Спеціальні потреби

Актуально

У Росії починається самміт країн Великої Вісімки

Президент Росії Володимир Путін каже, що має намір зосередити увагу учасників самміту на ряді питань, у тому числі енергетиці, інфекційних захворюваннях, освіті, регіональних конфліктах, контр тероризмі та зброї масового ураження.

На Заході тим часом посилюється занепокоєння, що попри публічні заяви уряд Росії фактично стоїть на заваді вирішенню деяких з цих питань. Перше місце у переліку проблем, які перерахував у своєму привітальному зверненні Президент Путін, посіло питання енергетичної безпеки у світі. Сама ж Росія показала себе ненадійним постачальником енергії, коли у січні цього року Державна компанія Газпром припинила постачання газу в Україну. Віктор Кременюк, заступник директора Американсько-канадського інституту при Російській академії наук каже, що ця подія порушила питання енергетичної незалежності. ‘‘Перед кризою в Україні, газова залежність України від Росії вважалася початком партнерських стосунків, та навіть альянсу. Тепер у цій залежності бачать загрозу'', - каже він.

Багато західних аналітиків говорять, що Росія також експлуатує криваві конфлікти на Кавказі, щоб втримати свій вплив у регіоні. Колишній посол США в Україні Карлос Паскуаль, а нині Директор відділу досліджень зовнішньої політики в Інституті Брукінґса каже, що учасники самміту мають обговорити ці конфлікти. ‘‘У всіх цих конфліктах на території колишнього Радянського Союзу, особливо в Грузії, Росія була партнером, який вмішується не в свої справи. Тому Сполучені Штати та решта країн Великої Вісімки мають зайняти категоричну позицію і вимагати миротворчих зусиль в Грузії та Абхазії замість розпалення нового конфлікту'', - говорить Паскуаль.

Перед тим, як Росія була включена до Великої Вісімки у 1998 році, організація мала назву ‘‘Група семи індустріалізованих демократій’’. Колишній кореспондент московського корпункту Файненшл Таймс Дейвид Сетер каже, що існує велика різниця між Росією та рештою країн щодо того, як вони розуміють поняття демократичного суспільства. У західних демократіях держава слугує особі, у Росії ж навпаки: особа - інструмент державного апарату. У результаті, додає Сетер, Росія не може зрозуміти певних етичних норм. ‘‘Принцип рівності всіх перед законом. Ідея верховенства законів над суспільством, над інтересами окремих осіб та навіть над інтересами держави. І держава, як і кожний громадянин, має обов'язок поводитися у відповідності з цими нормами закону'', - переконаний Сетер.

Нещодавно Сетер виступав на присвяченому Росії та самміту круглому столі в Інституті Гадсона - аналітичному центрі у Вашингтоні. На цьому зібранні російський політичний аналітик Андрій Пьйонтковський сказав, що заява Путіна про те, що він проти ультиматумів стосовно нерозповсюдження ядерної зброї доводить, що учасники самміту скоріш за все не зможуть досягти повної згоди, як діяти далі по відношення до Ірану. ‘‘Це означає, що Москва ніколи не дозволить Раді Безпеки ООН застосувати якісь реальні санкції проти Ірану. А це означає, що Іран не матиме стимулу припинити свої ядерні програми'', - додає Сетер.

У той час, як на Заході лунають заклики виключити Росії із Великої Вісімки, ніхто у вищих ешелонах влади цю ідею не підтримує. Крім того, дехто закликає включити до групи Китай, який міг би допомогти розв'язати ряд актуальних світових проблем.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG