навчань біля західного узбережжя країни. Південна Корея, 13 вересня 2017 року. (Міноборони Південної Кореї через AP).

Україна звернулася до Берліна з проханням надати їй ракети «повітря-земля» Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів, повідомляють західні інформаційні агентства.

Про те, що з України надійшов запит на ракети довгого радіусу дії, у суботу повідомили агентства AFP та Reuters з посиланням на речницю міністерства оборони Німеччини.

"Останніми днями ми отримали запит від української сторони", - сказала неназвана речниця міністерства, яка також не надала інших деталей і не відповіла, чи Берлін готовий задовольнити прохання Києва щодо крилатих ракет повітряного базування.

На початку травня Британія оголосила, що надіслала в Україну крилаті ракети Storm Shadow із радіусом дії понад 250 км, що стало першою оголошеною партію цього типу зброї, про яку Київ довго просив своїх союзників.

Проте ракети спільного німецько-шведського підприємства Taurus Systems з дальністю понад 500 кілометрів дозволили б Україні подвоїти відстань, на якій би Київ міг вражати противника і завдавати значних ударів по території окупованого Криму, чи усередині Росії.

Сполучені Штати та інші західні країни, які постачають зброю Україні, досі обережно ставилися до надання Києву зброї, яка могла б вражати цілі в Росії, через побоювання ескалації конфлікту.

Як повідомляв Голос Америки, на саміті Групи семи у Хіросімі президент США Джо Байден заявив, що взяв обіцянку з президента України Володимира Зеленського, що Київ не використовуватиме західні винищувачі, які планується надати Україні, для ударів по території Росії.

Німеччина, яка раніше вагалася щодо постачання зброї, стала протягом останнього часу другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні.

Два тижні тому Берлін оголосив про найбільшу досі партію зброї, яку зібрав для України, на суму понад 3 мільярди доларів. Вона включала 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників.

Першою про можливість постачання ракет дальнього радіусу дії повідомила німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung. А на початку тижня німецьке видання RND опублікувало інтерв’ю з депутатом опозиційного Християнсько-демократичного союзу Німеччини та полковником у відставці Родеріхом Кізеветтером, який закликав Бундесвер передати Україні німецькі крилаті ракети великої дальності Taurus.

Він сказав, що Німеччина має невелику кількість цих високоточних керованих ракет, які можуть принести величезну якісну додану вартість Україні та дозволять завдавати ударів по російській військовій інфраструктурі далеко за лінією фронту.

«10 років тому близько 600 таких крилатих ракет було придбано для Бундесверу, але тільки близько 150 з них зараз є придатні до використання», — сказав він RND.

Західні партнери України досі він були обережним у питанні надання Києву винищувачів і ракет класу «повітря-земля», але дедалі більше політиків, серед них – впливових опозиціонерів, зокрема, у США та Німеччині, виступають за те, щоб надати Україні «всю необхідну зброю» для швидкої перемоги.

Більше

XS
SM
MD
LG