Спеціальні потреби

Актуально

Про майбутнє нафтопроводу Одеса-Броди

Нафтопровід Одеса – Броди може запрацювати в західному напрямку вже до кінця року. Державна компанія «Укртранснафта» готова розірвати контракт із російсько-британською корпорацією ТНК –БіП. Нині українська труба перекачує російську сировину. А в перспективі ЄС бачить її важливою частиною проекту транспортування каспійської нафти споживачам ЄС. Про перспективи проекту наш кореспондент Руслан Дейниченко говорив сьогодні з керівником «Укртранснафти» Олександром Тодійчуком.

РД: Пане Олександре, єврокомісар з питань енергетики Андріс Пібалгс цього тижня заявив, що для повного використання енергетичного потенціалу Каспійського регіону необхідно впроваджувати у життя додаткові проекти, такі, як нафтопровід Одесса-Броди. Увага преси в Україні останнім часом переключилася на газові теми. І давно не було інформації про його добудову до польського міста Плоцьк і початок використання в західному напрямку. Чи означає це відсутність прогресу?

ОТ: Зацікавленість Єврокомісії досить стабільна. І вже три роки тому було виділено грант у 2 мільйони євро, щоб розробити бізнес план, який би враховував інтереси ЄС. Цей консорціум розробив бізнес план, який показує, що проект життєздатний і конкурентноздатний і може приностити прибутки вже на першому році його експлуатації. План погоджений польською стороною, українською та представниками Єврокомісії. Бізнес план ми зараз опрацьовуємо із нашими потенційними партнерами. Банківський варіант бізнес плану буде готовий десь у вересні цього року. Він буде враховувати побажання потенційних партнерів. Український проект здатен компенсувати майбутню нестачу сировини на європейському ринку. Дефіцит може виникнути через падіння обсягів видобутку легкої нафти в Північному морі та політичну напруженість на Близькому Сході.

РД: Про перспективність нафтопроводу Одеса-Броди говорять вже досить давно. Так само роками пишуться бізнес плани. Як ви думаєте, коли цей проект нарешті запрацює?

ОТ: Проект передбачає розвиток в три етапи. Так званий «нульовий» - це використання вже того, що збудовано. Це завантаження труби «Одеса-Броди». Далі – використання резервних потужностей у 8 мільйонів тон на рік від Бродів до Ужгорода. На Словаччину, Чехію, українські заводи у Дрогобичі і Надвірній. Технічно і керуючись економічною складовою, ми можемо почати його експлуатацію вже до кінця нинішнього року. Є певні проблеми політичного плану. Але сподіваюся, вони будуть вирішені вже цього року.

РД: А коли планується добудувати трубопровід до польського Плоцька?

ОТ: Українська сторона вже розробила глибокий технічний проект, який передбачає і відведення землі, і погодження з екологами. По території Польщі зроблено більш загальний проект. Але принципово вибрана траса, яка оминає екологічно чутливі зони, економить кошти і є зручною в експлуатації. Тобто, і з того боку є така робота. Але ми бачимо, що на будівництво цієї ділянки може бути витрачено до 3 років. Бо в Польщі, ви знаєте, є багато дрібних власників ділянок землі. І практично з кожним з них треба буде мати певну роботу з визначення втрат, які мають бути компенсовані під час будівництва.

РД: Днями запрацював нафтопровід Баку-Тбілісі –Джейхан. Він, як в перспективі український, також транспортуватиме каспійську сировину на ринки ЄС. Чи не впаде в зв'язку із цим інтерес європейців до проекту добудови ділянки з Бродів до Плоцька?

ОТ: Наш маршрут має свій сектор в центральній та частково в Північній Європі. Мова йде про 15 заводів, які можуть отримувати нафту через наш маршрут дешевше, ніж вони отримують сьогодні по діючих маршрутах або перспективних, які розгортаються. Ми розглядали і Баку-Тбілісі-Джейхан і Бургас-Алексанрополіс (якщо він буде створений) і інші. Тобто ми маємо свій сектор, де ми краще, ніж інші конкуренти.

РД: Деякі експерти висловлюють сумнів у тому, що на Каспії є достатньо обсягів сировини, щоб завантажити вже існуючі потужності нафтопроводу Баку-Тбілісі-Джейхан. Чи Україна зможе знайти достатньо нафти для прибуткової роботи проекту?

ОТ: Над бізнес-планом працює міжнародна робоча група з країн-учасників. Це й Україна, і Польща, і Чехія, і Словаччина, і Казахстан, і Азербайджан, Грузія. В перспективі – Німеччина і Австрія. Зараз у Брюсселі підготовлено проект міждержавної угоди. Аналогічної, яка була підготовлена по проекту Баку-Тбілісі-Джейхан. Це міждержавна угода, яка допоможе скоординувати дії урядів щодо сприяння приватним інвестиціям і забезпечення гарантій для цих інвестицій.

РД: Нині нафтопровід Одеса-Броди законтрактований компанією ТНК-ВР для перекачування російської сировини до чорноморсьокого терміналу в Південному. Тобто працює в так званому «реверсному режимі». Чи реальна можливість швидко розвернути напрямок транспортування? Чи вдасться домовитися із росіянами, якщо ви хочете зробити це вже до кінця року?

ОТ: Цей маршрут є найдорожчим із усіх діючих російських. І ви бачите, що йде постійне падіння обсягів його завантаження. Разом з тим ми створили можливість прискорено погасити кредит за технологічну нафту і далі вступає в дію 90-денний термін. Згідно умов контракту, ми повинні за 90 днів попередити іншу сторони і, при умові, що ми погасили кредит, розвернути нафтопровід у пряме використання.

Всі новини дня

Ізраїльський «майдан» - США закликають шукати компроміс

Ізраїльська поліція застосувала водомети, щоб розігнати демонстрантів

Уряд прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу в Ізраїлі опинився під ще більшим політичним тиском на тлі тривалих протестів проти реформи судочинства, яку опоненти Нетаньягу називають намаганням підпорядкувати урядові призначення суддів.

Заклики до уряду зупинити процес пролунали також від представників урядової коаліції і профспілок, які погрожують загальним страйком.

«Задля єдності народу Ізраїлю і задля відповідальності я закликаю вас негайно зупинити законодавчий процес», - закликав ізраїльський президент Ісаак Герцоґ у дописі в Twitter 27 березня.

Система стримувань і противаг зміцнює демократичні суспільства...

Президент Герцоґ заявив, що під загрозою опинилися «безпека, економіка, суспільство» після того, як поліція і військові в ніч з 26 на 27 березня застосували водомети, щоб розганяти демонстрантів.

Демонстранти були особливо обуренні усуненням з посади міністра оборони Йоава Ґаллата, який висловився проти судової реформи.

Беньямін Нетаньянгу заявляв, що реформа потрібна для того, щоб судді не зловживали своїми повноваженнями.

Але опоненти прем'єр-міністра кажуть, що він намагається захиститися від процесу за звинуваченнями в корупції.

Адміністрація президента Байдена оприлюднила заклик, щоб ізраїльські політики якомога швидше дійшли компромісу.

«Ми глибоко стурбовані сьогоднішніми подіями в Ізраїлі, які ще більше підкреслюють негайну потребу компромісу. Як сказав нещодавно президент прем'єр-міністрові Нетаньягу, демократичні цінності завжди були і повинні залишатися ознакою американсько-ізраїльських відносин. Система стримувань і противаг зміцнює демократичні суспільства і засадничі зміни демократичної системи необхідно проводити за умови якнайширшої народної підтримки. І далі активно закликаємо ізраїльських лідерів якомога швидше досягти компромісу. Ми вважаємо, що це найкращий шлях для Ізраїлю та всіх громадян. Підтримка ізраїльської безпеки й демократії з боку США залишається залізною», - сказано в заяві від імені речниці Ради національної безпеки США.

Дивіться також:

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG